Zakup mieszkania pod wynajem jest bardziej opłacalny niż umieszczanie pieniędzy na lokacie – tak wynika z analiz przygotowanych przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego. Mieszkanie jest więc doskonałą inwestycją, zwłaszcza dla osób, które lokują kapitał z myślą o przyszłości swoich dzieci.
Według NBP, zwrot z kapitału zainwestowanego w mieszkanie pod wynajem jest obecnie wyższy niż oprocentowanie lokaty bankowej i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych. Ponadto zyskami z najmu można finansować koszty kredytu mieszkaniowego.* To sprawia, że tego rodzaju inwestycje są dostępne nie tylko dla osób z najbardziej zasobnymi portfelami.
– Mieszkania pod wynajem kupują zwłaszcza klienci, którzy mają małe dzieci – mówi Ewa Starownik z biura lubelskiego dewelopera Willowa II. – Zamierzają je wynajmować przez kilkanaście lat, a następnie podarować dziecku, gdy już dorośnie. Jeśli zaciągają przy tym kredyt w banku, to do tego czasu mieszkanie może być już praktycznie spłacone.
Eksperci NBP zwracają uwagę, że takie inwestycje mimo wszystko mogą być ryzykowne.* Podejmując decyzję o zakupie, warto więc dobrze przemyśleć, jaki metraż i jaki układ pomieszczeń zapewni największe zyski z najmu.
– Mieszkania kupowane w tym celu mają najczęściej od 40 do 50 mkw. i składają się z dwóch sypialni oraz odrębnej kuchni. Można je więc wynajmować nie tylko jako całość, ale również jako oddzielne pokoje – podpowiada Ewa Starownik.
W wielu przypadkach dobrze sprawdzają się także lokale o większej powierzchni. – Dla osób dysponujących odpowiednim kapitałem, dobrym rozwiązaniem może być zakup dużego mieszkania z dwiema sypialniami, salonem i oddzielną kuchnią. Takie lokale, o ile są w dobrej lokalizacji, chętnie wynajmują studenci zza granicy. Często są w stanie zapłacić większy czynsz niż najemcy z Polski – mówi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie. – Kawalerki i mieszkania dwupokojowe można natomiast wynajmować polskim studentom i małżeństwom. Ostatecznie wszystko zależy więc od zasobności portfela i od tego, jaki mamy pomysł na późniejsze wykorzystanie naszej inwestycji.
---
*Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2014 r., Narodowy Bank Polski, grudzień 2014 r.