W Trójmieście ceny są stabilne

W Trójmieście ceny są stabilne

Gdańsk
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny mieszkań w Gdańsku utrzymują się na poziomie zbliżonym do grudnia 2012 r. Widoczne są jedynie nieznaczne wahania na korzyść kupujących.

 

Pośpiech przed nowym rokiem

W Gdańsku wyraźnie widoczny jest pośpiech kupujących, którym zależy na sfinalizowaniu transakcji przed końcem 2013 roku. Jeszcze tylko w grudniu banki będą bowiem udzielały kredytów hipotecznych na starych warunkach, umożliwiając kredytowanie 100 proc. wartości nieruchomości. – Taka sytuacja sprzyja sprzedającym, wzmożony ruch sprawia, że zainteresowaniem cieszą się nawet mieszkania, które od dłuższego czasu nie mogły znaleźć nowych właścicieli – komentuje Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse.

 

Jak prognozują eksperci, w 2014 roku wzrośnie zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Wiąże się to ze startem programu Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu Polacy będą mogli uzyskać rządowe wsparcie przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. – ­W Gdańsku spodziewamy się wzrostu zainteresowania rynkiem pierwotnym, ponieważ znaczna część mieszkań w trójmiejskiej ofercie mieści się w limitach programu MdM – dodaje ekspert.

REKLAMA

 

Droższe kawalerki, tańsze większe mieszkania

Mimo że w Gdańsku ceny nieruchomości utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, można dostrzec nieznaczne różnice w zależności od lokalizacji i rozmiarów nabywanych mieszkań. – Bardzo popularne w ostatnim czasie kawalerki, podrożały średnio o 2 proc., w stosunku do ubiegłego miesiąca – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Nadal nie brakuje ich w ofercie, stanowią obecnie 11 proc. całego rynku. Potaniały natomiast duże, pięciopokojowe mieszkania – ich wartość spadła średnio o prawie 7 proc. Jak twierdzi ekspert Szybko.pl, jest to skutek słabnącego zainteresowania tego typu lokalami.    

 

Tańsze raty kredytów

Dobrą informacją dla kupujących mogą być także niższe koszty kredytów. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od września 2012 r. aż o 436 zł – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To obniżka większa o ponad 100 zł niż w Łodzi, gdzie ceny spadły jedynie o 324 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA