W zabytkowym Pałacu Tarnowskich w Krakowie zostanie otwarty hotel Unicus PalaceFoto: Zygmunt Put - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

W zabytkowym Pałacu Tarnowskich w Krakowie zostanie otwarty hotel Unicus Palace

Orzech
Orzech
[Kraków] Św. Marka 13
adresKraków, Świętego Marka 13
REKLAMA

Na krakowskim Starym Mieście zostanie otwarty nowy, kameralny hotel. W zabytkowym pałacu Tarnowskich przy ulicy Sławkowskiej 13-15, róg ul. św. Marka 13, we wrześniu zostanie otwarty hotel Unicus Palace.

Obiekt zaoferuje 36 pokoi. Znajdą się m.in. restauracja z barem, studio fitness i sauna sucha. Hotel będzie funkcjonował w ramach sieci polskiej sieci hotelarskiej Dobry Hotel. Wcześniej pod tą nazwą działał hotel przy ul. Floriańskiej, który od lipca wszedł pod markę Wyndham Grand.

– Łącząc historię dawnego Pałacu Tarnowskich ze współczesnymi aranżacjami, luksusowym wyposażeniem i oryginalną sztuką, tworzymy wyjątkową przestrzeń do komfortowego wypoczynku w samym sercu Krakowa – czytamy na stronie hotelu.

Będzie to już siódmy obiekt zarządzany przez Grupę Dobry Hotel w Krakowie i 21. w portfolio sieci. Dobry Hotel dzierżawi już w stolicy Małopolski: Wyndham Grand i sąsiedni Unicus, Hyatt Place, H15 Luxury Palace i H15 Hotel Francuski oraz niedawno otwarty N.33 Premium Apartments.

Historia Pałacu Tarnowskich (za Wikipedią):

REKLAMA

Pałac Tarnowskich – zabytkowy pałac znajdujący się w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 13-15, róg ul. św. Marka 13, na Starym Mieście.

Pałac powstał z połączenia trzech kamienic, scalonych wspólną fasadą. Budynek posiada sklepioną, barokową sień, a także barokowe portale (na których znajdują się herby Starykoń i Sulima) oraz portal ozdobiony herbami Szreniawa i Pogoń.

Budowlę wzniesiono w XVII wieku. Pałac uzyskał wówczas cechy klasycznej miejskiej rezydencji z bogato zdobionymi wnętrzami pierwszego piętra (piano nobile) i reprezentacyjną elewacją. Z czasem w pałacu zgromadzono wartościowe meble i bogate zbiory dzieł sztuki. Na szczególną uwagę zasługiwała cenna galeria obrazów włoskich i flamandzkich mistrzów, która wzmiankowana była w opisach zabytków Krakowa jeszcze w okresie międzywojennym. Po obu stronach portalu zdobiącego bramę rezydencji, znajdują się autentyczne wgłębienia wyżłobione w kamieniu, które służyły do gaszenia w nich pochodni. Na narożu budowli umieszczony był niegdyś żelazny łańcuch zamykający ulicę podczas oblężenia miasta. Do dzisiaj dotrwał jedynie żelazny kabłąk. Łańcuchy musiały być także rozpinane na noc, a właściciele posesji zobowiązani byli do zamykania ich na ogromne kłódki. W 1679 roku zanotowano, że w Krakowie znajdowały się jeszcze dwa łańcuchy do zamykania przecznic i dziesięć łańcuchów przykowanych do kamienic.

Foto: Zygmunt Put - CC BY-SA 4.0.pl  / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org
Foto: Zygmunt Put - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA