Pandemia nie przeszkadza wrocławskim biurom. Wrocław z największą aktywnością najemców wśród rynków regionalnychfot. Jakub Zazula

Pandemia nie przeszkadza wrocławskim biurom. Wrocław z największą aktywnością najemców wśród rynków regionalnych

Orzech
Orzech
REKLAMA
Według raportu firmy doradczej Cresa, w trzecim kwartale 2020 roku odnotowano we Wrocławiu największą aktywność najemców wśród rynków regionalnych. Podpisane w tym mieście umowy najmu stanowiły 37% całkowitego wolumenu transakcji zawartych na wszystkich rynkach regionalnych.
- Pomimo że najemcy nadal cenią sobie ekosystem biznesu we Wrocławiu, tutaj również znacząco wzrosła ilość powierzchni oferowanej na podnajem. Dotyczy to zwłaszcza sektorów, w których pracodawcy zdecydowali się na home office, a powierzchnie biurowe nie są w pełni wykorzystywane. Łączna pula ofert podnajmu biur przekroczyła już 30 tys. mkw. – mówi Klaudiusz Pomykała, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska. 
- Z jednej strony stwarza to szanse dla klientów, dla których wcześniej oferowane warunki najmu były nie do zaakceptowania, a z drugiej strony wymusza na deweloperach większą elastyczność, zwłaszcza w postaci krótszych okresów najmu nawet w nowo realizowanych inwestycjach. Trend ten może się umacniać na rynku w zależności od czasu trwania pandemii – dodaje ekspert.
fot. Jakub Zazula
Łączny wolumen transakcji najmu zawartych od początku roku wyniósł prawie 108 800 mkw., a w samym trzecim kwartale – 46 200 mkw. Najemcy najczęściej decydowali się na renegocjacje (48%), a w mniejszym stopniu na nowe umowy (25%), ekspansje (17%) oraz wynajem na potrzeby właściciela (10%).
Największe transakcje najmu w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku to renegocjacje dwóch umów najmu przez Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o. na 14 400 mkw. w biurowcu West Link i na 14 100 mkw. w biurowcu West Gate, a także renegocjacja umowy firmy DXC Technology w Renomie (10 700 mkw.) oraz renegocjacja i ekspansja poufnego najemcy w Bema Plaza (10.100 mkw.).
fot. styllovy
Na wrocławski rynek biurowy w trzecim kwartale trafiło 49 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach oddania do użytkowania następujących obiektów: Centrum Południe (23 700 mkw., Skanska), West 4 Business Hub faza I (14 400 mkw., Echo Investment) oraz City Forum: City 2 (10 900 mkw., Archicom). Całkowity zasób nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu wzrósł na koniec trzeciego kwartału 2020 roku do 1,2 mln mkw.
fot. Jakub Zazula
- Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku kształtowała się na poziomie 29 300 mkw., a w okresie między lipcem a wrześniem wyniosła 5 200 mkw. Była ona zatem niższa o 34% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Aktywność najemców polegała głównie na renegocjacjach, dlatego udział popytu netto spadł w ujęciu rok do roku – mówi Iga Krasniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Wskaźnik pustostanów na koniec września wyniósł 14,3%, co oznacza wzrost o 4,3 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i o 3,1 p.p. względem poprzedniego kwartału. Czynsze wywoławcze w budynkach biurowych we Wrocławiu wynoszą od 11 EUR/mkw./miesiąc do 16 EUR/mkw./miesiąc w centrum miasta.
Źródło: Cresa Polska

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia trwa budowa biurowca Brama Oławska [FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej i Piotra Skargi we Wrocławiu budowany jest nowy biurowiec Brama Oła...
Warszawa: Nowi najemcy 195-metrowego wieżowca Skyliner
Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera – DXC Technology i Luxoft. Obie...
Kraków: Dobiega końca budowa ostatniego etapu kompleksu biurowego High5ive [FILM + ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
Międzynarodowy koncern GlobalLogic otwiera biuro w Gdańsku
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Gdańsku. To GlobalLogic, amerykańska firma...
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Krakowie
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT stawia na stolicę Małopolski. DataArt, firma zajmująca się...
Przy ulicy Rembielińskiego w Łodzi powstaje budynek wielorodzinny Park Poniatowskiego I [WIZUALIZACJE]
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA realizuje w Łodzi inwestycję mieszkaniową pn. P...
Wzrost aktywności na rynku biurowym w Warszawie
Skutkiem wybuchu pandemii COVID-19 było przejście większości firm na pracę zdalną i ograniczenie zap...
Warszawa Zachodnia – w grudniu wsiądziemy do pociągów z nowego peronu [ZDJĘCIA]
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziem...
Accolade inwestuje w Jeleniej Górze. Będą nowe miejsca pracy
Grupa Accolade zdecydowała się na nową inwestycję na Dolnym Śląsku. Tym razem postawiła na Jelenią G...
Jest zgoda na budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
W samym centrum stolicy Dolnego Śląska, między placem Uniwersyteckim, ulicą Fredry i Szewską wybudow...