Wrocławski rynek biurowy w krajowej pierwszej trójcefot. investphoto.pl

Wrocławski rynek biurowy w krajowej pierwszej trójce

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Firma doradcza JLL podsumowała rok 2016 na wrocławskim rynku biurowym.
Z danych ABSL wynika, że Wrocław jest trzecią co do wielkości lokalizacją pod względem liczby i zatrudnienia w centrach usług dla biznesu w Polsce. W centrach usług pracuje tu ponad 34 200 osób, a swoje siedziby w mieście mają globalne marki jak m.in. BNY Mellon, Capgemini, Credit Suisse, EY, Google, HP, IBM, McKinsey, Nokia Networks, UBS i wielu innych. Rozwijający się dynamicznie sektor usług biznesowych od lat jest głównym najemcą powierzchni biurowych we Wrocławiu. Udział firm z tej branży w popycie na biura w 2016 r. wyniósł 57% – informuje Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu. 
PopytW całym 2016 roku na ośmiu największych biurowych polskich rynkach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) wynajęto łącznie 585 700 mkw. powierzchni, z czego w samym Wrocławiu popyt wyniósł 124 500 mkw. Tak dobry wynik dał stolicy Dolnego Śląska drugą pozycję wśród rynków regionalnych, po Krakowie. 
JLL pozostaje bardzo aktywny na wrocławskim rynku biurowym. Wśród firm, które w ubiegłym roku reprezentowaliśmy w procesie poszukiwania powierzchni znalazły się m.in. Credit Suisse, Becton Dickinson, Axiom, Regus czy Unic – dodaje Katarzyna Krokosińska.
Zainteresowanie najemców utrzymuje się na wysokim poziomie również w tym roku, czego przykładem są podpisane niedawno umowy najmu Capgemini w Business Garden (+13 000 mkw.) oraz EY GDS Poland w Sagittarius Business House (10 500 mkw.).
REKLAMA
PodażWrocław z 847 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej jest drugim, po Krakowie (915 800 mkw.), największym rynkiem regionalnym w Polsce i trzecim rynkiem w skali kraju. W 2016 oddano do użytku łącznie 141 500 mkw. Największe biurowce, jakie trafiły na rynek w ubiegłym roku to pierwsza faza Business Garden (36 600 mkw.), Pegaz (18 500 mkw.), Kaufland HQ (budynek na potrzeby własne; 16 000 mkw.) oraz Nobilis Business House (14 900 mkw.). Kolejne 147 000 mkw. jest w budowie. 
W ciągu ostatnich 15 lat Wrocław przeszedł spektakularną metamorfozę. Silna gospodarka miasta wspierana przez lokalny samorząd, dostęp do wykształconych kadr, inwestycje w infrastrukturę kształtują wizerunek Wrocławia jako jednej z najciekawszych lokalizacji dla biznesu w Polsce. Nowym centrum biurowym miasta staje się okolica dworca kolejowego Wrocław Główny, gdzie powstaje Sagittarius Business House, Wroclavia, a niedawno ukończono projekt Komandorska 12 – podsumowuje Katarzyna Krokosińska.
Pustostany i czynszeW 2016 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej kształtował się na poziomie 12,5%. 
Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy za miesiąc wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 14-14,5 euro.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA