Wrocław: Lokum szykuje się do budowy tysięcy mieszkań na terenie po cukrowni na Sołtysowicachźródło: Investphoto.pl

Wrocław: Lokum szykuje się do budowy tysięcy mieszkań na terenie po cukrowni na Sołtysowicach

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski deweloper stara się już o decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji wielorodzinnej. Zakup kilkunastohektarowego terenu chce sfinalizować w przyszłym roku. Zapłaci nawet około 100 milionów złotych netto.
Magistrat wszczął 26 czerwca (na wniosek pełnomocnika spółki zależnej od Lokum Deweloper S.A. z 1 kwietnia, uzupełniony 22 czerwca) postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia przy alei Poprzecznej na Sołtysowicach. Chodzi o budowę zespołu budynków wielorodzinnych, hotelowych i usługowych.
Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy, [...] zostanie załatwiona w terminie dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania – informują urzędnicy.
Osiedle ma zająć 15,0408 ha. Powstanie po obu stronach al. Poprzecznej. Po jednej obejmie działki nr 5/28 i 5/29 o powierzchni 11,253 ha (m.in. teren nieistniejącej już cukrowni należący do Südzucker Polska S.A.), a po drugiej parcele nr 16/4, 17, 21/6, 21/8 oraz 21/10 o łącznej pow. 3,7878 ha. Teren nie jest objęty planem miejscowym. Lokum Deweloper ma w planach 3 000 lokali w perspektywie 2023+.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Miliony za grunt

Inwestor już we wrześniu 2018 roku zawarł z dwiema spółkami powiązanymi ze sobą kapitałowo dwie przedwstępne umowy nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, wraz z własnością budynków stojących na jednym z gruntów. Jedną z transakcji chce sfinalizować do 15 marca 2021 roku, a drugą do 12 grudnia 2021 r.
REKLAMA
Wartość porozumienia, według szacunków stron, może wynieść ok. 100 mln zł netto. Kwota stała to 70 mln zł. Dodatkowo deweloper i sprzedający ustalili metodykę wyliczenia pieniędzy za planowane powierzchnie użytkowe mieszkalną oraz usługową, wynikającą z prawomocnego pozwolenia na budowę bądź obowiązującego planu miejscowego. Ponadto inwestor zapłaci 700 zł netto za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkalnej i usługowej, uwzględniając wytyczne projektowe stosowane przez spółki ze swojej grupy kapitałowej. W umowy zostały wliczone zadatki na sumę 5 mln zł netto, zaliczone później na poczet ceny sprzedaży.
Więcej zdjęć w galerii.

Setki mieszkań więcej

Lokum Deweloper przygotowuje jeszcze jedną inwestycję mieszkaniową na Sołtysowicach. Chce zrealizować kilkaset lokali na niemal dwuhektarowym terenie przy ul. Lothara Herbsta. W marcu donosiliśmy, że ruszyło postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej.
fot. Jakub Zazula
Nowa inwestycja może powstać również po drugiej stronie trasy kolejowej. W grudniu ubiegłego roku informowaliśmy, że na licytację komorniczą trafił zabytkowy Młyn Sułkowice, wart kilkadziesiąt milionów złotych. W styczniu pisaliśmy, że nie zgłosił się żaden chętny. Przedstawiciel Kancelarii Rzeczoznawców Aedium wyjaśniał nam wówczas, dlaczego (jego zdaniem) tak się stało.
fot. Jakub Zazula

Komentarze (10)

Napisz komentarz
esikora(gość)
Kolejny teren do zabetonowania. Ciekawe, jak Ci ludzie stamtąd wyjadą rano do pracy. Chyba nie Soltysowicką i Kasprowicza, już teraz zakorkowane. Bez inwestycji drogowych miasto nie powinno się zgodzić na budowę. Przypominam,  że w pobliżu są przejazdy kolejowe, co chwilę zamknięte, bo to wylot m.in.na Warszawkę. Popieram,  bo ten teren na razie straszy i dobrze,że będzie rewitalizowany. Nie popieram jego sprzedaży Niemcom za bezcen,  teraz Südzucker 100 dużych baniek przytuli. Dlatego wiem,  jak zagłosuję w niedzielę.
Miki(gość)
@
Maxmax
(gość)
700 zł netto + 23% vat= 861 zł, choć wiadomo, że duża część usług budowlanych to 8%vat. Gdzie jest reszta ceny 1 M2 bo we Wrocławiu?
@Maxmax, 700 zł netto za każdy metr kwadratowy lokalu usługowego. Średnio na 3000 lokali mieszklanych wychodzi ok 500-600 zł do mkw mieszkania. Budowa budynku wielorodzinnego takiego jak te to ok. 5000-6000 zł netto/mkw. Nie wiadomo jak z mediami. Do tego kupa załatwiania wszystkiego i przepychania się z mądrymi urzędnikami i stronami postępowania przez miesiące, czasem lata. Jak ktoś uważa, że deweloperzy budują za 5 złotych i jest to taki złoty biznes to najpierw niech się zastanowią nad płacami w gospodarce i kosztami prowadzenia działalności, zatrudniania ludzi i masy problemów przedsiębiorcy, których ludzie na etacie nie widzą, bo liczy się tylko kasa 10 każdego miesiąca, itp. Taki projekt potrzebuje zaangażowania armii ludzi. Wszyscy chcą dużo zarabiać, ale ceny mają być jak w latach 90.
Maxmax(gość)
700 zł netto + 23% vat= 861 zł, choć wiadomo, że duża część usług budowlanych to 8%vat. Gdzie jest reszta ceny 1 M2 bo we Wrocławiu?
Paulina(gość)
@
Mariusz Bartodziej
(gość)
Jeszcze nie jest kupione, przynajmniej nie przez Lokum.
Terenu Młynu nikt nie kupił - nie było chętnego na licytację - sprawa dotyczy działek za przejazdem kolejowym, za niską zabudową ceglastą
bulwa(gość)
Bez wiaduktu na Poprzecznej to nie ma szans na istnienie takiego dużego osiedla.
elo(gość)
bardzo dobrze  niech ktoś w końcu kupi ten teren i zmodernizuje i skończy się ten badziewiarski targ i niszczenie zieleni co tydzień!!!
Mariusz Bartodziej(gość)
@
Jan Augustynowski
Za późno, już dawno kupione i przesądzone.
Jeszcze nie jest kupione, przynajmniej nie przez Lokum.
Jan Augustynowski
@
Rik
(gość)
Zostawcie to miejsce w spokoju !
Za późno, już dawno kupione i przesądzone.
Rik(gość)
Zostawcie to miejsce w spokoju !
Jan Augustynowski
Wróci temat pomysłu wiaduktu na Poprzecznej  ?‍♂️  Ciekawe czy dożyję domknięcia OŚ...
REKLAMA