[Warszawa] Tchnienie nowego życia w samo centrum stolicy

Kajtman
Ilość nowych inwestycji w centrum Warszawy jest bardzo ograniczona i, mimo że praca w biurze w topowej lokalizacji jest marzeniem wielu osób, tych punktów na mapie stolicy pozostało już niewiele. Dlatego ciekawą alternatywą do popularnych obecnie wieżowców będzie z pewnością inwestycja Nowogrodzka Square, która przyczyni się do dalszej rewitalizacji centrum, domknie zaniedbaną pierzeję Alei Jerozolimskich i zaoferuje nowy miejski pasaż. Deweloperem projektu jest Yareal Polska.
Kameralny budynek biurowy Nowogrodzka Square powstanie na działce pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ul. Nowogrodzką, między dwoma istniejącymi budynkami – Wojskowym Instytutem Kartografii i Siedzibą Federacji Związków Zawodowych. Pierzeja zabudowy ukształtowana jest przez linię historycznych kamienic, wśród których znajdują się niskie, butikowe biurowce. – Nowa elewacja, linia zabudowy i wysokość Nowogrodzka Square nawiążą do otaczającej zabudowy historycznej, idealnie wpisując się w tę lokalizację – mówi Michał Chrzanowski z biura Hermanowicz Rewski Architekci, jednej z najlepszych warszawskich pracowni architektonicznych. – Znajdujące się na działce drzewa były inspiracją do ukształtowania w ramach bryły budynku przeszklonych patiów. Stworzona w ten sposób przestrzeń pozwoli na przenikanie się wnętrza parteru budynku i zewnętrznego zielonego pasażu, spajając je w jedną strefę miejskiego przyziemia – opowiada Chrzanowski.
Nowogrodzka Square dostarczy około 11 000 m2 powierzchni biurowej, po około 1500 – 2000 m2 na każdej z kondygnacji oraz 500 m2 powierzchni handlowej. Atutem biur na najwyższej kondygnacji będzie dostęp do tarasu oraz widok na panoramę Warszawy. Przestrzenie wspólne wyniosą około 4 proc. powierzchni obiektu, co jest niewątpliwie kolejną zaletą Nowogrodzka Square. Elewacja budynku będzie podzielona na trzy strefy: przyziemia, środkową i najwyższą, która będzie cofnięta od linii elewacji.
Projektowane elewacje frontowe podzielono na kwatery nawiązujące rytmem do sąsiedniej zabudowy. Będą one układem ram z betonu architektonicznego, podkreślonym przez półprzezroczyste panele. Dzięki temu – w nocy, gdy światło w biurze będzie włączone – na elewacji ukażą się piękne efekty świetlne. Jednocześnie takie rozwiązanie stworzy ciekawy efekt wewnątrz przestrzeni biurowej, która będzie odpowiednio doświetlona dzięki niewysokiej skali zabudowy. Inwestycja będzie miała wyjątkowy współczynnik miejsc parkingowych, który wyniesie aż 1 mp/78 m2 (standardowo w Warszawie jest to 1 mp/200 m2).
Nowogrodzka Square to projekt nawiązujący jakością i standardem do istniejącego już budynku Mokotowska Square, który zdobył wiele branżowych nagród i wyróżnień. Budowa biurowca zaplanowana jest na połowę tego roku, obecnie trwają negocjacje z potencjalnymi najemcami.