Po rekordowym 2015, warszawski rynek biurowy czeka rok wyzwań

Po rekordowym 2015, warszawski rynek biurowy czeka rok wyzwań

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez ekspertów Savills, 2015 rok był rekordowy pod względem aktywności najemców na warszawskim rynku powierzchni biurowych. Ponadprzeciętny wynik został osiągnięty zarówno pod względem całkowitego wolumenu transakcji najmu, który osiągnął 832 000 m kw., jak i pod względem absorpcji netto, która po raz pierwszy od pięciu lat była wyższa niż nowa podaż dostarczona na rynek, i wyniosła 288 500 m kw.
Tak wysoki popyt brutto oraz absorpcja netto spowodowały obniżenie współczynnika pustostanów do poziomu 12,3%, co przekłada się na około 571 600 m kw. dostępnej powierzchni.
Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills Polska: „Rok 2015 był wyjątkowo udany dla rynku biurowego w Warszawie. Ogromne zainteresowanie najemców, które przełożyło się na rekordowo wysoki wolumen transakcji, nie jest jedyną oznaką przyspieszenia, które obserwujemy na rynku. Niezwykle ważny jest również wysoki poziom absorpcji netto, który przekłada się na obniżenie wskaźnika pustostanów pierwszy raz od czterech lat”.
Ponad 32% wolumenu transakcji najmu stanowiły renegocjacje i przedłużenia umów najmu, a ponad 124 400 m kw. powierzchni biurowej wynajęto w budynkach w trakcie trwania ich budowy (tzw. umowy typu pre-leas). Analitycy wskazują, że najbardziej popularne wśród najemców były budynki najnowsze, oddane do użytkowania w latach 2012-2015. Najczęściej wynajmowano powierzchnie do 300 m kw. a także 1000-3000 m kw.
REKLAMA
Analitycy Savills podkreślają również wysoką aktywność deweloperów, którzy w 2016 roku planują dostarczyć na rynek około 468 000 m kw., z 690 000 m kw., które jest obecnie w budowie. Wśród deweloperów, którzy nie zwalniają tempa i planują rozpoczęcie kolejnych projektów, znajdują się Ghelamco, Karimpol, Golub GetHouse wraz z Mennicą Polską i S+B wraz z Commerz Real.  
Stawki czynszów w biurowcach położonych w Centralnym Obszarze Biznesu zaczynają się już od 16,00 euro/mkw./miesiąc w starszych budynkach i dochodzą do 23,00 euro/mkw./miesiąc. Ze względu na rosnącą liczbę budynków wieżowych, najwyższe czynsze mogą sięgnąć nawet 25,00-26,00 euro/mkw./miesiąc za powierzchnie zlokalizowane na najwyższych piętrach z doskonałym widokiem na panoramę miasta.
Dorota Ejsmont, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, Reprezentacja Wynajmującego w Savills, podkreśla że w związku z rekordową podażą, którą deweloperzy planują wprowadzić na rynek w 2016 roku, nadchodzące miesiące będą wyzwaniem dla rynku. – „Presja na obniżenie stawek czynszowych jest nadal widoczna, jednak wraz z postępowaniem komercjalizacji budowanych wieżowców, będzie ona coraz mniejsza” – wyjaśnia Dorota Ejsmont.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA