Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku

Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Firma doradcza Cresa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku biurowego w stolicy Dolnego Śląska: "Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu I poł. 2020 r.". Wskaźnik pustostanów na rynku wrocławskim na koniec czerwca 2020 r. wyniósł 11,2% co oznacza, że w stosunku do poprzedniego kwartału spadł on o blisko 1 p.p. Na koniec I połowy br. na rynku pozostawało 132 700 mkw. wolnej powierzchni biurowej.
Wrocław pokazał stosunkowo wysoką odporność na negatywne skutki pandemii. Mimo braku nowej podaży w drugim kwartale, nastąpił spadek pustostanów w istniejących budynkach, co wskazuje na dalsze zainteresowanie najemców tym regionem. Niektóre z firm zdecydowały się na podnajem powierzchni, aby zmniejszyć koszty najmu do czasu ustabilizowania się sytuacji. Nadal jednak nie słabnie pozycja Wrocławia wśród sektora IT, który postrzega stolicę Dolnego Śląska jako dobre miejsce do rozwijania działalności, przedłużając umowy najmu lub wynajmując nową powierzchnię – zarówno w ramach ekspansji, jak i relokacji – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.
W drugim kwartale 2020 r., w czasie lockdownu, wolumen transakcji dokonanych na rynku wrocławskim wyniósł ponad 14 700 mkw. Łącznie wszystkie podpisane od początku tego roku umowy najmu we Wrocławiu stanowią około 46% średniej rocznej z lat 2015-2019. Był to kolejny kwartał dominacji sektora IT we Wrocławiu, który wygenerował aż 83% popytu (w pierwszej połowie br. 65%). Dominującym rodzajem podpisywanych umów były ekspansje (39%), a następnie renegocjacje (35%) oraz nowe umowy (25%).
Największymi transakcjami najmu zawartymi w pierwszej połowie 2020 r. w stolicy Dolnego Śląska była renegocjacja umowy przez firmę DXC Technology w Renomie (10 700 mkw.) oraz renegocjacja i ekspansja poufnego najemcy w Bema Plaza (10 100 mkw.). W tym okresie oddano też do użytku biurowiec Techland o powierzchni 8 300 mkw., który został wybudowany na potrzeby tej wrocławskiej firmy.
Cresa Polska
Przez cały drugi kwartał we Wrocławiu nie został oddany żaden nowy biurowiec. Zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w stolicy Dolnego Śląska na koniec drugiego kwartału 2020 r. wyniosły 1,19 mln mkw. i zwiększyły się o 11% w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. Do końca bieżącego roku spodziewane jest wprowadzenie na rynek wrocławski ponad 48 000 mkw. w ramach 3 projektów, których realizacja dobiega końca.
Od stycznia do czerwca absorpcja wyniosła ponad 24 100 mkw., co oznacza wzrost o 5,5% względem średniej z poprzednich czterech kwartałów. Rynek ten wykazuje się wysoką chłonnością powierzchni biurowych, na co wpływ ma jego rosnąca popularność na tle innych rynków regionalnych – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Aktualnie ceny czynszów w budynkach wyższej klasy we Wrocławiu wynoszą od 13,5 do 15 euro/mkw./mc, natomiast w budynkach niższej klasy wahają w przedziale od 10 do 12,5 euro/mkw./mc.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Oleśnica: Olkol wygrał przetarg na modernizację 20 lokomotyw elektrycznych za 200 milionów złotych
W środę, 23 września PKP Intercity poinformował o podpisaniu z oleśnicką firmą Olkol sp. z o.o. umow...
Warszawa: Na Annopolu powstanie nowoczesna zajezdnia tramwajowa
Nowa zajezdnia pomieści ponad 150 pojazdów o długości do 33 metrów. Koszt wykonania inwestycji to ni...
Kraków: Miasto zapowiada kontynuację Trasy Łagiewnickiej
Najpierw przeprowadzone zostaną konsultacje z mieszkańcami, następnie wykonawca będzie musiał uzyska...
Lidl otworzy swój 21 sklep we Wrocławiu. Otwarcie w czwartek, 24 września
W czwartek, 24 września niemiecka sieć sklepów dyskontowych Lidl otworzy nowy sklep we Wrocławiu. Bę...
We Wrocławiu może powstać nowy park dla 100 tysięcy mieszkańców pięciu dzielnic
W stolicy Dolnego Śląska może powstać nowy, duży park dla ponad 100 tys mieszkańców pięciu dzielnic....
Wrocław: Znamy projektanta ronda na Oporowie
Trzy z czterech ofert mieściły się w budżecie wynoszącym niespełna 350 tysięcy złotych. Projekt prze...
Wrocław: Obok Dworca Świebodzkiego powstanie nowy, duży 4-gwiazdkowy hotel. Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowego hotelu w centrum Wrocławia, który ma powstać obok zabytkowego...
Rzeszów: Miasto zyska jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce
Olszynki Park będzie docelowo jedną z wizytówek Rzeszowa. Budynek będzie miał 161 metrów wysokości....
Możliwości wdrożenia nowych kierunków rozwoju w gminie Malczyce
Na potrzeby tworzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Malczyce...
Łódź: Podpisano umowę na przebudowę ul. Obywatelskiej
Inwestycja będzie realizowana w ramach programu „Plan dla Osiedli”. Ulica zostanie całkowicie przebu...