Mieszkanie zamiast lokaty w banku

Mieszkanie zamiast lokaty w banku

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Na rekordowo wysokie wyniki sprzedaży mieszkań deweloperskich znaczący wpływ mają zakupy dokonywane przez osoby, które w nieruchomościach lokują oszczędności. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili sondę wśród deweloperów, by dowiedzieć się, jak dużo mieszkań kupowanych jest pod wynajem i które projekty cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Projekty zlokalizowane blisko centrum miast, w pobliżu ośrodków akademickich i kompleksów biurowych cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów inwestycyjnych. Pożądane są kompaktowe mieszkania, które przy relatywnie niskim koszcie zakupu oraz wykończenia gwarantują wysoką stopę zwrotu, co obecnie przynosi trzykrotnie większe zyski niż lokaty bankowe.

Jeśli chodzi o naszą ofertę, inwestorzy interesują się takimi projektami jak: Grzegórzecka 77 w Krakowie, Brzeska i Graniczna we Wrocławiu, Promenady w Warszawie oraz Przy Alejach w Gdańsku. W tych osiedlach udział klientów inwestycyjnych waha się od 30 do nawet 60 proc. W najbliższym czasie planujemy uruchomić sprzedaż mieszkań w projektach o podobnym charakterze, m.in. w inwestycji Wrocławska w Krakowie i Osiedlu Krzemowym w Warszawie.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Mieszkania kupowane inwestycyjnie to wciąż rosnący segment sprzedaży. Inwestorzy najczęściej wybierają lokale dwupokojowe i kawalerki. Przy aktualnym, rekordowo niskim poziomie stóp procentowych mieszkanie to doskonała alternatywa dla lokat. Widoczna stabilizacja rynku mieszkaniowego ze spokojnym trendem wzrostowym również stanowi zachętę do długofalowego inwestowania w mieszkania.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Oceniamy, że w ubiegłym roku zwiększył się odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie. W zależności od lokalizacji oscyluje w granicach 5-15 proc. Inwestorzy poszukują lokalizacji w dużych aglomeracjach miejskich i chętnie kupują mieszkania z segmentu popularnego. Czasem decydują się na zakup mieszkań w pakiecie, co daje możliwość efektywniejszego zarządzania inwestycją i pozwala uzyskać atrakcyjniejszą cenę.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Nasze doświadczenie z kilku ostatnich lat wskazuje, że klienci inwestycyjni kupują 20-25 proc. z naszych mieszań. Obniżka stóp procentowych zmniejszyła zarówno koszty kredytu, jak i atrakcyjność lokat bankowych, skłaniając większą liczbę klientów do inwestowania w nieruchomości. Zyski z wynajmu mieszkania mogą sięgać 5-7 proc. rocznie.

Inwestycyjnie chętnie kupowane są lokale o mniejszych metrażach, przy zachowaniu tej samej liczby pokoi. Najczęściej są to dwa pokoje na ok. 30 mkw., a trzy od ok. 55 mkw. Inwestycją Atlas Estates, w której obserwujemy ponadprzeciętne zainteresowanie ze strony klientów inwestycyjnych jest ConceptHouse Mokotów. Bliskość kompleksu Mokotów Business Park sprawia, że właściciele mieszkań łatwo mogą znaleźć chętnych na wynajem wśród osób pracujących w pobliskich biurowcach.

 

Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan

Dużą popularnością inwestorów cieszy się warszawskie Miasteczko Rubikon, w którym oferujemy wyłącznie mikro lokale. W pozostałych naszych projektach inwestycyjnie kupowanych jest około 20-30 proc. mieszkań. Osoby inwestujące w mieszkania wybierają mgłównie nasze projekty w dzielnicy Ochota: Ogrody Ochota I i Ogrody Ochota II. W jednym z etapów tego osiedla klient indywidualny zakupił aż 13 lokali w celach inwestycyjnych.


Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa

Osoby lokujące kapitał w mieszkania wybierają najmniejsze mieszkania dwupokojowe, o powierzchni do 40 mkw. w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa. Ceny kompaktowych dwójek w tym osiedlu zaczynają się od 203 tys. zł. Mieszkania będą gotowe jeszcze w tym roku.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie w naszych projektach ostatnio się zmniejszył. Daje się zauważyć wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami – 3 i 4 pokojowymi, szczególnie w naszej warszawskiej inwestycji TRIO Apartamenty.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest
 

Klienci nabywający mieszkania pod wynajem wybierają głównie lokale dwupokojowe, które mają najlepszy okres zwrotu. W naszej ofercie dużym zainteresowaniem cieszą się wykończone pod klucz mieszkania pokazowe, ponieważ dają się łatwo przystosować do potrzeb późniejszego wynajmu.

REKLAMA

 

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński

Zarówno w projekcie Miasto Wola, jak i Stacja Kazimierz w Warszawie znaczna część mieszkań nabywana jest w celach inwestycyjnych. To jeden z najbardziej popularnych i bezpiecznych sposobów lokowania kapitału. W inwestycjach mieszkaniowych powstających w warszawskiej Woli to zjawisko jest bardzo popularne.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Największym zainteresowaniem klientów kupujących pod wynajem cieszą się nieduże lokale 1 i 2 pokojowe. Wybór takich ofert mamy w osiedlu Na Sokratesa na Bielanach, które dzięki lokalizacji, 5 minut od stacji Metra, jest interesującą propozycją dla inwestorów pod kątem wynajmu. Poza lokalizacją, inwestorzy zwracają także uwagę na cenę, która na etapie budowy jest z reguły niższa w porównaniu z mieszkaniami wybudowanymi.

 

Monika Kudełko z Activ Investment 

Spośród inwestycji Activ Investment najwięcej mieszkań w celach inwestycyjnych kupowanych jest w katowickim projekcie 4 Wieże. Najczęściej wybierane pod wynajem są kawalerki, których ceny zaczynają się od 89 325 zł brutto. Obecnie realizowany jest trzeci etap inwestycji. W wieży C zaprojektowana została większa ilość mieszkań jednopokojowych. Mimo to, znaczna część kawalerek została już zarezerwowana bądź sprzedana, choć od wprowadzenia na rynek mieszkań z tej fazy projektu minął niespełna miesiąc.

Obecnie rozpoczynamy budowę inwestycji we Wrocławiu przy ul. Skarbowców i Krakowie przy ul. Banacha, w których również znajduje się szeroki wybór mieszkań o niewielkim metrażu, poszukiwanych przez inwestorów.  

 

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom

Pod kątem inwestycyjnym kupowane są mieszkania w dwóch naszych warszawskich inwestycjach: Osiedle Classic i Viva Garden. Największym powodzeniem inwestorów cieszą się najmniejsze lokale – kawalerki i dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40 mkw.

 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Projektem, którym interesują się klienci inwestycyjni jest niedawno oddana do użytkowania inwestycja Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach. Bliskość szkół wyższych (AWF, Politechnika Krakowska) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego sprawia, że zakup mieszkania w tej lokalizacji to trafiona inwestycja.

Ciekawą propozycją dla inwestorów są też condohotele. Nabywcy apartamentów mogą korzystać z nich przez określoną ilość dni w roku, a w pozostałym czasie lokale są wynajmowane. Condohotele, w których obsługą zajmują się zarządcy, gwarantują stopę zwrotu w wysokości 7-8 proc. w skali rocznej. Takie mieszkania oferujemy w inwestycji Apartmenty Onyx w Krynicy-Zdroju. Projekt łączy funkcję resortu & SPA oraz mieszkaniową. Na terenie obiektu znajdzie się m.in. w salon SPA, gabinet medycyny estetycznej, salon masażu, punkt fitness, restauracja i 76 miejsc garażowych. Jest całodobowa recepcja oraz monitoring.


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Około 20 proc. oferowanych przez nas mieszkań kupowanych  jest inwestycyjnie z przeznaczeniem na wynajem. Są to na ogół mieszkania o powierzchni do 45 mkw., dwupokojowe lub jednopokojowe z możliwością wydzielenia dwóch pokoi.


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

Inwestorzy decydują się przede wszystkim na wybór mieszkań jedno i dwupokojowych o małych metrażach, zlokalizowanych w centrach miast. Dużym zainteresowaniem osób kupujących mieszkania na wynajem cieszy się nasza sztandarowa inwestycja Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Popularne jest także osiedle Rezydencja Redłowo w Gdyni, kameralny zespół apartamentowy, gdzie lokale doskonale sprawdzają się jako mieszkania wakacyjne. Obserwujemy także zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem w Katowicach, ze względu na dużą chłonność tej aglomeracji i potencjał wynajmu na dłuższe pobyty biznesowe.


Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland

Topniejące odsetki na lokatach sprawiają, że coraz więcej klientów inwestuje w mieszkania pod wynajem. Największą popularnością cieszą się mniejsze lokale, kawalerki i mieszkania dwupokojowe, ale do łask wracają też większe metraże.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA