WARSZAWA: Nowe przejścia, skwer - wielkie zmiany na MłynowieUM Warszawa

WARSZAWA: Nowe przejścia, skwer - wielkie zmiany na Młynowie

SAD
SAD
REKLAMA

Przejścia naziemne zamiast podziemnych, zielone miejsce rekreacji czyli Skwer Gwary Warszawskiej - rozpoczynają się wielkie zmiany przy skrzyżowaniu ul. Wolskiej i Młynarskiej z al. "Solidarności" w Warszawie.

Skrzyżowanie Wolskiej i Młynarskiej z aleją „Solidarności” leży w gęsto zabudowanym i dynamicznie rozwijającym się obszarze. Na przystankach, zgrupowanych pod wspólną nazwą „Zajezdnia Wola”, zatrzymuje się obecnie aż 7 linii tramwajowych. Jego znaczenie dla transportu publicznego wzrosło po przebudowie fragmentu torowiska na ulicy Wolskiej oraz jego odbudowie na sąsiedniej ulicy Kasprzaka.

Jednocześnie miejsce to trwa w praktycznie niezmienionym kształcie od jego ostatniej przebudowy kilkadziesiąt lat temu, jeszcze za czasów PRL-u. Na drugą stronę ulicy oraz do przystanków tramwajowych można dostać się wyłącznie po schodach, ponieważ prowadzą do nich tylko stare przejścia podziemne. To praktycznie uniemożliwia lub bardzo utrudnia poruszanie się m.in. osobom z niepełnosprawnościami, seniorom oraz rodzicom z dziećmi w wózkach.

– Jak widać – ani tu ładnie, ani funkcjonalnie. W najbliższych miesiącach ma się to zmienić. Jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach, bo sukcesywnie likwidujemy przejścia podziemne i kładki na rzecz przejść nadziemnych. Tak będzie również w tym miejscu. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że zrealizujemy go przy współpracy z prywatnym podmiotem, który postawi budynek mieszkalny w okolicy. Miasto nie wyda na ten cel ani złotówki. W dodatku Grupa Skanska zdecydowała się na tę przebudowę jeszcze przed rozpoczęciem swojej inwestycji. Dzięki temu bardzo szybko, bo już za niespełna rok, zapomnimy o tym koszmarze architektonicznym – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

UM Warszawa, Przejścia podziemne zostaną zastąpione naziemnymi
UM Warszawa, Przejścia podziemne zostaną zastąpione naziemnymi

Co zostanie zrobione?

Na skrzyżowaniu pomiędzy zajezdnią tramwajową Wola a dawnym PeDeTem wszystkie zejścia do przejść podziemnych zostaną zlikwidowane. Odzyskane miejsce będzie wykorzystane na wyznaczenie kompletu naziemnych przejść dla pieszych – dookoła całego skrzyżowania. Piechotą, na wózku, z wózkiem lub większym bagażem bez problemu będzie można dostać się więc na wszystkie trzy przystanki tramwajowe na węźle. Wyremontowane zostaną też chodniki i skute niepotrzebnie zabetonowane powierzchnie, w miejscu których pojawi się zieleń. Równolegle do przejść zostaną wyznaczone przejazdy rowerowe, które stanowić będą zalążek docelowej trasy rowerowej w ciągu Wolska – al. „Solidarności”.

Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w proces rewitalizacji tego skrzyżowania i likwidacji brzydkiego, niebezpiecznego przejścia podziemnego. To trudny infrastrukturalnie projekt, bo wymagający zapewnienia komfortu wszystkim użytkownikom: kierowcom, tramwajarzom, rowerzystom i oczywiście pieszym – również z niepełnosprawnościami. Razem z wyczekiwanym przez mieszkańców Młynowa, ale też konsultowanym i opracowanym właśnie z mieszkańcami projektem Skweru Gwary Warszawskiej, stworzymy tu wygodną, przyjazną i zieloną przestrzeń miejską – powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Prace, których wartość przekracza 10 milionów złotych, w całości finansuje inwestor prywatny – firma Skanska Polska.

REKLAMA

– Dużo budujemy na Woli i we wszystkich naszych projektach kładziemy duży nacisk nie tylko na funkcjonalne wnętrza, ale też na atrakcyjną przestrzeń zewnętrzną. Ważna jest dla nas również infrastruktura dostosowana do potrzeb mieszkańców oraz zieleń, bo zależy nam na tym, żeby miejsca te były otwarte i przyjazne dla wszystkich. Dlatego cieszę się, że możemy być częścią tej pozytywnej transformacji przestrzeni – zarówno przy przebudowie przejść naziemnych oraz w powstającym Skwerze Gwary Warszawskiej – mówił Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w Grupie Skanska.

– To bardzo ważny dzień dla Woli, a przede wszystkim dla mieszkańców tej części dzielnicy, czyli Młynowa. To właśnie od mieszkańców otrzymywaliśmy sygnały, że pobliska infrastruktura drogowa jest niedostosowana dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Jako radny Warszawy cieszę się, że ten problem został dostrzeżony i dziękuję miastu za dofinansowanie budowy skweru, który zapewni relaks i rekreację dla wszystkich grup wiekowych – w tym również seniorów – mówił Mariusz Budziszewski, radny Warszawy z Woli, przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki.

UM Warszawa, Prace wykończeniowe na skwerze Gwary Warszawskiej
UM Warszawa, Prace wykończeniowe na skwerze Gwary Warszawskiej

Skwer po sąsiedzku

Tuż obok Zarząd Zieleni kończy tworzenie Skweru Gwary Warszawskiej. Koncepcja zieleńca powstała dzięki współpracy ZZW, projektantów i socjologów Fundacji Na Miejscu oraz mieszkańców – w ramach warsztatów i konsultacji społecznych (wzięło w nich udział ok. 500 osób) – przy udziale Grupy Skanska.

Pracujemy nad tym, by nowy Skwer Gwary Warszawskiej stał się bardziej zielony i stał się miejscem sąsiedzkich spotkań, sportu i wydarzeń kulturalnych. Bardzo ważny jest dla nas kontekst miejsca, jego charakter i historia, które staramy się szanować i podkreślać – również tu, czyli w historycznym centrum lokalnym Młynowa, w którym kwitło życie towarzyskie. Przed wojną były tu karuzele Lunaparku Wenecja, a po wojnie działały dom handlowy PDT, bar Wenecja, czy kino W-Z – powiedziała Monika Gołębiewska-Kozakiewicz – dyrektorka Zarządu Zieleni. – Mamy ten komfort, że do wielu naszych projektów możemy włączać mieszkańców. Skwer Gwary Warszawskiej nie jest wyjątkiem – dodała.

Na terenie skweru powstaje strefa parkowa z alejkami, gdzie pojawi się dużo nowej zieleni – 15 drzew oraz blisko 26 tys. krzewów, krzewinek, bylin i roślin cebulowych. Mieszkańcy skorzystają także z polany piknikowej, na której latem będzie można zorganizować kino plenerowe. Dla dzieci i młodzieży będzie plac zabaw z linarium i ścianką do wspinaczki oraz zestawy do parkouru i kalisteniki. Dla seniorów powstaje siłownia plenerowa. Teren skweru będzie bardziej dostępny dla wszystkich – pojawią się m.in. 23 ławki, 27 stojaków na rowery, stoliki do gry w szachy. Łatwiej będzie zadbać o czystość i bezpieczeństwo na tym terenie – stanie tu toaleta miejska, 30 koszy na śmieci. Nie zabraknie monitoringu.

Inwestycja kosztowała 7 mln 147 tys. zł i dofinansowana została ze środków budżetu państwa – w ramach rządowego funduszu „Polski Ład”.

Inf. prasowa UM Warszawa

Tagi:Wola

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA