W stolicy duże mieszkania nadal popularne

W stolicy duże mieszkania nadal popularne

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, na warszawskim rynku nieruchomości ceny ofertowe są o 3% wyższe niż przed rokiem i wynoszą średnio 7 650 zł za metr kwadratowy. Kupujący nadal preferują duże lokale. Średni metraż nabywanego mieszkania oscyluje wokół 58 mkw.

 

Ceny ofertowe wyższe niż przed rokiem

Na warszawskim rynku mieszkaniowym ceny ofertowe są wyższe o 3% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Aktualnie średnia kwota za metr kwadratowy wynosi 7 650 zł. To o 0,4% więcej niż w poprzednim miesiącu – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Wysokie ceny nieruchomości w stolicy nie oznaczają jednak, że wszystkie oferty dostępne są jedynie dla kupujących z zasobnym portfelem. – Rozpiętość cenowa jest dosyć duża. Najdroższy okazał się 200-metrowy lokal w Śródmieściu wystawiony na sprzedaż za 4,19 mln zł. Natomiast najtańsze mieszkania zlokalizowane są na Bródnie i Pradze Północ, gdzie można je nabyć nawet za 166 tys. zł – porównuje.

 

REKLAMA

Kupujący wolą większy metraż

Po okresie znacznego wydłużenia się czasu sprzedaży mieszkań na początku roku, sytuacja w Warszawie wróciła do normy. – W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, lokale znajdowały nabywców po pięciu miesiącach od rozpoczęcia ekspozycji – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Najpopularniejszymi lokalizacjami tej wiosny są Praga Południe, Białołęka oraz Bemowo. Dobrą wiadomością jest także duży metraż sprzedawanych lokali. – Przeciętne mieszkanie będące przedmiotem transakcji liczy 58 mkw. i jest nabywane w średniej cenie 7 289 zł za metr kwadratowy. Co ważne, obecne kwoty są bardzo zbliżone do tych poprzedniego roku – stwierdza Jańczuk.

 

Ostatnie miesiące niższych rat

Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rośnie, nadal jest niższe niż przed rokiem. Różnica jednak maleje z miesiąca na miesiąc. – Gdy dokonamy takiego porównania w lipcu, sytuacja zapewne już będzie odwrotna. W analogicznym okresie ubiegłego roku oprocentowanie kredytów przestało spadać, a następnie, ze względu na podwyżki marż kredytowych, zaczęło powoli rosnąć – zauważa Jarosław Sadowski, Expander. – Obecnie rata jest jednak nadal niższa. W przypadku kredytu zaciąganego na zakup 60-metrowego mieszkania w Warszawie jest bowiem o 19 zł mniejsza niż w maju 2013 roku – oblicza ekspert.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA