Na co pójdą pieniądze z podwyżek na A2?

Na co pójdą pieniądze z podwyżek na A2?

wielkopolskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
Autostrada Wielkopolska SA, będąca koncesjonariuszem zachodniej części autostrady A2 zapowiedziała podwyżki opłat za przejazd dla samochodów osobowych. Są one wynikiem umowy koncesyjnej, która zakłada określone działania i nakłady środków na utrzymanie drogi i spłatę kredytów. Jednak to nie wszystkie czynniki, które decydują o podwyżkach.

Jak wyjaśnia Rynkowi Infrastruktury Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AW SA, umowa koncesyjna określa precyzyjnie budżet do 2037 roku. – W umowie są ściśle określone kwestie dotyczące płynności finansowej i bezpieczeństwa. Poza tym duże znaczenie ma utrzymanie autostrady i jej rozbudowa – tłumaczy rzeczniczka AW SA.

REKLAMA


Rozbudowa autostrady A2 obejmuje trzy duże projekty. Najbliższe z nich to oddanie do użytku węzłów Głuchowo i Kleszczów, które nastąpi na przełomie maja i czerwca. – Ponadto planowana jest rozbudowa węzła drogowego Słupca, obejmująca uruchomienie punktu poboru opłat. Zakończenie prac planujemy w listopadzie. W dłuższej perspektywie, około dwóch, trzech lat przygotowujemy dobudowanie trzeciego pasa do obwodnicy Poznania. Tutaj jednak wszystko zależy od natężenia ruchu i tego, jak zmieni się on po oddaniu do użytku nowych węzłów.


Kwiatkowska skomentowała również informacje o opóźnieniach na odcinku A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą, gdzie inwestorem jest Generalna Dyrekcja. – Oczywiście, że z naszego punktu widzenia jest lepiej, kiedy przebieg autostrady jest dłuższy. Dlatego mamy nadzieję, ze brakujące odcinki A2 zostaną oddane do użytku jak najszybciej – powiedziała Kwiatkowska.
 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA