Wrocław: Archicom prezentuje tajemnicze wnętrza Browarów Wrocławskich źródło: Materiały inwestora

Wrocław: Archicom prezentuje tajemnicze wnętrza Browarów Wrocławskich

FILM
Artykuł sponsorowany
Browary Wrocławskie
adresWrocław, Jedności Narodowej 204-220
inwestorArchicom S.A.
projektantArchicom S.A.
REKLAMA
Pierwsze osoby wprowadzą się do swoich loftów i apartamentów na terenie dawnego Browaru Piastowskiego na początku 2020 roku. Już teraz jednak mogą zajrzeć do wnętrz swoich przyszłych mieszkań dzięki filmowi przygotowanemu przez dewelopera.
Butelkownia, Leżakownia, Warzelnia, Słodownia, czy Formiernia – nieczynny kompleks znajdujący się tuż przy mostach Warszawskich przyciąga uwagę nie tylko wrocławian, ale i turystów. Jakie skrywa tajemnice?
Wielu Dolnoślązaków zna je zarówno z opowieści krewnych, jak i własnych doświadczeń. W końcu piwo przy Jedności Narodowej warzono jeszcze na początku XXI wieku. Część nazw takich jak Piast Wrocławski, Piast Mocne, Wrocławski Full, Magnat, czy Magnum jest znanych zarówno smakoszom złocistego trunku, jak i osobom, które tylko wychowywały się w stolicy Dolnego Śląska.
Teren dawnego Browaru Piastowskiego stoi pusty już od kilkunastu lat, a osoby wspominające z nostalgią jego wyroby mogą tylko wyobrażać sobie, jak wyglądają dziś wnętrza zabytkowych budynków sięgających XIX wieku. To zmieni się niedługo za sprawą Archicomu, który otworzy dawną rzemieślniczą przestrzeń na mieszkańców. Planuje kompletną rewitalizację tego terenu, obejmującą renowację budynków historycznych i budowę nowych w duchu okolicznej historii. Docelowo w czternastu budynkach powstanie aż 1000 lokali – klimatycznych loftów, ekskluzywnych apartamentów i mieszkań z charakterem.
Jako wrocławianie doskonale rozumiemy, że dawny Browar Piastowski to ważny punkt na mapie miasta. Naszą rolę – zarówno projektanta, jak i dewelopera – rozumiemy jako kreatora tej przestrzeni. Pracując nad koncepcją, kierowaliśmy się w równym stopniu zastanym kontekstem miejsca, jak i oczekiwaniami współczesnych wrocławian – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, architekt, współautorka koncepcji Browarów Wrocławskich.

Doświadczenie w rewitalizacji

Zakup zabytkowej nieruchomości i posiadanie wizji jej zagospodarowania to połowa sukcesu. Drugą część stanowią zdobyte na przestrzeni lat wiedza i praktyka, tak by inwestor dostrzegał wartość każdego historycznego detalu i potrafił utrzymać unikatowy klimat kreowany czasem nawet przez wieki. Wrocławski deweloper może poszczycić się bogatym, dwudziestoletnim doświadczeniem w przywracaniu świetności dawnym perłom architektury.
Zdobywał je między innymi, odrestaurowując Dom Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej – kompleksowo przystosował dom filozofki z przełomu XIX i XX wieku do współczesnych celów kulturalnych. Archicom ma na swoim koncie liczne adaptacje zabytków na potrzeby banków komercyjnych, a także renowację Art Hotelu na Starym Mieście. Za przywrócenie blasku XIV-wiecznej kamienicy otrzymał wiele nagród. Podjął się również realizacji pierwszych loftów we Wrocławiu. Powstałe przy ulicy Inowrocławskiej w 2012 roku Lofty Platinum także otrzymały niejedno wyróżnienie, a wrocławianie wciąż cenią sobie ich skrupulatne wykończenie.
REKLAMA
Teraz deweloper wykorzysta swoje doświadczenie w celu przywrócenia życia miejscu, w którym niegdyś warzono znane nawet poza granicami kraju piwo, a w przyszłości będą się warzyć losy tysięcy wrocławian, którzy będą na terenie kompleksu mieszkać, pracować i odpoczywać. Ślady historii znajdziemy już w nazwach budynków, takich jak Formiernia i Beczkownia z pierwszego etapu inwestycji. Inwestor pozostawi ducha XIX-wiecznej architektury, jednocześnie komponując w otoczenie nowoczesne elementy, tak by zapewnić klientom najwyższy standard oraz świadomość, że ci zdecydowali się na zakup mieszkania we Wrocławiu w wyjątkowej przestrzeni.
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Otworzyć się na ludzi

Teren o powierzchni prawie sześciu hektarów daje ogromne możliwości jego kompleksowego zagospodarowania – zwłaszcza gdy tuż obok przepływa Odra. Widok z pieczołowicie zrewitalizowanych loftów zachwyci najbardziej wymagających mieszkańców, a już szczególnie z szesnastopiętrowego apartamentowca niemal przy rzece, który powstanie w jednym z kolejnych etapów.
Tak duży obszar pozwala m.in. na wydzielenie trzech placów: głównego, artystycznego i targowego. Staną się miejscami nie tylko nawiązywania sąsiedzkich relacji, ale i łączenia wrocławian z różnych części miasta, którzy przyjadą na Browary Wrocławskie, by zaznać unikatowego klimatu. Będą mogli spędzić wolny czas, uczestnicząc w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych, o organizację których zadba Archicom. Jeden z placów zostanie połączony z nabrzeżem Odry, dzięki czemu będzie stanowił przestrzeń odpoczynku i rekreacji.
Główną ideą nowego założenia jest połączenie historycznego placu o charakterze społecznym z rekreacyjnym nabrzeżem Odry. Dwie wyraźne przestrzenie – zurbanizowana i zielona zdefiniują istotę tego miejsca. Historyczny kontekst uzupełni współczesna architektura i starannie dobrane detale – mówi Kazimierz Śródka, architekt, współtwórca koncepcji Browarów Wrocławskich.
Wrocławski deweloper otworzy inwestycję nie tylko na swoich klientów i wrocławian poszukujących ciekawych atrakcji, ale również pracowników. Wśród loftów i apartamentów powstaną biura, sklepy i lokale usługowe, w których prace znajdą setki osób. Na co dzień będą mogli cieszyć się z obecności na terenie dawnego Browaru Piastowskiego, a to zachęci część z nich do zakupu mieszkania w inwestycji Archicomu, tak by do pracy móc dojść pieszo w ciągu kilku minut.
Materiały inwestora
Materiały inwestora