Niemiecka firma Beiersdorf, globalny gigant rynku kosmetycznego, producent globalnych marek, takich jak Nivea, Eucerin i Bambino, otworzył w Poznaniu rozbudowane centrum produkcyjne. Inwestycja kosztowała 300 mln euro. Ma to być strategiczny ośrodek globalnych innowacji i dostaw w zakresie pielęgnacji skóry.
• Inwestycja podwoi moce produkcyjne fabryki i stworzyła ponad 200 nowych miejsc pracy
• Powierzchnia zakładu została zwiększona 3,5-krotnie, co pozwala na uruchomienie sześciu dodatkowych linii produkcyjnych oraz nowoczesnego laboratorium mikrobiologicznego
• Projekt przekłada się nie tylko na wzrost zatrudnienia, ale także na trwałe wsparcie dla rozwoju gospodarczego regionu
– To inwestycja, która umacnia pozycję Poznania na gospodarczej mapie Europy. Od lat obserwuję rozwój Beiersdorf i doceniam fakt, że nasze miasto pozostaje dla firmy ważnym partnerem w realizacji długofalowych planów biznesowych. Poznań jest stabilnym, dobrze skomunikowanym i otwartym na innowacje miejscem, które oferuje wysoką jakość życia i dostęp do wykwalifikowanych specjalistów – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Ponad 90 lat obecności w Poznaniu
Beiersdorf, producent marek takich jak NIVEA, Eucerin i Bambino, jest obecny w Poznaniu od 1929 roku. W latach 30. XX wieku miejscowy zakład należał do największych fabryk tej firmy na świecie. W 2009 roku poznańskie centrum produkcyjne przekształcono w spółkę Beiersdorf Manufacturing Poznań. Dziś eksportuje ona produkty na ponad 100 rynków, m.in. do Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i krajów Bliskiego Wschodu.
Rozbudowa zakładu rozpoczęła się w 2020 roku i została zakończona w 2025 roku - bez przerywania produkcji. Nowa powierzchnia fabryki jest 3,5 razy większa niż dotychczasowa. Uruchomiono sześć dodatkowych linii produkcyjnych i nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne.
Inwestycja umożliwiła także utworzenie ponad 200 nowych miejsc pracy, zwiększając zatrudnienie do ponad 700 osób. Projekt przyczynia się do trwałego wzmocnienia lokalnej gospodarki i zwiększenia roli Poznania w międzynarodowej sieci przemysłowej.
– Ta znacząca inwestycja w pełni wspiera ambicje rozwojowe Beiersdorf, wzmacniając naszą globalną sieć produkcyjną i zapewniając niezawodne, odporne łańcuchy dostaw w dynamicznym środowisku rynkowym – powiedział Vincent Warnery, CEO Beiersdorf.
Innowacje i odpowiedzialność społeczna
Zakład w Poznaniu pełni kluczową funkcję w rozwoju innowacyjnych produktów do pielęgnacji skóry - takich jak pipety, żele i pianki - oraz opatentowanych składników aktywnych, m.in. Thiamidol® i Epicelline®. Fabryka kontynuuje tradycję Beiersdorf w zakresie pionierskich badań nad skórą, sięgającą ponad 140 lat.
Równolegle firma realizuje szereg działań w zakresie zrównoważonego rozwoju i współpracy z lokalną społecznością. Zakład prowadzi programy ograniczania zużycia wody i energii, współpracuje z Lasami Państwowymi przy projektach nasadzeń, a także aktywizuje pracowników do udziału w wolontariacie w ramach globalnej inicjatywy Care Beyond Skin Day. Tylko w ostatnim czasie przepracowano w ten sposób ponad 3800 godzin.
W uroczystym otwarciu nowej części fabryki wzięła udział Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Marka Nivea towarzyszyła mojej rodzinie przez pokolenia i dziś - widząc, z jakim zaangażowaniem i szacunkiem tworzycie swoje produkty - rozumiem, dlaczego cieszy się ona takim zaufaniem. W imieniu Miasta dziękuję za dotychczasową współpracę i zapewniam, że będziemy wspierać państwa dalszy rozwój z pełną otwartością.
Fabryka doceniona za odpowiedzialność
W 2024 roku Beiersdorf Manufacturing Poznań otrzymał tytuł "Rzetelnego Pracodawcy" w ramach nagrody Filary Biznesu Wielkopolski. Wyróżnienie to podkreśla nie tylko jakość miejsc pracy, ale również zaangażowanie firmy w rozwój lokalnej społeczności i otwartość na współpracę z sektorem edukacji - w tym z Politechniką Poznańską.
Jako kluczowe centrum innowacji w zakresie pielęgnacji twarzy w globalnej sieci produkcyjnej Beiersdorf, zakład w Poznaniu odgrywa istotną rolę w realizacji ambitnych celów firmy w kategoriach pielęgnacji twarzy i ciała.
Wytwarza zaawansowane formy produktów, takie jak pipety, pianki i żele, a także opatentowane składniki aktywne, w tym Thiamidol i Epicelline – kontynuując tradycję przełomowych innowacji w pielęgnacji skóry, zapoczątkowaną przez koenzym Q10 w 1998 roku.
O inwestorze:
Beiersdorf od ponad 140 lat jest obecny na rynku pielęgnacji skóry. Firma z siedzibą w Hamburgu zatrudnia ponad 22 000 pracowników na całym świecie. W roku finansowym 2024 Beiersdorf osiągnął sprzedaż na poziomie 9,9 mld euro i wynik operacyjny (EBIT bez czynników nadzwyczajnych) w wysokości 1,4 mld euro.