TBS Wrocław wybuduje 301 mieszkań na wynajem w Leśnicy źródło: TBS Wrocław

TBS Wrocław wybuduje 301 mieszkań na wynajem w Leśnicy

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
TBS Leśnica IX
adresWrocław, Dolnobrzeska 11-11b/Błońska 2-22/Uraska 1-35
inwestorTowarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o.
projektantATD Architekci
REKLAMA
To będzie największa inwestycja TBS Wrocław na przestrzeni ostatnich lat. Spółka wybuduje osiedle Leśnica IX, na którym powstanie 301 mieszkań na wynajem. Rozstrzygnięty został już przetarg na wykonawcę, którym został warszawski ZAB-BUD sp. z o.o. Koszt budowy to ok. 81,5 mln zł, a w czwartek (4 listopada br.) TBS Wrocław zawarł umowę z wykonawcą na realizację tej inwestycji.
Osiedle o nazwie Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących nieruchomości TBS-u Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajem i 10 lokali usługowych Budowa zakończy się w 2023 r. i nie będzie etapowana, co oznacza, że wszystkie mieszkania zostaną oddane do użytku w tym samym czasie.
TBS Wrocław
TBS Wrocław
– Cieszę się, gdy widzę jak TBS Wrocław rośnie w siłę i realizuje kolejne projekty. W zeszłym roku spółka dostarczyła na rynek 270 mieszkań na wynajem na Nowych Żernikach i na Brochowie, a teraz zyska Leśnica – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Oferta miasta staje się coraz bardziej kompletna, bo dzięki programowi Mieszkanie Plus wyrośnie też Nowa Kolejowa z pulą 469 mieszkań. Natomiast na Jagodnie i Wojszycach powstanie przynajmniej 400 kolejnych lokali mieszkalnych, co będzie z kolei efektem zawiązania miejskiej spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). To wszystko jest, nomen omen, bardzo budujące, bo tworzymy pewien pakiet pomocowy dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się starać o kredyt bankowy – dodaje prezydent Jacek Sutryk.
TBS Wrocław
Nowe budynki w Leśnicy będą miały trzy kondygnacje, dzięki czemu zostaną dopasowane do sąsiedniego osiedla TBS-u Wrocław w Leśnicy. Przy założeniu, że do każdego z mieszkań wprowadzi się trzyosobowa rodzina, z inwestycji może skorzystać nawet 1000 osób.
W projektowaniu osiedla TBS Wrocław sięgnął po nowoczesne rozwiązania, które sprzyjają środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków zostanie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach.
TBS Wrocław
Jak podkreśla prezes zarządu TBS-u Wrocław Marcin Kij:  Dzięki odnawialnym źródłom energii koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania części administracyjnej budynków zostaną zbilansowane niemal do zera. Natomiast koszty zastosowania instalacji fotowoltaicznej na tym osiedlu powinny zwrócić się za kilka lat, a oszczędności z tego tytułu pozwolą na utrzymanie cen najmu na poziomie dogodnym dla najemców  mówi Marcin Kij.
materiały inwestora
W ramach inwestycji TBS Wrocław wybuduje sieć służącą do retencji wód odpadowych na własnym terenie i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza wody opadowe przez pobliski Park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla Leśnica IX i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić Park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach, bo dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej w nim infrastruktury melioracyjnej. Rów melioracyjny w Parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane zostaną też przepusty i mała architektura.
Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS-u Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.
REKLAMA
TBS Wrocław

Osiedle zatopione w zieleni

Dużym atutem osiedla Leśnica IX będzie jego otoczenie. Powstanie bowiem w sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Zieleń na osiedlu zostanie urządzona według koncepcji specjalistów w zakresie architektury krajobrazu i dendrologii. Projektanci sięgnęli po nietypowe rozwiązania, by stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.
TBS Wrocław
– Fragmenty zieleni na parkingach zaprojektowano jako zagajniki z gęsto posadzonych drzew, które będą tworzyły efekt plastra lasu. Powstaną też zagajniki bukowe, bo ten gatunek drzew świetnie rośnie w dużym zagęszczeniu, na wilgotnym i gliniastym podłożu. Tego typu "lasy w doniczce" powinny dawać mieszkańcom osiedla sporo cienia i komfortowe warunki odpoczynku – wyjaśnia Joanna Ways, architekt krajobrazu i specjalistka ds. zieleni z firmy "Zieleń Wokół Nas", która pracowała nad urządzeniem zieleni na nowym osiedlu TBS-u Wrocław.
Ponadto wykonawca posadzi na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy. Nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS-u Wrocław w Leśnicy: wykonawca posadzi tam 50 drzew i 300 mkw. krzewów. Gatunki nasadzonej zieleni zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych. Dzięki temu, drzewa i krzewy będą miały dobre warunki do rozwoju, co przełoży się na atrakcyjność miejsca dla mieszkańców.
materiały inwestora
Z roku na rok przybywa mieszkań na wynajem TBS Wrocław
Budowa osiedla Leśnica IX to kolejna duża inwestycja mieszkaniowa TBS-u Wrocław. W 2020 r. spółka przekazała wrocławianom 270 nowych mieszkań na wynajem.
W styczniu ub.r. mieszkańcy wprowadzili się do budynku na osiedlu modelowym Nowe Żerniki, w którym powstało 117 mieszkań, z czego 57 dla seniorów i zaprojektowanych z myślą o ich potrzebach. W tym budynku wybudowano nie tylko mieszkania, ale też lokale na parterze tworzące serwis opiekuńczy. W jednym z nich we wrześniu ub.r. otwarto przedszkole dla 70 dzieci. W kolejnym lokalu działa punkt opieki dziennej, gdzie odbywają się m.in. zajęcia aktywizujące seniorów.
Z kolei w lipcu ub.r. spółka oddała do użytku 153 mieszkania na wynajem w budynkach przy ul. Afgańskiej na Brochowie. Te budynki uzupełniły lukę w zabudowie tej części Brochowa.
– Budowa osiedla Leśnica IX będzie jedną z największych inwestycji TBS-u Wrocław w ostatnich latach. To ambitny projekt, sięgamy w nim po rozwiązania proekologiczne, zgodne z najnowszymi trendami. Wiemy, że nasze mieszkania na wynajem cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie zmienia się od lat. Dlatego krok po kroku budujemy kolejne mieszkania, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby mieszkańców Wrocławia – wyjaśnia Marcin Kij, prezes zarządu TBS-u Wrocław.
Źródło: TBS Wrocław

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA