[Warszawa] Platynowy certyfikat LEED dla Rondo 1

[Warszawa] Platynowy certyfikat LEED dla Rondo 1

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Rondo 1 – jeden z najbardziej rozpoznawalnych biurowców w Warszawie – otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Platinum dla istniejących budynków (system oceny LEED Building Operations and Maintenance). W ten sposób obiekt poprawił swój wynik sprzed pięciu lat, kiedy to został wyróżniony na poziomie LEED Gold. W systemie LEED stworzonym przez U.S. Green Building Council każdego dnia certyfikuje się ponad 170 000 mkw. (brutto) w 160 krajach.
Rondo 1 to pierwszy budynek w Polsce z certyfikatem LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących (LEED Building Operations and Maintenance). Proces certyfikacji Rondo 1 przeprowadzili eksperci z firmy doradczej JLL.
W procesie certyfikacji przeprowadzono kompleksową analizę użytkowania budynku, audyt energetyczny i instalacji budynkowych, jak również szereg ankiet wśród firm użytkujących powierzchnię biurową, np. dotyczących komfortu termicznego czy środków transportu. Z ankiet wynika m.in., że ponad 80% pracowników w Rondo 1 korzysta z alternatywnych środków transportu, dzięki czemu budynek uzyskał maksymalną możliwą ocenę w ramach punktacji LEED oraz dodatkowo zdobył punkt za innowacyjność.
„Recertyfikacja Rondo 1 na najwyższym – platynowym – poziomie wpisuje się w realizowaną przez Deutsche Asset Management politykę zrównoważonego rozwoju. Współpracujemy z najemcami w zakresie tzw. zielonych rozwiązań i promujemy proekologiczne zachowania. Prace aranżacyjne i rearanżacyjne, zarówno na powierzchniach wspólnych, jak i najmu prowadzone są według wytycznych LEED, czyli przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów, z uwzględnieniem ścisłej polityki gospodarowania odpadami. W ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 25% wzrósł także poziom segregowanych już na poziomie budynku odpadów. Rondo 1 od czasu uzyskania certyfikatu LEED Gold utrzymuje zielone tarasy, używa ekologicznych środków czystości, konserwacyjnych, ochrony roślin, jak również ekologicznych mieszanek zimowych. Z naszych rozmów z najemcami wynika, że firmy doceniają lokalizację w budynku, w którym stosuje się szereg rozwiązań minimalizujących jego wpływ na środowisko naturalne” – powiedział Marek Jakubiak, Head of Real Estate, CEE, Deutsche Asset Management.
„O ponad 6% wzrosła efektywność energetyczna budynku w stosunku do poprzedniej certyfikacji. Rondo 1 znajduje się w gronie najbardziej efektywnych obiektów biurowych w bazie Energy Star. 100% energii elektrycznej zużywanej w budynku posiada certyfikaty energii odnawialnej. Ponad 61% odpadów w Rondo 1 poddawane jest ponownemu przetworzeniu. Rondo 1 zużywa o ponad 30% mniej wody pitnej niż standardowe obiekty” – dodała Regina Gul, Senior Project Manager, LEED AP, BREEAM Assessor, BREEAM In-Use Auditor, JLL.
Budynek Rondo 1 położony jest w samym sercu biznesowej Warszawy – u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Al. Jana Pawła II. Lokalizacja zapewnia dogodne połączenia z całym miastem, dzięki świetnemu dostępowi do komunikacji miejskiej, w tym stacji metra Rondo ONZ, licznych linii tramwajowych i autobusowych, a także bliskości Dworca Centralnego. Rondo 1 składa się z imponującej, 40-piętrowej (192 metry wysokości) przeszkolonej wieży od strony Al. Jana Pawła II oraz 10-kondygnacyjnego budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Projekt oferuje ok. 60 000 mkw. powierzchni biurowych oraz ok. 6 000 mkw. powierzchni handlowo-usługowych. Najemcy oraz ich goście mają do dyspozycji parking na 500 miejsc.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nexity wystartowało ze sprzedażą nowego etapu osiedla City Vibe w Krakowie [WIZUALIZACJE]
Rozpoczęła się sprzedaż II etapu pierwszej w Krakowie inwestycji Nexity Polska – City Vibe przy...
We Wrocławiu trwa rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Sobótki i Świdnicy [FILM + ZDJĘCIA]
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują za blisko 200 mln zł rewitalizację linii kolejowej z Wrocławia...
Amerykański koncern Gates zwiększa zatrudnienie w swojej fabryce w Legnicy
Jeden z liderów na rynku w produkcji zaawansowanych technologicznie pasków gumowych i przewodów, któ...
Develia rozpoczęła we Wrocławiu budowę osiedla Kaskady Różanki [WIZUALIZACJE]
Develia rozpoczęła przedsprzedaż lokali w inwestycji Kaskady Różanki przy ulicy Chorwackiej. De...
Gdańsk: Uni-logistics pierwszym najemcą w Panattoni Park Tricity East VI
Spółka Uni-logistics, specjalizująca się w spedycji morskiej, kolejowej, lotniczej i transporcie dro...
Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku
Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej b...
Pod Warszawą powstanie 60 market OBI w Polsce
W aglomeracji warszawskiej ruszyła budowa piątego marketu sieci OBI. Będzie to jednocześnie 60 sklep...
Francuski potentat z branży logistycznej GEFCO rozwija swoje dwa centra pod Wrocławiem
Kolejna wielka i znana międzynarodowa firma stawia na Aglomerację Wrocławską i inwestuje w rozwój. F...
W Krakowie trwa budowa nowej wielofunkcyjnej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski, przy ul. Buszka trwa budowa nowej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej (...
Wrocław: Naprzeciwko Toru Wyścigów Konnych powstaje nowy obiekt hotelowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 3 na osiedlu Krzyki-Partynice, naprzeciwko Toru Wyścigów...