[Warszawa] Jakie mieszkania kupują warszawiacy

[Warszawa] Jakie mieszkania kupują warszawiacy

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Dzięki dostosowaniu oferty do rynku, deweloperzy notują rekordowe wyniki sprzedaży.


W nowych stołecznych inwestycjach deweloperzy wystawiają do sprzedaży więcej niedużych, kompaktowych dwójek i trójek niż kilka lat temu. Dzięki temu, pomimo lekkiego wzrostu stawek na warszawskim rynku nowych mieszkań, ceny całkowite lokali są niższe. W ten sposób firmy deweloperskie poszerzają grono odbiorców swoich mieszkań, którzy wciąż mają ograniczony dostęp do kredytów.   


Sami nabywcy również nie są już dziś tak beztroscy jak kilka lat temu, kiedy zaciągali bez wahania wysokie zobowiązania we frankach na 100 metrowe i większe mieszkania. Istotne są dla nich także późniejsze koszty eksploatacji mieszkań.   


Reas oblicza, że mieszkania w Warszawie wystawione są przez deweloperów średnio za ponad 7800 zł za metr. Analitycy tej firmy podają, że w ostatnich miesiącach przeciętne ceny ofertowe nieco wzrosły. Najniżej wycenione stołeczne mieszkania można znaleźć na Białołęce. Większe lokale w inwestycjach znajdujących się w odleglejszych częściach dzielnicy oferowane są nawet po 4400-4600 zł za mkw.


Biorąc pod uwagę segment mieszkań popularnych, największym powodzeniem wśród kupujących na stołecznym rynku deweloperskim cieszą się małe dwójki o powierzchni do 45 mkw. Kawalerki nie mają zbyt dużego wzięcia, szczególnie w tańszych dzielnicach miasta. Kolejnym typem mieszkań chętnie wybieranym przez nabywców są mieszkania trzypokojowe o metrażu niewiele większym niż 50 mkw. Deweloperzy zwracają uwagę, że liczba klientów kupujących trójki rośnie.  

 

Prawie co drugie mieszkanie sprzedawane w stołecznych inwestycjach ma dwa pokoje. Co trzeci lokal wystawiony na sprzedaż w powstających w Warszawie osiedlach to mieszkanie trzypokojowe, podają analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl.


W tym roku deweloperom sprzedaż idzie tak dobrze, jak w okresie boomu na rynku. Zdarzają się przypadki, że niska cena ofertowa wprowadzanej na warszawski rynek inwestycji przyciąga tyle osób, że po mieszkania ustawiają się kolejki.


Dobrze zlokalizowane mieszkania deweloperskie o niedużym metrażu w stosunku do liczby pokoi szybko znajdują nabywców, szczególnie, że są tańsze od mieszkań używanych. Dlatego kupujący godzą się na to, żeby zaczekać na ich odbiór do 2015 lub nawet do 2016 roku. 


W minionych miesiącach deweloperzy nie mogli narzekać na brak klientów. Największe spółki w I półroczu br. wypracowały o ponad połowę lepsze wyniki sprzedaży niż rok temu. Firmy deweloperskie z giełdowego indeksu WIG poprawiły w tym czasie rezultat o prawie 40 proc. Zachęciło to inwestorów do budowy kolejnych osiedli. Jednak pomimo wprowadzenia na rynek warszawski rekordowo dużej ilości mieszkań w nowych projektach, stołeczna oferta zmalała.  

Na tak duży popyt na mieszkania wpłynął kwietniowy wzrost limitów w programie Mieszkanie dla Młodych. Wciąż jednak w Warszawie limity są znacznie niższe od średnich cen rynkowych. Oferta mieszkań w MdM jest więc dość ograniczona. Obecnie, jak szacują analitycy rynku zaledwie ok. 9 proc. mieszkań wystawionych w Warszawie do sprzedaży można kupić z dopłatą.
Przede wszystkim jednak kupujących do podjęcia decyzji zakupowych zdopingowały pozytywne sygnały płynące z gospodarki i wciąż relatywnie niskie ceny nieruchomości. Dlatego wiele osób zdecydowało się zainwestować w nieruchomości nie tylko dla zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych, ale i z myślą zarobku na wynajmie.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...