Duże mieszkania-puzzle

Duże mieszkania-puzzle

Warszawa
REKLAMA

Popularność kawalerek i lokali 2-pokojowych sprawiła, że oferta lokali o różnych rozkładach powyżej 50 mkw. na rynku pierwotnym zaczęła się kurczyć. Tego typu mieszkania, połączone z dwóch jedno- i dwupokojowych na życzenie klienta powstają m.in. na Osiedlu Mickiewicza, certyfikowanym w systemie z BREEAM przy ulicy Rudzkiej w Warszawie. W innej inwestycji Skanska – Park Ostrobramska – zostały już ostatnie duże powierzchnie, na które tylko do końca czerwca można kupić 100 tys. zł taniej. Niewykluczone, że i tam Skanska zacznie łączyć sąsiadujące ze sobą lokale.

 

Mimo niesłabnącej popularności mieszkań małych jedno- i dwupokojowych, deweloperzy obserwują rosnące zainteresowanie większymi metrażami powyżej 50 mkw., m.in. do własnej aranżacji. Pojawiające się w ofercie deweloperów tzw. mieszkania-puzzle to ciekawy trend na polskim rynku mieszkaniowym. Zdaniem Jakuba Zagórskiego, dyrektora marketingu i sprzedaży Skanska Residential Development Poland, wynika to ze zmieniających się preferencji klientów, jeśli chodzi o przestronność pomieszczeń, ich rozkład oraz doświetlenie światłem naturalnym. – „Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zapytań o możliwość łączenia mieszkań. Klienci szukają rozwiązań szytych na miarę. Nie we wszystkich inwestycjach to jest możliwe. Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt i wnikliwie przeanalizowane możliwości łączenia powierzchni na etapie projektowania. Przykładowo, na zlokalizowanym na styku Żoliborza i Bielan Osiedlu Mickiewicza, dzięki elastycznej konstrukcji budynków połączenie dwóch 2-pokojowych mieszkań, zlokalizowanych obok siebie jest stosunkowo łatwe i pozwala stworzyć otwarte przestrzenie, charakterystyczne dla skandynawskiego stylu” – mówi Jakub Zagórski. – „Łącząc dwa lokale można otrzymać w pełni funkcjonalną, efektywną przestrzeń w dwustronnym mieszkaniu z dwoma balkonami, wychodzącymi na patio i ulicę Rudzką” – dodaje. Elastyczna konstrukcja budynków przy ulicy Rudzkiej, to niejedyny warunek, aby móc sprawnie łączyć mieszkania. Ważne jest też doświetlenie pomieszczeń. Na Osiedlu Mickiewicza, mieszkania są podzielone na strefę dzienną i nocną, a panoramiczne okna sprawiają, że są to pomieszczenia bardzo jasne, dobrze wykorzystujące światło naturalne ze wschodu i zachodu. – „Decyzja o połączeniu mieszkań może zapaść nawet po oddaniu I etapu inwestycji do użytku” – przekonuje Jakub Zagórski.

 

REKLAMA

Taniej za mkw.

Zazwyczaj cena za 1 mkw. większego mieszkania jest bardziej atrakcyjna niż w przypadku cen kawalerek czy mieszkań 2-pokojowych. Na przykład, na osiedlu Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe różnica w cenie może wynosić nawet 2 tys. zł. Dodatkowo, tylko do końca czerwca mieszkania w inwestycji przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego można kupić 100 tys. taniej. – „To oznacza, że własne M2 czy M3 w podwyższonym standardzie na osiedlu blisko centrum stolicy jest w zasięgu ręki młodych, aktywnych zawodowo osób” mówi Jakub Zagórski. Dzięki sąsiedztwu z centrum handlowym mieszkańcy osiedla mają dostęp do licznych sklepów, restauracji kawiarni. Mogą też korzystać z infrastruktury sportowej, m.in. 2 siłowni, kręgielni czy basenu. W otoczeniu Parku Ostrobramska jest też 5 szkół i 12 przedszkoli oraz publiczne i prywatne przychodnie medyczne.

 

Popyt na nowe mieszkania od kilkunastu miesięcy utrzymuje się na stałym wysokim poziomie, m.in. dzięki niskim stopom procentowym, ale i podwyższeniu limitów cenowych w rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”. Tak będzie przynajmniej do końca roku, czyli do podwyższenia wymaganego wkładu własnego do 15%. Niezależnie od warunków makroekonomicznych i zapowiadanej nowelizacji MdM, coraz więcej klientów będzie oczekiwało od deweloperów elastyczności i możliwości dopasowywania powierzchni do własnych potrzeb. To może okazać się ważnym kryterium, które obok ceny i lokalizacji, będzie decydowało o zakupie nowego M.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA