źródło: Piotr Krajewski

[Warszawa] Coraz więcej chętnych na warszawskie biura

Kajtman
Warszawski rynek biurowy pobił kolejny rekord – popyt w I półroczu 2017 wyniósł 391 400 mkw. Nieustająco rośnie popularność i znaczenie tzw. "bliskiej Woli", która wyróżnia się liczbą nowych inwestycji i dużym zainteresowaniem najemców.
Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2017 na warszawskim rynku biurowym. 
PopytStołeczny rynek biurowy nie traci tempa. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie stale rośnie dzięki wejściom nowych inwestorów oraz rozwojowi firm już działających w mieście. W pierwszej połowie 2017 r. zawarto umowy najmu na łącznie 391 400 mkw.To najlepszy wynik w I półroczu w historii stołecznego rynku biurowego. Największą aktywność najemców odnotowało Centrum, Mokotów oraz Centralny Obszar Biznesu. Nie maleje popularność tzw. bliskiej Woli, w której realizowane są największe inwestycje biurowe i która stanowi popularny kierunek relokacji firm z innych dzielnic – informuje Tomasz Czuba, dyrektor regionalny, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.
Firmy coraz częściej przenoszą się ze starych biurowców do nowo oddanych przestrzeni. Starsze obiekty zmieniają funkcję, czego przykładem jest np. wyburzenie biurowca Aurum, w miejsce którego powstanie inwestycja mieszkaniowa – dodaje Tomasz Czuba.
PodażWysoki popyt pobudza aktywność deweloperską. W pierwszym półroczu 2017 do użytku oddano 16 obiektów o łącznej powierzchni 131 400 mkw., a w budowie jest kolejnych 750 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Szacujemy, ze ok. 155 000 mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Co istotne, znaczna część powstającej obecnie powierzchni zaplanowana jest do ukończenia na lata 2019-2020. Wtedy to na rynek wejdą tak spektakularne projekty jak Varso, The Warsaw Hub czy Mennica Legacy Tower – wymienia Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Pustostany i czynszeNa koniec I półrocza wskaźnik pustostanów w stolicy nieznacznie się obniżył i wynosi 13,9% (13,2% w strefach centralnych i 14,3% poza nimi). 
– Spodziewamy się, że wskaźnik powierzchni niewynajętej pozostanie w zniżkowym trendzie do końca 2018 r. ze względu na wysoki popyt, systematyczną absorpcję istniejących zasobów biurowych, jak również umiarkowany poziom podaży planowanej do oddania do użytku w tym czasie – dodaje Mateusz Polkowski.
Najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw. Do końca 2018 r. czynsze nie powinny już notować spadków.
Źródło: materiały prasowe