Warszawa: Polonia doczeka się nowego kompleksu sportowego? źródło: JSK Architekci sp. z o.o.

Warszawa: Polonia doczeka się nowego kompleksu sportowego?

WIZUALIZACJE
https://img.investmap.pl/user/1/157406_%s.jpg
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Warszawski magistrat zawiesił decyzję o rezygnacji z modernizacji oraz rozbudowy kompleksu sportowego przy ulicy Konwiktorskiej 6. To oznacza, że zapowiadana od dłuższego czasu inwestycja wciąż ma szansę na realizację. Jej projekt przygotowała renomowana pracownia JSK Architekci.
Jak tłumaczą urzędnicy, Polonia Warszawa S.A. od wielu lat boryka się z poważnymi problemami organizacyjno-finansowymi, których nie potrafiła do tej pory rozwiązać samodzielnie. 
– Pomimo dużego wsparcia miasta – klubowi nie udało się wyjść na prostą. Władze stolicy, jak również jej mieszkańcy, chcą jednak, aby ten zasłużony dla miasta klub wciąż funkcjonował i rozwijał się. Dlatego miasto wykonało szereg czynności realnie wspierających Polonię Warszawa – wyjaśnia magistrat.
Urzędnicy wyliczają, że miasto przygotowało do rozpoczęcia proces inwestycyjny modernizacji ośrodka Polonii, który obejmuje nowoczesny stadion piłkarski, halę sportową oraz Młodzieżowe Centrum Sportu. W tym zabezpieczyło środki finansowe w budżecie, pozyskało wytyczne konserwatorskie do modernizacji ośrodka, przeprowadziło konkurs architektoniczny na koncepcję modernizacji ośrodka, przygotowało niezbędne analizy finansowe i prawne – przygotowując inwestycję do realizacji (m.in. w celu zawarcia umowy na projektowanie), umorzyło spółce dług w wysokości 732 762,50 zł (oraz dodatkowo kwotę 386 919 zł rozłożyło na raty), a także znacznie obniżyło stawki za korzystanie z miejskiego stadionu.
– Podstawowym warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest aktywne współdziałanie zarządu Polonii, polegające na przygotowaniu  i wprowadzeniu planu naprawczego dla klubu, wywiązywaniu się z bieżących zobowiązań finansowych wobec miasta, spłaty zadłużenia oraz znalezieniu sponsora strategicznego – podkreślają urzędnicy.
JSK Architekci sp. z o.o.

Nowy właściciel ostatnią deską ratunku

Władze Polonii program naprawy miały przedłożyć miastu jeszcze w grudniu ubiegłego roku. 
– Niestety, żaden z wymaganych dokumentów nie został przedstawiony. Dodatkowo, klub nie regulował bieżących zobowiązań wobec miasta i w konsekwencji wygenerował nowy dług przekraczający 700 tys. złotych. W takich warunkach miasto zostało zmuszone do zawieszenia procesu inwestycyjnego, z realnym zagrożeniem likwidacji zadania polegającego na modernizacji kompleksu sportowego przy Konwiktorskiej 6 – wyjaśnia magistrat.
Ostatnią deską ratunku dla klubu miały być zakomunikowane przez władze klubu zmiany własnościowe w spółce i ogłoszone w ostatnim czasie plany przejęcia większościowego udziału akcji przez nowego inwestora. W połowie marca w stołecznym ratuszu odbyło się spotkanie z nowym właścicielem Polonii.
–  Nowy właściciel, który jest równocześnie sponsorem, bardzo poważnie podchodzi do zadania, które sobie wyznaczył. Zobowiązał się do przekazania wszystkich dokumentów, o które wnioskowaliśmy w październiku 2019 r.; spłaty zadłużenia klubu do końca czerwca 2020 r. oraz regularnego wnoszenia już od kwietnia bieżących należności. Ja ze strony miasta zadeklarowałam, że Rada Miasta na sesji 19 marca nie będzie procedować odstąpienia od zadania inwestycyjnego "Modernizacja Ośrodka Sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6". Zadanie to pozostaje w WPF, a do rozmów o realizacji inwestycji powrócimy po zrealizowaniu przez nowego właściciela Polonii obowiązków wynikających z pisma z października 2019 r. – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy.
JSK Architekci sp. z o.o.

Inwestycja zapowiadana od dawna

Przypomnijmy, w sierpniu 2018 roku warszawscy radni zdecydowali o zabezpieczeniu w wieloletnim budżecie 158 mln zł na przebudowę ośrodka "Polonia". Miasto otrzymało również skorygowane zalecenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 
Jak wtedy zapowiadali urzędnicy, ośrodek "Polonia" ma zamienić się w prawdziwe centrum sportowego rozwoju i pracy z młodzieżą. 
– Wśród najważniejszych założeń modernizacji obiektu sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6 znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami, na których rywalizację będzie mogło obserwować przynajmniej 15,5 tysiąca kibiców. Na terenie pomiędzy stadionem a ul. Bonifraterską, powstać mają dwa budynki kubaturowe. W pierwszym z nich zlokalizowana zostanie hala sportowa – dla około 2500 widzów (z widownią wokół parkietu) – w której rozgrywane będą mecze m.in. siatkówki i koszykówki. W drugim z budynków znajdą się powierzchnie towarzyszące i uzupełniające główne funkcje kompleksu sportowego. Pod stadionem znajdować się będzie dwu- lub trzykondygnacyjny parking dla kibiców, ale też i mieszkańców okolicznych kamienic – wyliczał magistrat.
Urzędnicy przypominali, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat obiekt przy ul. Konwiktorskiej przeszedł szereg remontów i modernizacji. Łącznie w latach 2007-2017 na wszystkie prace na "Polonii", z budżetu Warszawy wydatkowanych zostało ponad 41,5 miliona złotych.
JSK Architekci sp. z o.o.

Jak będzie wyglądał kompleks sportowy?

W listopadzie 2018 roku ogłoszono konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji ośrodka sportowego "Polonia". W maju 2019 roku konkurs został rozstrzygnięty – zwyciężył projekt renomowanej pracowni JSK Architekci Sp. z o.o.
– Jeszcze nie tak dawno temu na stadionie Polonii ogłaszaliśmy, że bierzemy się za modernizację tego obiektu sportowego. Wtedy powiedziałam, że przed nami jeszcze wiele działań, a teraz mam poczucie, że właśnie tym konkursem wykonaliśmy milowy krok dla tego ważnego dla warszawskiego sportu miejsca. Przeszliśmy bardzo długą drogę – zaczynając od powołania specjalnego zespołu roboczego. Udało nam się zjednoczyć poszczególne sekcje i środowisko kibiców Polonii, a także zachęcić klub do wytypowania delegatów, którzy pracowali z nami nad przygotowaniem założeń do regulaminu konkursu. Równie istotne było uzyskanie wytycznych konserwatorskich przed jego ogłoszeniem, dzięki czemu mogliśmy, w sposób bardzo szczegółowy, nakreślić wymagania – mówiła wówczas Renata Kaznowska.
Jak zaznaczała Kaznowska, dosłownie detale zaważyły o wyborze zwycięzcy.
– Zwycięską koncepcję cechuje spójność, prostota i kompletność. Autorom projektu udało się wytworzyć prawidłowe relacje urbanistyczne i architektoniczne zarówno ze stroną parkową, jak i miejską. Architektura i konstrukcja tworzą zintegrowaną całość, umiejętnie oddającą sportowy charakter zespołu. Zastosowane rozwiązania funkcjonalne zapewnią wygodne korzystanie z nowego kompleksu zarówno profesjonalnym zawodnikom klubu, jak i amatorom, pracownikom oraz kibicom – uzasadniał swój werdykt sąd konkursowy.
Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 100 tys. zł otrzymał także zaproszenie do negocjacji w celu udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej tej inwestycji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Osiedle Safrano w Krakowie zaoferuje ekologiczne rozwiązania
Rusza przedsprzedaż kolejnego projektu Cordii w Krakowie. Osiedle Safrano to dwa eleganckie, minimal...
Amerykańska firma z branży finansowej otworzyła swoje biuro w Warszawie
Amerykański miliarder i trader Steve Cohen inwestuje w Polsce. Należąca do niego organizacja Po...
Amazon zatrudnił ostatecznie w Gliwicach nie tysiąc, a aż 2000 pracowników
Ponad 2000 osób znalazło dotychczas pracę w otwartym rok temu w Gliwicach Centrum Logistyki E-Commer...
Duża niemiecka sieć drogerii stawia na Wrocław. Ulokuje tu swoją polską centralę
Nowa, zagraniczna sieć sklepów drogeryjnych Dm-drogerie markt GmbH wchodzi do Polski. Na swoją centr...
Zostań wystawcą Targów Kielce i zdobądź nawet 800 tys. zł
Dofinansowanie do udziału m.in. w międzynarodowych przedsięwzięciach targowo-wystawienniczych mikro,...
Postępują prace przy rewitalizacji Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
18 firm zgłosiło się do przetargu na budowę terminalu cargo na lotnisku Kraków-Balice
Poznaliśmy oferty firm zainteresowanych budową nowego terminalu cargo, jaki ma powstać na lotnisku K...
W Łodzi przybędzie 350 nowych miejsc pracy dzięki inwestycji niemieckiej firmy Wella
Niemiecka firma Wella, zajmująca się produkcją kosmetyków do pielęgnacji włosów wybrała Polskę na sw...
Gdynia: Nowy Publiczny Terminal Promowy prawie gotowy
W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – nowy Publiczny Termin...
W Warszawie trwa przebudowa Placu Pięciu Rogów [FILM]
W Warszawie trwa rewitalizacja placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej,...