Wieżowce w Katowicach

Wieżowce w Katowicach

Jakub Zazula
Jakub Zazula
REKLAMA

W naszym dzisiejszym zestawieniu przyjrzymy się kilku nowowybudowanym wieżowcom w Katowicach. Zapraszamy na film!


.KTW

Pierwszy w naszym zestawieniu to kompleks biurowy .KTW przy alei W. Roździeńskiego 1, położony obok hali widowiskowo-sportowej Spodek i ronda gen. Jerzego Ziętka.

fot. Jakub Zazula

Zbudowany w latach 70. 18-kondygnacyjny biurowiec Dyrekcji Śląskiego Okręgu Kolei Państwowych został wyburzony, a w jego miejscu powstały nowoczesne gmachy. Kompleks składa się z dwóch etapów – KTW I i KTW II o wysokościach kolejno 66 i 134 metrów. Niższy powstawał w latach 2016-2019, wyższy – 2018-2022 r.

Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia była firma STRABAG. Za projekt odpowiadają architekci Medusa Group – Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

Atal Olimpijska

Kolejny na naszej liście to kompleks mieszkalny Atal Olimpijska, położony w pobliżu Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka. Inwestycja, która nie jest jeszcze ukończona, składa się z trzech budynków o wysokościach 60, 60 i 128 metrów. Na dachu najwyższego znajdzie się taras widokowy.

fot. Jakub Zazula

Na dolnych kondygnacjach zaplanowane jest rozmieszczenie przestrzeni handlowo-usługowej. Za projekt odpowiada Architekt Wojciech Wojciechowski.
W inwestycji powstanie łącznie 710 mieszkań oraz 17 lokali usługowych.

Klienci mogą wybierać spośród nieruchomości o różnych układach i metrażach: od kawalerek do większych 4-pokojowych mieszkań. Inwestycja powstaje od grudnia 2021 roku, a jej koniec planowany jest na czwarty kwartał 2025 r.

Global Office Park

Kompleks Global Office Park to nowowybudowane dwie wieże biurowe i jedna mieszkalna przy ulicy Zabrskiej 18. Położona tuż obok biurowca Stalexport inwestycja wznosi się na 109, 109 i 90 metrów.

REKLAMA
fot. Jakub Zazula

W niższej wieży mieszkalnej znajdują się 663 mieszkania o metrażach od 25 do 71 metrów. Inwestorem jest Cavatina Holding, a za projekt odpowiada zespół architektów firmy. Kompleks powstawał od 2019 do 2023 roku.

Wieże łączy wspólne podium, w którym znajdują się lokale gastronomiczne, handlowe i usługowe. Wieżowce zostały zaprojektowane jako bliźniacze, jednak aby uniknąć monotonii, ich architektura oparta jest na trapezoidalnym rzucie z zaokrąglonymi narożnikami, co nawiązuje do modernistycznych wzorców architektonicznych obecnych w Katowicach.

Face2Face Business Campus

Face2Face Business Campus to zespół dwóch budynków przy ulicy Żelaznej, na terenie dawnej huty Baildon.

fot. Jakub Zazula

Wyższy z nich liczy 15 pięter na około 50 metrach wysokości. Inwestorem jest Echo Investment, a za projekt odpowiada Grupa 5 Architekci. Kompleks powstawał w od 2018 do 2020 roku.

Sokolska 30 Towers

Sokolska 30 Towers to zespół dwóch wież mieszkalnych przy tymże właśnie adresie.

fot. Jakub Zazula

63-metrowe gmachy mieszczą 280 mieszkań na osiemnastu kondygnacjach. Za projekt odpowiada architekt Wojciech Wojciechowski. Inwestycja powstała w latach 2018-2021.

Craft

Ostatni na naszej liście to położony przy Chorzowskiej biurowiec Craft.

fot. Jakub Zazula

Wysoki na 55 metrów gmach zbudowany jest z trzech prostopadłych brył, obłożonych elementami w odcieniu miedzi.

Inwestorem jest firma Ghelamco, a generalnym wykonawcą STRABAG. Za projekt odpowiada pracownia Czora&Czora. Inwestycja powstała między 2020 a 2023 rokiem.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA