Wzmożona aktywność deweloperów na warszawskim rynku biurowym

Wzmożona aktywność deweloperów na warszawskim rynku biurowym

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Według najnowszego raportu Savills, analizującego warszawski rynek powierzchni biurowych, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły w 2013 r. 4,1 mln mkw., a w ciągu trzech lat mogą osiągnąć poziom 5 mln mkw. Podaż nowej powierzchni biurowej w zeszłym roku osiągnęła poziom blisko 300 000 mkw., a dalsze 643 000 mkw. pozostaje w budowie.

 

Tomasz Buras, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Savills, mówi: „Aktywność deweloperów jest obecnie wysoka, zwłaszcza w centrum Warszawy, gdzie blisko 260 000 mkw. nowej powierzchni biurowej znajduje się w budowie, z czego około 46% ma być oddana do użytku w tym roku.”

 

Według analityków Savills, popyt na powierzchnie biurowe jest wysoki, a całkowity wolumen umów najmu zawartych w 2013 r. osiągnął poziom 632 500 mkw., około 5% więcej niż w roku poprzednim. Większość transakcji dotyczyła nowej powierzchni biurowej, z dużym udziałem umów przednajmu. Przedłużenia umów najmu i renegocjacje pozostały na relatywnie niskim poziomie (poniżej 30%), co potwierdza, że najemcy chętnie przenoszą siedziby do budynków nowszej generacji.

 

Mark Freeman, dyrektor Działu Wycen i Doradztwa w Savills, dodaje: „Pomimo rekordowo wysokiego wolumenu transakcji najmu, absorpcja netto wyniosła w zeszłym roku zaledwie 155 000 mkw., blisko 20% poniżej długoterminowej średniej. Doprowadziło to do wzrostu pustostanów do poziomu 11.7%, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż przed rokiem.

REKLAMA

 

Według prognozy firmy doradczej Savills, zwiększona aktywność deweloperów doprowadzi do dalszego wzrostu pustostanów do około 14% do końca 2014 r., zakładając absorpcję na poziomie długoterminowej średniej. Wyjątkiem będzie dzielnica Mokotów, największa strefa biurowa położona poza centrum Warszawy, gdzie przewiduje się spadek pustostanów z 12% notowanych na koniec 2013 r. do około 8% na koniec 2014 r.

 

Wioleta Wojtczak, starszy konsultant w Dziale Badań i Doradztwa Savills, dodaje: „Jedynie 28 700 mkw. nowej powierzchni biurowej zostanie oddane do użytku na Mokotowie w 2014 r. To najniższy poziom od 2004 r. i ponad pięciokrotnie mniej niż w 2013 r.”

 

W odniesieniu do stawek czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe, Savills wskazuje, że w Centrum Warszawy czynsze znajdują się obecnie na poziomie EUR 22.00-23.00 za mkw./m-c, natomiast poza centrum na poziomie EUR 14.00-14.75 za mkw./m-c. W ciągu ostatnich 12 m-cy, stawki czynszu spadły średnio o 14% w Centrum i o 6% w lokalizacjach poza centrum. Savills przewiduje, że w ciągu najbliższych 24 m-cy stawki czynszu będą nadal spadać.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA