Grupa Archicom kupiła za 36,3 mln zł spółkę Altona Investments, będącą użytkownikiem wieczystym terenu dawnego Browaru Piastowskiego oraz przyległych działek. O szczegółach planowanej na tym terenie inwestycji opowiada w ekskluzywnym wywiadzie dla portalu InvestMap.pl Dorota Jarodzka-Śródka, prezes wrocławskiej firmy deweloperskiej.
Tomasz Matejuk: Archicom kupił całą działkę czy część? Czy jesteście właścicielem nieruchomości, czy może posiadacie teren w użytkowaniu wieczystym?
Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes Archicom S.A.: Archicom kupił spółkę Altona Investments Sp. z o.o., będącą użytkownikiem wieczystym terenu dawnego Browaru Piastowskiego oraz przyległych działek. Łączna powierzchnia kompleksu znajdującego się w centrum Wrocławia wynosi 5,8 hektara.
Dlaczego Archicom zdecydował się na zakup tego terenu?
Przede wszystkim kupujemy jedną z ostatnich tak dobrze zlokalizowanych działek we Wrocławiu, która jest dużym założeniem urbanistycznym. Teren poprzemysłowy z zabarwieniem historycznym i symbolicznym, w ścisłym śródmieściu zlokalizowanym nad kanałami rzeki Odry.
Wrocław – znany tez przecież jako Wenecja – do swoich korzeni. Odra, która ukształtowała to miasto jest dziś w centrum uwagi wrocławian. Od początku bierzemy czynny udział w przywróceniu rzek mieszkańcom miasta. Doświadczenia zebrane przy projektowaniu waterfrontów Olimpii Port i River Point oraz osiedla społecznego Słoneczne Stabłowice będziemy więc przenosić na tereny śródmiejskie w rejonie ul. Jedności Narodowej i mostu Warszawskiego.
Inwestycja na terenie starego Browaru Piastowskiego z pewnością będzie kolejnym przedsięwzięciem wzbogacającym nadodrzańskie nabrzeże i jego bezpośrednie okolice. To ważny punkt na mapie Wrocławia. Dzięki naszej decyzji spory martwy obecnie fragment miasta zostanie zagospodarowany i oddany mieszkańcom.
fot. Tomasz Matejuk
Co zamierzacie stworzyć w tym miejscu? Jaki jest pomysł na zagospodarowanie historycznych budynków?
W naszej wizji teren ten stanie się pełnowartościową częścią miasta łączącą funkcje mieszkaniowe, usługowe i rekreacyjne. Myśląc o komforcie i integracji mieszkańców planujemy nadać kompleksowi społeczny charakter, wykorzystując nasze dotychczasowe doświadczenia.
Obecnie rozpoczynamy prace nad autorską koncepcją tego terenu. Zależy nam na utrzymaniu ducha tego miejsca. Chcemy przede wszystkim stworzyć miejsce otwarte dla wszystkich wrocławian. Główną przestrzenią publiczną inwestycji będzie plac wyznaczony głównym budynkiem Browaru – dawnej butelkowni i leżakowni oraz obiektem, będącym niegdyś siedzibą dyrekcji. Tu będzie biło serce całego założenia – chcielibyśmy, aby pojawiły się tu funkcje usługowe, w tym kawiarnie i restauracje, aby w ogródkach można spotkać się z przyjaciółmi i odpocząć.
Planujemy również realizację skweru z dominantą w postaci istniejącego komina. Tędy będzie przebiegać trasa spacerowa, łącząca plac główny z nowo oddanymi bulwarami nadrzecznymi.
Budynki pełniące niegdyś funkcję Zarządu Słodowni i Dyrekcji Browaru przeznaczone najprawdopodobniej zostaną na potrzeby biurowe i usługowe. Leżakownia i butelkownia zyskają odrestaurowane zabytkowe elewacje od wewnętrznej strony placu wraz z tak charakterystyczną dla całego założenia wieżą. Tu również znajdzie się miejsce na biura i usługi oraz mieszkania na wyższych piętrach.
REKLAMA
Dodatkowo, jeżeli uda nam się znaleźć partnera, chcielibyśmy, aby w budynku butelkowni zlokalizowany został browar serwujący tak modne dziś piwo rzemieślnicze. Byłby to jeden z elementów, który mógłby przypominać o pierwotnym przeznaczeniu tego założenia. Na terenie działki znajdują się wciąż nasady wiatrowe, które kiedyś były jednym z wyróżników tego miejsca – zostaną one wyeksponowane na nowo projektowanych obiektach.
Podobnie poddane renowacji zostaną elewacje zabytkowej stajni wraz z zachowaną pochylnią dla koni, prowadzącą na pierwsze piętro. Choć kompleks będzie otwarty dla wrocławian, odnowimy również ogrodzenie wzdłuż ul. Jedności Narodowej, w którym znajdować się będą główne wejścia i wjazdy na teren inwestycji.
fot. Tomasz Matejuk
Kto przygotuje projekt inwestycji?
Projekt przygotuje autorskie biuro projektowe Archicom Studio Doroty i Kazimierza Środków działające w ramach Grupy Archicom. Tereny XIX-wiecznego browaru to już kolejny obszar poprzemysłowy (pierwszy to Olimpia Port i lokalizacje biurowe) – tym razem z mocnym rysem historycznym. Wcześniej poddaliśmy rewaloryzacji z przeznaczeniem na pierwsze lofty we Wrocławiu destylarnię braci Wolff z 1896 roku. Nie mówiąc o wcześniejszych doświadczeniach z adaptacjami zabytków na potrzeby banków komercyjnych oraz Art Hotelu, za projekty których nasze autorskie biuro projektowe Doroty i Kazimierza Śródków zostało kilkukrotnie wyróżnione nagrodami Ministra Budownictwa.
Linie zabudowy, podobnie jak wysokości poszczególnych kwartałów, zdefiniowane zostały bardzo ściśle w MPZP, którego celem było zachowanie historycznego układu urbanistycznego i nawiązanie do skali istniejącej wokół tkanki śródmiejskiej. Nowe budynki będą miały od 6 do 9 kondygnacji. Wyjątkiem jest dominanta, zlokalizowana w południowo-wschodniej części działki, gdzie przewidziano 16-piętrowy apartamentowiec, gwarantujący widok na Odrę oraz rozległą panoramę miasta.
Kiedy mogą ruszyć prace budowlane? Czy inwestycja będzie etapowana? Kiedy planowane jest jej zakończenie?
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2017 roku. Tak duże założenie wymaga etapowania. Poza zachowanymi w rożnym stanie obiektami historycznymi powstanie kilkanaście nowych budynków, Kolejność realizacji jest jeszcze w trakcie opracowania. Chcielibyśmy tak przygotować plan inwestycji, żeby sukcesywnie wraz z rozwojem całego założenia obejmować kolejnymi etapami renowację obiektów historycznych. Przewidujemy, że realizacja całego założenia zajmie 5-6 lat.
Atrakcyjność nieruchomości to nie tylko historyczna wartość i możliwość zamieszkania w wyjątkowym miejscu. To przede wszystkim jedna z ostatnich tak dobrze zlokalizowanych działek we Wrocławiu z bogatym zapleczem handlowo-usługowego. W pobliżu znajdziemy szkoły, przedszkola, sklepy i restauracje. Okoliczne usługi uzupełnimy o biura, sklepy czy gastronomię, które pojawią się na terenie kompleksu.
Teren jest również doskonale skomunikowany – w sąsiedztwie przebiegają linie tramwajowe, sprawnie dostaniemy się do Rynku oraz głównych arterii miasta. W pobliżu przebiegają ścieżki rowerowe, którymi dojedziemy do pracy lub wyruszymy na wycieczkę wzdłuż Odry. Mieszkania będą atrakcyjną propozycją, dla wszystkich, którzy lubią żyć i mieszkać w mieście. W centralnej lokalizacji, przy jednoczesnej bliskości terenów rekreacyjnych i rzeki.
Liczymy, że teren dawnego Browaru Piastowskiego stanie się miejscem chętnie wybieranym zarówno przez klientów szukających nowego miejsca do życia i pracy, ale także przez wrocławian chcących odpocząć w nowej, starannie zaprojektowanej przestrzeni z historią miasta w tle. Jesteśmy przekonani, że będzie to również doskonała lokata kapitału.
Dziękuję za rozmowę.