W 2013 roku w Tarnowie Podgórnym koło Poznania ma się rozpocząć budowa aquaparku geotermalnego. Obiekt będzie się nazywał „Tarnowskie Termy”. Pod koniec tego roku odbędzie się przetarg na wykonawcę, natomiast z końcem przyszłego roku poznamy inwestora. Wstępny koszt inwestycji to 10 mln złotych, cena jednak może wzrosnąć w zależności od tego, jak szybko uda się znaleźć inwestora i jakie zaproponuje warunki.
Aquapark będzie zasilany wodą o temperaturze prawie 46 stopni C, która pochodzi ze złoża geotermalnego znajdującego się ponad kilometr pod ziemią. Na razie trwają badania wody przez Państwowy Zakład Higieny. Jak tylko zakład wyda pozytywną opinię natychmiast złożony zostanie wniosek do Ministerstwa Środowiska o pozwolenie na korzystanie z zasobów. W kompleksie znajdą się baseny sportowe, rekreacyjne, sauna, a także boiska do gry w piłkę wodną i boiska do squasha. Dojazd do Term będzie ułatwiony, ponieważ obiekt ma stanąć niedaleko nowopowstałej obwodnicy Tarnowa Podgórnego.
Jak dotychczas z kąpielisk termalnych słynęło województwo małopolskie. Podobne obiekty znajdują się m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej i Zakopanem. Moda na kąpiele termalne przyszła do nas ze Słowacji. Dzięki odkryciu źródeł na Podhalu miejsce stało się jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie. Jest szansa, że podobnie będzie w Wielkopolsce. I chociaż przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na tamtejsze termy, to jednak wszystko wydaje się zmierzać w dobrym kierunku.
mk