Czołowi wrocławscy deweloperzy podsumowują kwartał. Ile sprzedali mieszkań?fot. investphoto.pl

Czołowi wrocławscy deweloperzy podsumowują kwartał. Ile sprzedali mieszkań?

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Najwięksi deweloperzy w stolicy Dolnego Śląska – Archicom, Vantage Development, Lokum Deweloper i Rafin Developer – podali wyniki sprzedażowe za pierwszy kwartał 2017 roku.
Jak informują przedstawiciele Archicomu, czyli lidera wrocławskiego rynku, sprzedaż w pierwszym kwartale osiągnęła poziom 366 lokali
– Tym samym liczba sprzedanych lokali, w stosunku do analogicznego kwartału 2016 roku wzrosła o 70% – wylicza deweloper.
To, jak podkreślają w Archicomie, najwyższa kwartalna sprzedaż w historii firmy.
REKLAMA
Rekordowy pod względem sprzedanych lokali pierwszy kwartał 2017 roku pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość. Sprzedaż 366 lokali przekraczająca o 70% wyniki analogicznego okresu poprzedniego roku, to jednocześnie prawie 100 lokali lepszy wynik od rekordowego do tej pory trzeciego kwartału 2016 roku. W coraz wyższej sprzedaży w dalszym ciągu pomagają nam dobre warunki rynkowe, w tym przede wszystkim duża dostępność kredytów oraz duży procent zakupów gotówkowych – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes zarządu Archicom. 
W pierwszym kwartale 2017 r. najpopularniejszym osiedlem wśród klientów było zlokalizowane nad Odrą kompleksowe osiedle społeczne – Olimpia Port, na którym w ostatnich trzech miesiącach sprzedano ponad 90 mieszkań. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się również wieloetapowe projekty: Cztery Pory Roku, Róża Wiatrów czy Księżno.

Archicom ma w swojej ofercie ponad 1300 mieszkań w kilkunastu projektach mieszkaniowych. W minionym kwartale do oferty trafiło 140 lokali w kolejnych etapach inwestycji Cztery Pory Roku i Olimpia Port oraz w kwietniu 210 mieszkań w inwestycji Księżno. 

Bank gruntów został uzupełniony o kupioną w lutym nową działkę w Krakowie pozwalającą na budowę około 85 mieszkań i zabezpiecza łącznie realizację ponad 3900 mieszkań.

W tym roku chcemy nie tylko umocnić swoją pozycję rynkową we Wrocławiu, ale też rozpocząć budowę pierwszego osiedla w Krakowie. Zaczęliśmy już prace projektowe związane z tym projektem – dodaje Rafał Jarodzki, wiceprezes zarządu Archicom SA

Z kolei Vantage Development w I kwartale 2017 roku sprzedał 253 mieszkania
– Tym samym liczba sprzedanych lokali w stosunku do I kwartału 2016 roku wzrosła o 1,2%, a po wyłączeniu jednorazowej transakcji za I kwartał 2016 roku (która została dokonana z firmą FSMnW Wrocław sp. z o.o. i obejmowała 138 lokali), liczba sprzedanych lokali w stosunku do I kwartału 2016 roku wzrosła o 125,89% – czytamy w raporcie giełdowym spółki.
Deweloper informuje również, że w I kwartale roku zostało wydanych 181 lokali.

Grupa Lokum Deweloper w I kwartale 2017 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 117 lokali (172 lokale w 2016 roku). Jednocześnie na koniec kwartału rezerwacjami objętych było łącznie 261 mieszkań we Wrocławiu i Krakowie (wobec 100 rezerwacji rok wcześniej). 

– W minionym kwartale skupiliśmy się na znaczącym poszerzeniu naszej oferty, która osiągnęła rekordowe rozmiary, oraz na realizacji projektów w budowie. Z punktu widzenia sprzedaży lokali, czy rozpoznań w wyniku, nie był to kwartał kluczowy dla realizacji całorocznych planów. Jest to konsekwencja  harmonogramu realizowanych projektów. Tu, zgodnie z naszymi planami, istotną rolę odegra II półrocze, a w szczególności ostatni kwartał. Zakładamy, że pod względem rozpoznań w wyniku rok 2017 będzie podobny do roku 2016. Przełomowy natomiast będzie rok 2018, który, dzięki wejściu na rynek krakowski, odzwierciedli znaczący wzrost skali naszej działalności – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper. 

Na koniec marca 2017 roku liczba lokali w ofercie i realizacji była najwyższa w historii Lokum Deweloper i wyniosła odpowiednio: 1164 lokale i 1470 mieszkań.

Udane pierwsze trzy miesiące roku ma za sobą Rafin Developer, który od 3 lat cyklicznie notuje kolejne wzrosty sprzedaży

 W pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęliśmy wyższą sprzedaż niż w całym 2015 roku. Taka sytuacja jest możliwa nie tylko dzięki dobrej koniunkturze na rynku, ale przede wszystkim wprowadzeniu kilku nowych projektów w popularnych lokalizacjach oraz wyraźnie wzmocnionych działaniach marketingowych, wizerunkowych oraz sponsorskich  komentuje Piotr Wiak, wiceprezes ds. handlowych w Rafin Developer.

W minionym kwartale sprzedaż wzrosła o 86% w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku, osiągając próg 106 sprzedanych mieszkań

 Od początku roku wydaliśmy naszym klientom około 150 lokali w związku z oddaniem długo oczekiwanej inwestycji Wybrzeże Reymonta I, która okazała się hitem sprzedaży. Mamy jeszcze ambitniejsze plany na dalszą część roku – właśnie uruchamiamy sprzedaż 2 nowych etapów (kolejny budynek Wybrzeża oraz rozbudowa zabytkowych terenów Kępy Mieszczańskiej), a do końca roku mamy w planach uruchomienie 2-3 kolejnych projektów. Tym samym osiągnęliśmy nasz cel -  równowagę popytu i podaży wewnętrznego magazynu mieszkań w stosunku do prognozowanych wyników całego wrocławskiego rynku w pierwszym kwartale 2017 roku  dodaje Piotr Wiak. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA