DODAJ

Do końca 2019 roku przybędzie ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej we Wrocławiu

Wrocław
Do końca 2019 roku
Orzech
2019-06-06 11:40:41
Według raportu "Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu I kw. 2019" firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o ponad 13% i aktualnie wynoszą 1,07 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach do użytku oddano tylko jeden projekt: City Forum: City One (11 200 mkw., Archicom), jednak w stolicy Dolnego Śląska jeszcze w tym roku ukończonych zostanie 9 budynków biurowych.

– Zainteresowanie najemców Wrocławiem utrzymuje się na wysokim poziomie. Deweloperzy także chętnie rozpoczynają tu nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta – w szczególności jego południowej części. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a niewielki wzrost dotyczy jedynie najlepiej zlokalizowanych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Oprócz rynku tradycyjnej powierzchni biurowej, dynamicznie rozwija się także sektor biur serwisowanych, z których coraz częściej korzystają mniejsi najemcy – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.

Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 31 900 mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 30% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nowe umowy najmu stanowiły większość zawartych transakcji (65%), natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 30% i 5%.

Największymi transakcjami pierwszego kwartału we Wrocławiu były: wynajęcie 6 200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, drugą co do wielkości była nowa umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4 400 mkw. w biurowcu CU Office B, trzecie miejsce zajmuje renegocjacja umowy we Wrocławskim Parku Biznesu II przez firmę Atos (4 000 mkw.).

 Do końca roku we Wrocławiu zostanie oddanych kolejne 100 tys. mkw., głównie w zachodniej części miasta (okolic ulicy Strzegomskiej i Legnickiej). Obiekty te cieszą się dużym zainteresowaniem najemców – dla przykładu planowany do oddania w trzecim kwartale biurowiec Nowy Targ, który jest już niemal cały wynajęty – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału 2019 roku wyniósł 8,5% i był niższy o 0,6 p.p. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5-14,5 euro/mkw./mc. Za powierzchnię niższej klasy należy zapłacić między 11-12,5 euro/mkw./mc.

Źródło: materiały prasowe