Stabilizacja na stołecznym rynku nieruchomości

Stabilizacja na stołecznym rynku nieruchomości

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w porównaniu do ubiegłego roku, ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie utrzymują się na zbliżonym poziomie. Nieznacznie podrożały jedynie lokale o mniejszym metrażu, za które kupujący płacą nawet do 10 600 zł za metr kwadratowy.

 

Nieznaczne wahania cen ofertowych i transakcyjnych

Porównując obecne ceny ofertowe z tymi, jakie obserwowaliśmy w Warszawie rok temu, widoczny jest nieznaczny spadek (0,8 proc.) – Najwięcej na wartości straciły mieszkania cztero- i pięciopokojowe. Ich ceny obniżyły się bowiem średnio o 5 proc. – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Jednocześnie wzrosły ceny kawalerek. Aktualnie za metr kwadratowy takiego mieszkania trzeba zapłacić 8 090 zł, a więc o 2 proc. więcej niż rok temu. W wypadku małych mieszkań duże znaczenie ma lokalizacja. Za niewielkie lokum na Targówku lub Bielanach trzeba zapłacić średnio 6 700 zł za mkw., podczas gdy na Ursynowie czy Mokotowie już około 9 000 zł za mkw. Najdrożej jest w Śródmieściu, gdzie ceny kształtują się na poziomie 10 600 zł za mkw.

REKLAMA


2013 rok przyniósł także stabilizację cen transakcyjnych. Obecnie kupujący w stolicy płacą średnio 7 182 zł za mkw., czyli jedynie o 2 proc. więcej niż przed rokiem. – W końcówce roku dobrze sprzedawały się niewielkie mieszkania jednopokojowe, które były nabywane za kwoty 200 000 – 220 000 zł. Kupujących nie zniechęciły nawet wysokie ceny takich lokali (przekraczające 9 000 zł za mkw.) – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Największym zainteresowaniem w stolicy, podobnie jak w ostatnich miesiącach, cieszyły się jednak mieszkania dwu- i trzypokojowe. Do najpopularniejszych lokalizacji należy Białołęka, gdzie koszty zakupu są najniższe, oraz Ursynów i Mokotów, gdzie powierzchnie kosztują już dużo więcej.

 

Raty kredytów mocno w dół

Dobrą informacją dla kupujących mogą być także obniżki cen kredytów. – Wraz z oprocentowaniem spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła od września 2012 r. aż o 640 zł – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To największa obniżka jaką odnotowano w tym miesiącu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA