W Warszawie wzrosło zainteresowanie mieszkaniami pod wynajem

W Warszawie wzrosło zainteresowanie mieszkaniami pod wynajem

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse oraz Expandera pokazuje, że koniec lata przyniósł rosnące zainteresowanie mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem w Warszawie. Początek roku akademickiego to doskonały moment na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Z tego powodu największą popularnością cieszą się tu lokale dwu- i trzypokojowe. Co ciekawe, wzrosła również sprzedaż mieszkań o większej powierzchni. Według ekspertów to wynik zapowiadanych zmian w Rekomendacji S, które skłaniają wiele osób do przyspieszenia decyzji o zakupie własnego „M”.

 

Mieszkanie jako inwestycja

Najnowszy raport z wtórnego rynku nieruchomości pokazuje, że sierpień to okres rosnącego popytu na małe i średnie mieszkania. – Pod koniec wakacji zauważalny jest wzrost zainteresowania w segmencie mieszkań jedno- i dwupokojowych – zauważa Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse. – Taki stan rzeczy to efekt przeprowadzki młodych ludzi rozpoczynających studia w stolicy. Potencjalni nabywcy to właśnie rodzice poszukujący nieruchomości dla swoich dzieci na czas nauki. Znaczną grupę kupujących stanowią również osoby planujące zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Warszawa jest największym w Polsce ośrodkiem akademickim, dzięki czemu wynajem jest tu najbardziej dochodowy. Osoby zakupujące nieruchomości z myślą o nim dbają przede wszystkim o dogodną lokalizację. – Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o niewielkim metrażu zlokalizowane wzdłuż linii metra oraz w bezpośredniej odległości od największych uczelni w stolicy – dodaje Agnieszka Cyganiak, Metrohouse. – W Warszawie wciąż kupowane są najdroższe mieszkania w całym kraju. Średnia cena transakcyjna mieszkania pozostaje bez zmian i wynosi około 7 200 zł za mkw.

 

Oferta w Warszawie odpowiada na zapotrzebowanie rynku. Wśród ofert mieszkań wystawionych na sprzedaż aż 41 proc. stanowią lokale dwupokojowe. – Jedną z najtańszych dzielnic w Warszawie jest Wawer – podkreśla Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – To tam zlokalizowana była najtańsza oferta z zeszłego miesiąca: 45 mkw., zostało wystawione na sprzedaż za 160 000 zł. Z kolei najwyższa cena za dwa pokoje wyniosła aż 1 700 000 zł. Mieszkanie to położone było w doskonałej lokalizacji w Śródmieściu, a jego powierzchnia była nietypowa jak na 2 pokoje, ponieważ wynosiła 80 mkw.

 

REKLAMA

Zdążyć przed Rekomendacją S

Autorzy najnowszego raportu wskazują również na wzrost popularności mieszkań o większej powierzchni. – Interesujące jest duże zainteresowanie lokalami trzy- i czteropokojowymi – mówi Agnieszka Cyganiak, Metrohouse. – Może być ono związane z zapowiadanymi na początek przyszłego roku zmianami w zasadach udzielania kredytów hipotecznych. Wtedy bowiem do otrzymania finansowania wymagany będzie pięcioprocentowy wkład własny. Wszyscy potencjalni nabywcy, którzy chcą otrzymać 100 proc. wartości nieruchomości mogą wnioskować do banku tylko do końca roku. Wyjściem dla młodych osób, które często nie mają wymaganej gotówki, może być planowany program Mieszkanie dla Młodych. Jego ostateczny kształt, warunki oraz termin rozpoczęcia nie jest jednak jeszcze znany.

 

 

Mieszkania drogie, kredyty tanie

Biorąc pod uwagę zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne, Warszawa pozostaje najdroższym miastem na mapie Polski pod względem nieruchomości. Dobrą wiadomością może być jednak obecna sytuacja na rynku kredytowym. Wraz z malejącym oprocentowaniem spada również wysokość miesięcznych rat – podaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – W połączeniu z niższymi cenami nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie od września 2012 roku obniżyła się aż o 677 zł. Według danych z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jest to największa różnica w kraju. Dla porównania, najmniejszy spadek odnotowano w Łodzi, gdzie rata kredytu spadła jedynie o 371 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA