Wrocław: Co z nowym biurowcem TBS-u na Kleczkowie? Zabrakło na niego pieniędzyźródło: materiały inwestora

Wrocław: Co z nowym biurowcem TBS-u na Kleczkowie? Zabrakło na niego pieniędzy

REKLAMA
Budynek ma wypełnić lukę pomiędzy kamienicami przy ulicy Trzebnickiej. Choć miejska spółka przygotowuje tę inwestycję od kilkunastu lat, to ogłosiła tylko jeden przetarg na budowę. Unieważniła go, bo chętni oczekiwali nawet ponad 3,6 miliona złotych więcej, niż wynosi budżet.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. ogłosiło w marcu ubiegłego roku postępowanie na utworzenie biurowca w zabudowie plombowej przy ul. Trzebnickiej 76 na Kleczkowie. Zamierzało wydać maksymalnie 7 mln 103 tys. zł brutto. Prace miały potrwać 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Wpłynęły trzy oferty, złożone przez firmy AWM Budownictwo S.A. (8 mln 790 tys. zł), Przedsiębiorstwo Novbud Sp. z o.o. (8 mln 950 tys. zł) oraz Pre-Fabrykat Sp. z o.o. (10 mln 717 tys. zł). 18 kwietnia zamawiający unieważnił przetarg z powodu niewystarczającego budżetu. Od tego czasu nie szukał ponownie wykonawcy.
W tej sprawie nie zapadła ostateczna decyzja zarządu. Analizowane są różne warianty dotyczące tego projektu – tłumaczy nam Łukasz Maślanka, rzecznik prasowy miejskiej spółki.
materiały inwestora

Punkt obsługi klienta i gabinety prezesów

Projekt inwestycji przygotowało 12 lat 12 lat temuBiuro Architektoniczne Myczkowski. Za uaktualnioną dokumentację, z października 2018 roku, odpowiada pracownia ATD Architekci.
Budynek z bramą przejazdową (szeroką na 4,5 m, wysoką na minimum 4,2 m) powstanie pomiędzy kamienicami przy ul. Trzebnickiej 74 i 78. Sięgnie w głąb działki na odległość 18 m. Będzie wysoki na 21,2 m, a szeroki na 13,7 m. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 1131,78 mkw., a zabudowy 247,2 mkw., natomiast kubatura – 5,9 tys. metrów sześciennych. Obsługę komunikacyjną ma zapewnić istniejący już parking na 57 stanowisk, w tym 7 dla osób z niepełnosprawnościami.
Biurowiec będzie miał siedem kondygnacji, w tym jedną podziemną (piwnica). Do wszystkich będą prowadzić schody oraz winda. Parter zajmie hol wejściowy i pomieszczenia z dużymi przeszkleniami służące obsłudze klienta. Na czterech wyższych kondygnacjach znajdą się biura pracowników różnych działów (m.in. księgowość i obsługa techniczna). Piąte piętro jest przeznaczone na sekretariat oraz gabinety prezesów i szefa biura obsługi spółki. Na tej wysokości będzie dostępny taras.
materiały inwestora

Wygląd dostosowany do sąsiednich budynków

REKLAMA
Ze względu na wyrazistą kompozycję urbanistyczną, podjęto decyzję, że projektowana elewacja frontowa będzie podporządkowana pod względem wyrazu architektonicznego przylegającym kamienicom – tłumaczą architekci. – Powtórzono fasadę czteroosiową z oknami o wymiarach zbliżonych do kwadratów, jednak większych ze względu na warunki doświetlenia pomieszczeń biurowych.
Zgodnie z założeniami projektantów biurowiec "w sposób czytelny jest obiektem współczesnym", a kamienna (zamiast tynkowej) elewacja wskazuje, że pełni funkcję odmienną od mieszkalnej.
materiały inwestora
Elewacje zaprojektowano w sposób charakterystyczny dla zabudowy pierzejowej – frontowe z wyrazistą artykulacją i bogatsze pod względem materiałowym oraz elewacje od strony podwórza znacznie prostsze w swoim wyrazie architektonicznym – czytamy w dokumentacji.
W głębi nieruchomości znajduje się trzykondygnacyjna, obecnie nieużywana, oficyna nr 76a. Jest przeznaczona do remontu. Ma pełnić docelowo funkcję administracyjno-biurową.

Zmiany na Kleczkowie

W tej części miasta przybędzie też inwestycji mieszkaniowych. W grudniu donosiliśmy, że Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. rozpoczął przygotowania do budowy osiedla przy ul. Reymonta. Najwyższy z budynków, zgodnie z planem miejscowym, może sięgnąć 35 m. Wówczas wspominaliśmy także o akademiku planowanym przez Archicom S.A.
fot. Jakub Zazula
Nieznany jest jeszcze los zabytkowego portu miejskiego. Dwa miesiące temu informowaliśmy, że spółka zależna od OT Logistics S.A. sprzedała już część terenu za prawie 10 mln zł i ma wstępną umowę na zbycie kolejnej działki, za ponad 50 mln zł netto. Dla przyszłego inwestora niezbędna będzie zmiana przeznaczenia w planie miejscowym z przemysłowego na usługi, biura lub mieszkania.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA