Warszawa: Polonia doczeka się nowego kompleksu sportowego?

Warszawa: Polonia doczeka się nowego kompleksu sportowego?
WIZUALIZACJE

https://img.investmap.pl/user/1/157406_%s.jpg
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Warszawski magistrat zawiesił decyzję o rezygnacji z modernizacji oraz rozbudowy kompleksu sportowego przy ulicy Konwiktorskiej 6. To oznacza, że zapowiadana od dłuższego czasu inwestycja wciąż ma szansę na realizację. Jej projekt przygotowała renomowana pracownia JSK Architekci.
Jak tłumaczą urzędnicy, Polonia Warszawa S.A. od wielu lat boryka się z poważnymi problemami organizacyjno-finansowymi, których nie potrafiła do tej pory rozwiązać samodzielnie. 
– Pomimo dużego wsparcia miasta – klubowi nie udało się wyjść na prostą. Władze stolicy, jak również jej mieszkańcy, chcą jednak, aby ten zasłużony dla miasta klub wciąż funkcjonował i rozwijał się. Dlatego miasto wykonało szereg czynności realnie wspierających Polonię Warszawa – wyjaśnia magistrat.
Urzędnicy wyliczają, że miasto przygotowało do rozpoczęcia proces inwestycyjny modernizacji ośrodka Polonii, który obejmuje nowoczesny stadion piłkarski, halę sportową oraz Młodzieżowe Centrum Sportu. W tym zabezpieczyło środki finansowe w budżecie, pozyskało wytyczne konserwatorskie do modernizacji ośrodka, przeprowadziło konkurs architektoniczny na koncepcję modernizacji ośrodka, przygotowało niezbędne analizy finansowe i prawne – przygotowując inwestycję do realizacji (m.in. w celu zawarcia umowy na projektowanie), umorzyło spółce dług w wysokości 732 762,50 zł (oraz dodatkowo kwotę 386 919 zł rozłożyło na raty), a także znacznie obniżyło stawki za korzystanie z miejskiego stadionu.
– Podstawowym warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest aktywne współdziałanie zarządu Polonii, polegające na przygotowaniu  i wprowadzeniu planu naprawczego dla klubu, wywiązywaniu się z bieżących zobowiązań finansowych wobec miasta, spłaty zadłużenia oraz znalezieniu sponsora strategicznego – podkreślają urzędnicy.
JSK Architekci sp. z o.o.

Nowy właściciel ostatnią deską ratunku

Władze Polonii program naprawy miały przedłożyć miastu jeszcze w grudniu ubiegłego roku. 
– Niestety, żaden z wymaganych dokumentów nie został przedstawiony. Dodatkowo, klub nie regulował bieżących zobowiązań wobec miasta i w konsekwencji wygenerował nowy dług przekraczający 700 tys. złotych. W takich warunkach miasto zostało zmuszone do zawieszenia procesu inwestycyjnego, z realnym zagrożeniem likwidacji zadania polegającego na modernizacji kompleksu sportowego przy Konwiktorskiej 6 – wyjaśnia magistrat.
Ostatnią deską ratunku dla klubu miały być zakomunikowane przez władze klubu zmiany własnościowe w spółce i ogłoszone w ostatnim czasie plany przejęcia większościowego udziału akcji przez nowego inwestora. W połowie marca w stołecznym ratuszu odbyło się spotkanie z nowym właścicielem Polonii.
–  Nowy właściciel, który jest równocześnie sponsorem, bardzo poważnie podchodzi do zadania, które sobie wyznaczył. Zobowiązał się do przekazania wszystkich dokumentów, o które wnioskowaliśmy w październiku 2019 r.; spłaty zadłużenia klubu do końca czerwca 2020 r. oraz regularnego wnoszenia już od kwietnia bieżących należności. Ja ze strony miasta zadeklarowałam, że Rada Miasta na sesji 19 marca nie będzie procedować odstąpienia od zadania inwestycyjnego "Modernizacja Ośrodka Sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6". Zadanie to pozostaje w WPF, a do rozmów o realizacji inwestycji powrócimy po zrealizowaniu przez nowego właściciela Polonii obowiązków wynikających z pisma z października 2019 r. – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy.
JSK Architekci sp. z o.o.

Inwestycja zapowiadana od dawna

Przypomnijmy, w sierpniu 2018 roku warszawscy radni zdecydowali o zabezpieczeniu w wieloletnim budżecie 158 mln zł na przebudowę ośrodka "Polonia". Miasto otrzymało również skorygowane zalecenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 
Jak wtedy zapowiadali urzędnicy, ośrodek "Polonia" ma zamienić się w prawdziwe centrum sportowego rozwoju i pracy z młodzieżą. 
– Wśród najważniejszych założeń modernizacji obiektu sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6 znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami, na których rywalizację będzie mogło obserwować przynajmniej 15,5 tysiąca kibiców. Na terenie pomiędzy stadionem a ul. Bonifraterską, powstać mają dwa budynki kubaturowe. W pierwszym z nich zlokalizowana zostanie hala sportowa – dla około 2500 widzów (z widownią wokół parkietu) – w której rozgrywane będą mecze m.in. siatkówki i koszykówki. W drugim z budynków znajdą się powierzchnie towarzyszące i uzupełniające główne funkcje kompleksu sportowego. Pod stadionem znajdować się będzie dwu- lub trzykondygnacyjny parking dla kibiców, ale też i mieszkańców okolicznych kamienic – wyliczał magistrat.
Urzędnicy przypominali, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat obiekt przy ul. Konwiktorskiej przeszedł szereg remontów i modernizacji. Łącznie w latach 2007-2017 na wszystkie prace na "Polonii", z budżetu Warszawy wydatkowanych zostało ponad 41,5 miliona złotych.
JSK Architekci sp. z o.o.

Jak będzie wyglądał kompleks sportowy?

W listopadzie 2018 roku ogłoszono konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji ośrodka sportowego "Polonia". W maju 2019 roku konkurs został rozstrzygnięty – zwyciężył projekt renomowanej pracowni JSK Architekci Sp. z o.o.
– Jeszcze nie tak dawno temu na stadionie Polonii ogłaszaliśmy, że bierzemy się za modernizację tego obiektu sportowego. Wtedy powiedziałam, że przed nami jeszcze wiele działań, a teraz mam poczucie, że właśnie tym konkursem wykonaliśmy milowy krok dla tego ważnego dla warszawskiego sportu miejsca. Przeszliśmy bardzo długą drogę – zaczynając od powołania specjalnego zespołu roboczego. Udało nam się zjednoczyć poszczególne sekcje i środowisko kibiców Polonii, a także zachęcić klub do wytypowania delegatów, którzy pracowali z nami nad przygotowaniem założeń do regulaminu konkursu. Równie istotne było uzyskanie wytycznych konserwatorskich przed jego ogłoszeniem, dzięki czemu mogliśmy, w sposób bardzo szczegółowy, nakreślić wymagania – mówiła wówczas Renata Kaznowska.
Jak zaznaczała Kaznowska, dosłownie detale zaważyły o wyborze zwycięzcy.
– Zwycięską koncepcję cechuje spójność, prostota i kompletność. Autorom projektu udało się wytworzyć prawidłowe relacje urbanistyczne i architektoniczne zarówno ze stroną parkową, jak i miejską. Architektura i konstrukcja tworzą zintegrowaną całość, umiejętnie oddającą sportowy charakter zespołu. Zastosowane rozwiązania funkcjonalne zapewnią wygodne korzystanie z nowego kompleksu zarówno profesjonalnym zawodnikom klubu, jak i amatorom, pracownikom oraz kibicom – uzasadniał swój werdykt sąd konkursowy.
Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 100 tys. zł otrzymał także zaproszenie do negocjacji w celu udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej tej inwestycji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

TBS Wrocław zbuduje setki mieszkań przy parku Leśnickim. Inwestuje w fotowoltaikę [WIZUALIZACJE]
Miejska spółka zrealizuje ponad 300 lokali na wynajem w zachodniej części Wrocławia, przy ulicy Doln...
Kraków: Federowicza 61 – Acatom stawia dziesięć budynków wielorodzinnych na Dębnikach [WIZUALIZACJE]
Krakowski deweloper ponownie zainwestował w tej części miasta. Oferuje 80 mieszkań. Nabywcy skorzyst...
Wrocław: Wiadukt przy Koronie doczeka się remontu. Po roku poznaliśmy wykonawcę
Miasto dwukrotnie szukało w zeszłym roku firmy, która przebuduje ponadstumetrową przeprawę nad ulicą...
Artyści apelują do prezydenta miasta: Stop sprzedaży zabytkowego Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu
Magistrat chce zbudować na Kępie Mieszczańskiej, we współpracy z prywatnym inwestorem, budynek z m.i...
Warszawa: Wow Wola – Metropolis Investments przygotowuje nowy apartamentowiec [WIZUALIZACJE]
Kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny powstanie przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego. Znaj...
Magistrat szykuje do sprzedaży grunty w pobliżu stacji Wrocław Leśnica
Urzędnicy planują podział półhektarowej działki przy zbiegu ulic Kąckiej i Skoczylasa na Złotnikach....
Kraków: Spółdzielnia mieszkaniowa buduje nowe mieszkania w Mistrzejowicach [WIZUALIZACJA]
Na osiedlu Piastów przybędzie kilkadziesiąt lokali mieszkalnych za sprawą inwestycji przy ulicy Popi...
Faktoria – Geo znów stawia na zachodnią część Wrocławia. W planach niemal sto mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowe osiedle powstanie blisko zbiegu ulic Głównej i Łomnickiej, tuż przy szkole na Praczach Odrzańsk...
Skanska wybuduje nowy most przez Wartę niedaleko Poznania
Już w kwietniu 2022 roku podróżujący drogą wojewódzką nr 431 przejadą przez Wartę w Rogalinku koło P...
Wrocław: Plac Nowy Targ zamieni się w strefę spotkań i wypoczynku. Znamy operatora [WIZUALIZACJE]
Magistrat zdecydował, która firma zagospodaruje na kilka lat wschodnią część placu przy urzędzie mia...