Rynek powierzchni biurowych we Wrocławiu w 2020 roku fot. Orzech

Rynek powierzchni biurowych we Wrocławiu w 2020 roku

Orzech
Orzech
REKLAMA
Międzynarodowa firma doradcza JLL zaprezentowała najnowszy raport dotyczący rynku powierzchni biurowych w stolicy Dolnego Śląska - "Wrocław 2020".
Popyt na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszej połowie bieżącego roku był o 40 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Pomimo że w drugiej połowie roku pandemia i wcześniejszy lockdown w polskiej i światowej gospodarce spowolniły aktywność najemców, to jednak sektor biur w stolicy Dolnego Śląska ma szansę na szybką odbudowę.
Jak wynika z najnowszego raportu JLL, w pierwszej połowie roku na wrocławskim rynku biurowym podpisano łącznie umowy na wynajem ponad 60 tys. mkw. powierzchni. Choć wynik ten znacznie przewyższył rezultaty z 2019 roku, jednak już w drugim półroczu widać, że najemcy wykazują się większą ostrożnością i tymczasowo odkładają plany dalszej ekspansji. Spodziewany jest jednak w najbliższym czasie zwiększony napływ inwestycji z sektora usług oraz dalszy, dynamiczny rozwój obecnych już we Wrocławiu centrów R&D, IT a także licznych producentów gier komputerowych niesie ze sobą szanse na realne odbicia rynku.
fot. Jakub Zazula
Przypomnieć należy, że przez pięć ostatnich lat Wrocław co roku notował popyt przekraczający 100 tys. mkw. Rekordowym w historii rokiem był 2017, kiedy wynajęto 169,5 tys. mkw. Pozytywne nastroje na wrocławskim rynku utrzymywały się też w roku 2018 - podpisano wówczas umowy najmu na 161,6 tys. mkw. W ubiegłym roku popyt wyniósł natomiast 123,5 tys. mkw.
- Ten rok, mimo bardzo dobrej pierwszej połowy, również we Wrocławiu będzie stał pod znakiem spowolnienia aktywności najemców. Nie zapominajmy jednak, że mocnym wyróżnikiem miasta jest jego różnorodność. To nie tylko silny ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu, ale również polska stolica start-upów, branży R&D i gier komputerowych. Profil najemców inwestujących we Wrocławiu to zatem w dużej mierze firmy technologiczne oraz IT, a wiele z nich w czasach pandemii może wręcz mówić o zwiększonym popycie na swoje usługi. W dłuższej perspektywie mogą one planować biznesową ekspansję, poszukiwać nowych lokalizacji biurowych i równoważyć w ten sposób wahania w zakresie zapotrzebowania na biura – mówi Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.
fot. bista
W 2019 roku na wrocławski rynek trafił rekordowy wolumen nowej podaży, co pozwoliło miastu zbliżyć się do poziomu 1,2 mln mkw. powierzchni biurowej.
- Lata 2018-2019 były niezwykle intensywne pod względem aktywności deweloperów, co z kolei będzie skutkować mniejszą liczbą projektów uruchamianych w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy. Natomiast dotychczasowa ekspansja firm deweloperskich zaowocowała powstaniem nowych lokalizacji biurowych we Wrocławiu, czego doskonałym przykładem są okolice głównego dworca kolejowego, czy pl. Jana Pawła II, który jest doskonałą lokalizacją pod względem dostępności komunikacji miejskiej oraz bliskości centrum miasta. Inną prężnie rozwijającą się lokalizacją jest zachodnia część Wrocławia, notująca w ostatnim czasie gwałtowny wzrost podaży i pozostająca jednym z ulubionych miejsc najemców – tłumaczy Katarzyna Krokosińska.
REKLAMA
fot. Jakub Zazula
Wrocław jest uznawany za jedną z głównych europejskich destynacji dla firm z sektora usług i jedną z najważniejszych lokalizacji dla sektora magazynowo-logistycznego. Stolica Dolnego Śląska cieszy się także coraz większym zainteresowaniem inwestorów, a najlepiej świadczy o tym rekordowy 2019 rok, który zamknął się łączną wartością transakcji o wartości ponad 867 mln euro, wyprzedzając w ten sposób 2018 rok o ponad 59 proc.
- Co ważne, także we Wrocławiu pandemia nie wpłynęła na razie na aktywność inwestorów. W pierwszej połowie roku sfinalizowano tutaj osiem umów kupna/sprzedaży o wartości ponad 163 mln euro, dzięki czemu było to trzecie najlepsze pierwsze półrocze w historii. Przed nami również ciekawa końcówka roku – na różnych etapach zaawansowania znajdują się tutaj kolejne transakcje, które potwierdzają atrakcyjność inwestycyjną wrocławskiego rynku – informuje Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.
Materiały inwestora
Aktualnie najwyższe czynsze we Wrocławiu kształtują się w przedziale 13,5-15 euro za mkw. miesięcznie. Ograniczona nowa podaż powierzchni biurowych wraz ze zwiększeniem się zainteresowania ze strony najemców spowodowała spadek poziomu pustostanów z 12,5 do 11,2 proc. 
- Z drugiej strony we Wrocławiu rośnie wolumen podnajmu, co może stanowić kolejne wyzwanie i konkurencję dla starszych obiektów. Co więcej, niektóre z nich zmieniają funkcję, a to całkowicie usuwa z rynku duże projekty oferujące wolną powierzchnię. To jednak wyraźne oznaki rosnącej dojrzałości sektora. Wrocław nie jest już młodym, wschodzącym rynkiem z nieskończoną liczbą nowych budów, ale ugruntowanym, dojrzałym centrum biznesowym z różnorodnymi aktywami. Przed nami z pewnością interesujące miesiące i lata. Wzrost popularności pracy zdalnej i zainteresowania elastycznymi biurami, konieczność dostosowania starszych biurowców do całkiem nowych potrzeb najemców i w końcu – redefinicja funkcji biura, to wszystko będzie istotnie wpływać na ofertę wrocławskiego rynku biurowego – podsumowuje Katarzyna Krokosińska.
fot. Jakub Zazula
JLL jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą kompleksowe usługi na rynku nieruchomości, sklasyfikowaną na liście Fortune 500. JLL zatrudnia 60 000 osób i obsługuje klientów w 80 krajach w ramach 280 oddziałów na całym świecie. Przychód firmy sięga 6 mld USD. Na rzecz klientów, JLL zarządza i świadczy usługi dla portfolio obiektów o łącznej powierzchni ok. 372 mln mkw. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA