Duże mieszkania w Warszawie nadal popularne

Duże mieszkania w Warszawie nadal popularne

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny transakcyjne na warszawskim rynku nieruchomości nie uległy znaczącym zmianom. Co więcej, nadal jest popyt na duże mieszkania. Aż 40% transakcji dotyczy lokali 3 pokojowych lub większych. Na uwagę zasługuje także rosnąca popularność nieruchomości na Pradze Północ.

 

Ceny bez większych zmian

W stolicy ceny mieszkań utrzymują się na zbliżonym poziomie. – W porównaniu do ubiegłego miesiąca zmiana jest niewielka i nie przekracza 1%. Obecnie lokale sprzedawane są w średniej cenie 7 331 zł za mkw. Warto też dodać, że przeciętny metraż dochodzi do 57 mkw., a 40% transakcji dotyczy mieszkań 3-pokojowych lub większych – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

 

W maju największą popularnością cieszyły się lokale na Ursynowie, Białołęce oraz Pradze Północ. Ostatnia dzielnica może być pewnym zaskoczeniem, jednak mając na uwadze postępującą budowę II linii metra, nie powinna dziwić wzrastająca liczba chętnych na mieszkania w tej części Warszawy – dodaje Jańczuk.

 

REKLAMA

Oprocentowanie kredytów nadal niższe niż przed rokiem

Ze względu na podwyżki marż w bankach oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosło. Mimo to nadal jest niższe niż przed rokiem, chociaż różnica jest minimalna. – Aktualnie oprocentowanie wynosi 4,79% w przypadku posiadania minimalnego (5%) wkładu własnego. Co ciekawe w najbliższym czasie może ono zarówno rosnąć jak i spadać. Decydujące będą w tym względzie dwa elementy – zauważa Jarosław Sadowski, Expander.

 

Po pierwsze, dużo zależy od tego czy nadal będą rosły marże. Na szczęście wiele wskazuje na to, że banki już osiągnęły lub są bardzo blisko poziomu, który mogą uznać za atrakcyjny. Po drugie, na korzyść kredytobiorców mogłaby zadziałać ewentualna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo jej wprowadzenia nie wydaje się jednak bardzo duże – dodaje.

 

Obecnie, aby w Warszawie kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 21 993 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 2 190 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej – oblicza Sadowski. Kwota ta może być oczywiście niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program „Mieszkanie dla młodych”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA