Warszawski biurowiec Royal Wilanów, posiadający certyfikat BREEAM na poziomie Very Good, zdobył wyróżnienie w konkursie Green Building Awards Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC w kategorii „Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany”.
PLGBC Green Building Awards są przyznawane już po raz piąty. Ideą konkursu jest promowanie nowoczesnego podejścia do budownictwa ekologicznego. Jury oceniało zarówno wykorzystanie najnowszych trendów architektonicznych, jak i ich adaptację do krajowych i światowych wymagań środowiskowych.
Jest to już trzeci sukces Royal Wilanów w tym miesiącu po zwycięstwie w konkursie „Obiekt Roku” w systemie Aluprof i zajęciu trzeciego miejsca w konkursie Eurobuild Awards w kategorii „Przestrzeń Publiczna Roku”.
Royal Wilanów cechuje wysokiej jakości architektura autorstwa pracowni JEMS Architekci. Budynek powstał z myślą nie tylko o najemcach powierzchni biurowej oraz okolicznych mieszkańcach, którym zapewnia szeroką ofertę usługowo-handlowo-gastronomiczną, ale także z myślą o środowisku. Zastosowanie nowoczesnych ekologicznych rozwiązań potwierdza otrzymany międzynarodowy certyfikat w systemie oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko BREEAM na poziomie Very Good. Obiekt wyróżnia m.in. wysoki poziom odzysku odpadów biurowych. Aż 75 proc. z nich może być poddana recyklingowi, dlatego istotnym elementem polityki gospodarowania odpadami w Royal Wilanów jest edukacja i motywacja pracowników poprzez manuale i akcje prośrodowiskowe. W sierpniu, po roku od oddania obiektu, prezentowane były pierwsze efekty tych działań. Recyklingowi poddano 3,5 tony kartonu, 380 kilogramów szkła, 50 kilogramów styropianu i 365 kilogramów plastiku.
Zielony dach budynku łączy estetykę z oszczędnością. Zapewnia on znakomitą izolację termiczną i dzięki temu pozwala zredukować koszy ogrzewania i klimatyzacji. W sierpniu br. na dachu stanęła pasieka składająca się z pięciu uli.
Pracownicy biurowca mają dostęp do alternatywnych środków transportu. Mogą korzystać z internetowej platformy carpooling’u, shuttle bus albo ładować pojazdy elektryczne w jednej z trzech stacji na parkingu. Do Royal Wilanów swobodnie można dojechać także rowerem. Cykliści mają do dyspozycji ponad 100 podziemnych i nadziemnych miejsc parkingowych, szatnie i prysznice, a także dwie samoobsługowe stacje napraw rowerów.