[Warszawa] Rynek nieruchomości podwarszawskich coraz bardziej atrakcyjny

[Warszawa] Rynek nieruchomości podwarszawskich coraz bardziej atrakcyjny

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Na rynku mieszkaniowym od początku roku możemy obserwować utrzymującą się stabilizację cen lokali. W przypadku mieszkań zlokalizowanych pod Warszawą głównym kryterium wyboru jest przede wszystkim dobra komunikacja ze stolicą oraz niższa cena za mkw. w porównaniu z lokalami w Warszawie.


Zainteresowanie kupnem oraz sama sprzedaż mieszkań wyraźnie wzrasta. Według raportu opublikowanego przez portal Domy.pl w pierwszych 2 tygodniach roku liczba klientów kontaktujących się z deweloperami była aż o 63% większa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.


Ożywienie rynku, mogliśmy obserwować już od kilku ostatnich miesięcy. Wpłynęło na nie wiele czynników, w tym rekordowo niski poziom stóp procentowych, który przyczynił się do poprawy wszystkich wskaźników kredytowej dostępności mieszkania. Stawka WIBOR 3M (doliczana do marży kredytów mieszkaniowych) nadal utrzymuje się na korzystnym poziomie w granicach 2,7 proc. Zdaniem ekspertów od nieruchomości dużą rolę odegrał również akumulowany przez lata popyt – wielu potencjalnych nabywców oczekiwało bowiem na spadek cen. Obecnie z rynku stopniowo znika nadpodaż, a ceny mieszkań przestały spadać. Zauważalna stabilizacja cen jest zachętą dla kupujących, tym bardziej, że prognozy gospodarcze nastrajają optymistycznie.

 

„Dane z rynku nieruchomości oraz z naszych własnych obserwacji wskazują, że od kilku lat największą popularnością cieszą się mieszkania dwu pokojowe, o powierzchni około 45 – 55 mkw. Przy wyborze lokalu pod Warszawą głównym kryterium jest dobra komunikacja i często możliwość kupienia większego metrażu w lepszej cenie. Decyzja z reguły oznacza mniejszy wydatek w zamian za większy metraż. Widoczne jest rosnące zainteresowanie rynkiem podwarszawskim wśród młodych małżeństw ze stolicy, które wraz z powiększeniem się rodziny, potrzebują komfortowej przestrzeni, a dodatkowy pokój dla dziecka okazuje się mocnym argumentem. Poza tym młoda część populacji, zamieszkujących miejscowości podwarszawskie, najczęściej jest związana zawodowo ze stolicą. Stąd największym powodzeniem kupujących cieszą się lokalizacje, które są dobrze skomunikowane z Warszawą, położone niedaleko węzłów komunikacyjnych, jak np. linia kolejowa” – mówi Łukasz Majcher, Kierownik Działu Sprzedaży Włodarzewska Development.

Według danych opracowanych przez Rynekpierwotny.com mieszkanie dwupokojowe zlokalizowane w Warszawie można nabyć średnio za 375 tys., gdzie cena za mkw. kształtuje się na poziomie 7 300 zł. Decydując się na mieszkanie poza miastem o powierzchni około 55 mkw. można liczyć na oszczędność rzędu nawet 40 procent wartości mieszkania. Tak jest w przypadku inwestycji Osiedle Sportowa w podwarszawskim Brwinowie, gdzie dwupokojowe mieszkanie będzie nas kosztować niewiele ponad 228 tys. To bardzo atrakcyjna cena, w porównaniu z lokalizacją w centrum Warszawy, zaś bliskość linii kolejowej oraz autostrady jest niewątpliwie dodatkowym atutem.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA