Penthouse – wyjątkowe mieszkanie

Penthouse – wyjątkowe mieszkanie

Emmerson
REKLAMA

Przez penthouse należy rozumieć luksusowe, często dwupoziomowe mieszkanie zazwyczaj usytuowane na wysokich piętrach apartamentowców. Charakterystyczna dla tego typu lokali mieszkalnych jest przede wszystkim duża powierzchnia, poza tym obszerny taras, wysoki standard wykończenia i niebanalna aranżacja wnętrz. Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie.


Tego rodzaju nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a więc najdroższych dzielnicach największych miast, przede wszystkim w Warszawie. Najwięcej inwestycji, w których można było znaleźć takie apartamenty weszło do sprzedaży w 2008 r., a więc przed samym kryzysem. Dzisiaj deweloperzy koncentrują się głównie na lokalach z segmentu popularnego, dlatego podaż penthousów raczej się nie zwiększa. Trzeba zaznaczyć, że aktualnie można spotkać już ukończone inwestycje z rynku pierwotnego, w których znajdują się niesprzedane tego typu lokale. Warto jednak dodać, że w tym wypadku deweloperzy wolą trochę dłużej poczekać na kupca, niż od razu obniżać ceny. Stąd stawki penthousów nie zanotowały ostatnimi czasy takich spadków, jakie miały miejsce w przypadku mieszkań z niższej półki. Bezwzględne ceny nowych jednostek tego rodzaju zabudowy różnią się w zależności od inwestycji, najczęściej jednak wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł/mkw., co w połączeniu z dużą powierzchnią sprawia, że planując taki zakup trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet kilku mln złotych.


Z tego względu oferta penthousów jest skierowana głównie do biznesmenów, kadry zarządzającej, przedstawicieli wolnych zawodów itp. Są to zazwyczaj osoby w wieku od 30 do 40 kilku lat, które posiadają znacznie wyższe od przeciętnych możliwości finansowe. Pragną oni podkreślić swój status społeczny poszukują, więc specyficznych jednostek mieszkalnych, które zaspokoją ich wyszukane gusta.

REKLAMA


Właśnie fakt, że są one kierowane do tej grupy docelowej, która jest bardziej odporna na zawirowania gospodarcze sprawia, że są one często traktowane, jako lokata kapitału. Taka inwestycja pozwala zarabiać na jej wynajmie, a w długim okresie czasu korzystać również ze wzrostu wartości nieruchomości. Najmem tego typu lokali zainteresowane są m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji. Zagraniczne przedsiębiorstwa zazwyczaj zapewniają swojej kadrze menadżerskiej wyższego szczebla zakwaterowanie właśnie w takich mieszkaniach o najwyższym, vipowskim standardzie. Warto zaznaczyć, że obecnie można spodziewać się wzrostu zainteresowania najmem tego typu lokali. Jest to związane ze zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA