Wrocław: Potrzeba oceny środowiskowej osiedla planowanego przy Lesie Ratyńskimźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Potrzeba oceny środowiskowej osiedla planowanego przy Lesie Ratyńskim

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski deweloper Arkop chce zagospodarować ponad 20 hektarów w Ratyniu, na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Bystrzycy". Zamierza zbudować domy i wille miejskie. Przygotowuje tę inwestycję od ubiegłego roku.

Magistrat stwierdził 20 lutego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko inwestycji planowanej przy ulicy Stefana Batorego, tuż przy Lesie Ratyńskim (w pobliżu obwodnicy Leśnicy). Taką samą opinię wyraził Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Innego zdania był Dyrektor Zarządu Zlewni w Legnicy.

Arkop Deweloper planuje budowę osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w formie willi miejskich. Dokument obejmuje działki przeznaczone pod drogi, a także 16 tych pod zabudowę: nr 65/1, 65/4, 65/7, 66/1, 66/2, 66/4, 67/2, 67/4, 68/2, 68/4, 68/6, 68/9, 68/10, 68/12, 68/13 oraz 68/15, o powierzchni 19,15 ha. Inwestor zapowiada realizację "domków jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej i bliźniaczej wraz z towarzyszącymi terenami usługowymi i rekreacyjnymi, na powierzchni ok. 25 ha".

Rada miejska uchwaliła obowiązujący plan miejscowy w czerwcu 2008 roku. Przeznacza wspomniane działki pod domy jednorodzinne wolno stojące, a miejscami również bliźniaki i budynki wielorodzinne w formie willi miejskich (uzupełnione o usługi). Mogą być wysokie na 12 m i liczyć dwie kondygnacje nadziemne (trzecia wyłącznie jako poddasze ze stromym dachem). Powierzchnia zabudowy może stanowić 40% powierzchni gruntu, na części terenu 60%.
UM Wrocławia
REKLAMA

Nie tylko więcej mieszkańców

W Ratyniu nowe osiedle zbuduje, oprócz Arkopu, również JK Deweloper. Kilkuetapowa Nowa Leśnica powstanie przy ul. Trzmielowickiej. Będzie dostępnych niespełna 200 mieszkań i blisko 260 miejsc parkingowych. Przedstawialiśmy tę inwestycję w czerwcu ubiegłego roku.

Możliwe, że w tej części Wrocławia powstanie także tysiąc lokali na wynajem w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Informowaliśmy o tym dwa miesiące temu.
Ponadto w rejonie obwodnicy Leśnicy powstanie nowa zabudowa związana z aktywnością gospodarczą. Miasto przygotowuje do sprzedaży kilkanaście hektarów. Za jedną kilkuhektarową nieruchomość oczekuje niespełna 6 mln zł netto. O szczegółach pisaliśmy w styczniu.

Szykuje się też kolejna inwestycja w infrastrukturę drogową. Obwodnica Leśnicy zostanie połączona z (poszerzoną) ul. Kosmonautów. Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły w grudniu przetarg na budowę Alei Stabłowickiej. Chętni mieli się zgłaszać do 6 lutego. Potencjalni wykonawcy zwrócili się jednak do zamawiającego z 459 pytaniami do zamawiającego. W związku z tym przedłużył termin składania ofert do 6 marca.


Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA