Nieruchomości w 2021 roku, co nadciąga, przepisy, trendy w nieruchomościach?

Nieruchomości w 2021 roku, co nadciąga, przepisy, trendy w nieruchomościach?

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Jakie nowe przepisy dotyczące rynku nieruchomości przyniósł nam rok 2021? O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup lub budowę domu? Sprawdzamy aktualne przepisy prawne, a także najnowsze trendy dotyczące rynku nieruchomości. Podsumowujemy również jakie mieszkania i domy na sprzedaż cieszyły się największą popularnością w 2020.

Rynek nieruchomości – podsumowanie roku 2020

2020 był trudnym rokiem, również dla inwestorów, deweloperów, a także właścicieli mieszkań na wynajem. Ci ostatni szczególnie ucierpieli podczas pandemii, tym bardziej jeśli wynajem mieszkań był dla nich głównym źródłem utrzymania. Jednak mimo zamrożenia wielu sektorów gospodarki, a tym samym spadku zainteresowań nieruchomościami, ich ceny wcale drastycznie nie spadły, wręcz przeciwnie – z końcem 2020 roku wiele nieruchomości podrożało. 
Zmieniły się również trendy na rynku nieruchomości, wzrosło zainteresowanie domami z ogródkiem, zlokalizowanymi poza miastem, a także mieszkaniami na sprzedaż o większej powierzchni. Liczne obostrzenia wprowadzone przez rząd w 2020 roku sprawiły, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, doceniliśmy bliski kontakt z naturą, więc zmieniły się również nasze preferencje co do wyboru nieruchomości. Szukamy również większych – dwu- lub trzypokojowych mieszkań, w którym każdy z domowników znajdzie dla siebie kącik do pracy lub nauki zdalnej.
A co przyniósł rok 2021? Jakie są nowe przepisy dotyczące rynku nieruchomości?
REKLAMA

Jakie zmiany na rynku nieruchomości w 2021?

Największą zmianą są restrykcyjne przepisy, które weszły w życie z 1 stycznia 2021 r., regulują one kwestie związane z efektywnością energetyczną nowych budynków. Nowopowstałe nieruchomości to budynki pasywne, które charakteryzują się minimalnym zapotrzebowaniem na energię pierwotną, zwiększoną energooszczędnością poszczególnych elementów, m.in. ścian, okien, drzwi zewnętrznych czy dachu. Domy te będą miały zmodernizowane kotły grzewcze oraz urządzenia pozyskujące energię odnawialną.
Ta zmiana nie powinna jednak dziwić deweloperów, którzy już od kilku lat się do niej przygotowywali. Wiele budynków było już wcześniej budowanych według tych nowych standardów. Trzeba jednak pamiętać, że dzięki energooszczędnym technologiom, wzrosną ceny nowych nieruchomości. Przyjmuje się, że już kosztują one średnio o 5-10% więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Energooszczędne nieruchomości w 2021

Zmiana dotycząca budowania nowych domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych ma jednak sporo zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście pozytywny wpływ na środowisko, ale trzeba również pamiętać, że wyższa energooszczędność to znacznie niższe koszty eksploatacyjne. Szczególnie odczuwalne może być to w sezonie zimowym. Ponadto nadal można się starać o dofinansowania do paneli fotowoltaicznych czy montażu systemów grzewczych oszczędzających energię, które nieco zmniejszą koszt całej inwestycji.
REKLAMA