Rekordowo niski poziom pustostanów na warszawskim rynku biurowymfot. investphoto.pl

Rekordowo niski poziom pustostanów na warszawskim rynku biurowym

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Według raportu "Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie I kwartał 2018 roku", autorstwa analityków z polskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Cresa, poziom pustostanów jest najniższy od pięciu lat, a absorpcja wyniosła 45 000 mkw. i była niższa o prawie 30% niż średnia z ostatnich 5 lat.
Pomimo wysokiej podaży, duże zainteresowanie firm wynajmem biur w stolicy spowodowało znaczny spadek dostępności dużych powierzchni. Dopiero w budynkach, których ukończenie przewidziane jest po 2019 r., najemcy mogą liczyć na większy wybór projektów i bardziej atrakcyjne warunki czynszowe. Uwzględnienie tego trendu powinno zapewnić lepsze dopasowanie strategii nieruchomościowej do potrzeb najemców – mówi Bartek Włodarski, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.
W pierwszych trzech miesiącach roku zasoby na rynku warszawskim w ujęciu rok do roku wzrosły o ponad 3% (3 p.p. poniżej średniorocznej wartości z ostatnich pięciu lat) i aktualnie wynoszą 5,28 mln mkw. Poziom pustostanów wyniósł 10,8% i jest to najniższy wynik od 5 lat, który powinien się sukcesywnie zmniejszać dzięki niesłabnącemu popytowi ze strony nowych podmiotów na warszawskim rynku. Analitycy Cresa przewidują, że wyhamowanie tego trendu nastąpi dopiero w 2020 roku, kiedy zostanie oddane do użytku ok. 470 000 mkw. nowej powierzchni najmu, z czego znaczna część w projektach o charakterze wieżowym.
Suma transakcji wyniosła ponad 200 000 mkw. Zdecydowaną większość stanowiły nowe umowy (70,6%), w następnej kolejności były to renegocjacje (20,8%) i ekspansje (8,6%). Do największych transakcji najmu należą: wynajęcie 14 800 mkw. w budynku Piękna 2.0. (poufny najemca), wynajęcie 13 500 mkw. przez Cambridge Innovation Center w Varso II i wynajęcie 10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska przez Ad Pilot. 
REKLAMA
W pierwszym kwartale br. oddano do użytku dwa projekty: Europejski (7 100 mkw., HESA) oraz Graffit (16 600 mkw., Hines). Czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie i wynoszą odpowiednio: od 10,5-13,5 euro/mkw./miesiąc na Służewcu, przez 12,5-16,5 przy Alejach Jerozolimskich i 13-18 euro na Nowej Woli, aż do 15-23 euro/mkw./miesiąc w Centralnym Obszarze Biznesu. Aktualnie w budowie znajduje się 890 000 mkw., z czego w 2018 roku oddane zostanie zaledwie 25%.
Transakcje najmu biur w Warszawie wskazują nie tylko na dynamiczny rozwój rynku, ale i na wysoką płynność wynikającą z podziału najemców na segmenty o różnych preferencjach. Nowe inwestycje przyciągają najemców do centrum, jednak firmy bardziej wrażliwe na koszty wynajmu biura decydują się na pozostanie lub wynajem biura w obiektach zlokalizowanych na obrzeżach miasta. W kolejnych latach w miarę dojrzewania rynku ten trend powinien być jeszcze bardziej zauważalny – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA