[Polska] Polski rynek biurowy trzyma się mocnofot. Kajtman

[Polska] Polski rynek biurowy trzyma się mocno

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Od początku roku w skali kraju oddano do użytku ponad 691 000 mkw. powierzchni biurowej, a dalsze 1,43 mln mkw. jest w budowie. Najemcy pozostają aktywni – w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. firmy podpisały umowy na prawie 933 000 mkw.
Firma doradcza JLL podsumowała pierwsze trzy kwartały 2016 roku na rynkach biurowych w Warszawie i w pozostałych ośmiu największych polskich miastach.
PopytPopyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Łącznie, w I-III kw. w Warszawie i pozostałych największych miastach podpisano umowy najmu na 932 700 mkw. Na Warszawę przypadło 530 700 mkw., a 402 000 mkw. na główne rynki poza stolicą. Co ciekawe, w tym okresie żadna z największych umów najmu odnotowana w Warszawie nie przekroczyła 10 000 mkw. Dużo większe metrażowo kontrakty podpisywano w miastach regionalnych – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.
Jeżeli chodzi o rynek biurowy poza stolicą, to największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie – 149 750 mkw. i Wrocławiu – 78 850 mkw. Na te miasta przypadło 56% całkowitego popytu zarejestrowanego w miastach regionalnych. Warto również zauważyć, że poza Warszawą motorem wzrostu popytu były głównie transakcje przednajmu, które dotyczyły prawie 40% wynajętej powierzchni. Przyczyniło się to do rozpoczęcia realizacji nowych projektów biurowych, szczególnie w Krakowie – informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.
PodażŁącznie w I-III kw. w Warszawie i pozostałych ośmiu największych miastach w Polsce oddano do użytku ponad 691 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego blisko 379 000 mkw. w Warszawie, a 312 500 mkw. poza nią. Wyłączając stolicę, w I-III kw. najwięcej biur ukończono w Krakowie – aż 32% całkowitej powierzchni oddanej użytku w miastach regionalnych w tym okresie. Największe projekty biurowe oddane do użytku poza Warszawą to Tryton Business House w Gdańsku, O3 Business Campus w Krakowie oraz University Business Park B w Łodzi. Największym projektem ukończonym od początku roku w Warszawie był Warsaw Spire A. 
Na koniec III kw. w budowie było ok. 1,43 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na największe miasta regionalne przypadało 879 000 mkw. Dużą aktywność deweloperów rejestrujemy w Krakowie – 272 900 mkw. i we Wrocławiu – 215 850 mkw. Te dwa miasta mają 55% udziału w całkowitej powierzchni biurowej w budowie na rynkach poza Warszawą – wylicza Mateusz Polkowski.
W Warszawie powstaje ok. 550 000 mkw. biur.
Powierzchnie niewynajęte i czynszeNa koniec III kw. wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 14,6%. Poza Warszawą najniższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Krakowie (6,3%), a najwyższy w Katowicach (15,5%). Należy także odnotować spadek pustostanów w Szczecinie – do 14,7% na koniec września br.
W okresie I-III kw. czynsze transakcyjne w centrum Warszawy wahały się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim. Wśród pozostałych głównych rynków biurowych w Polsce najniższe czynsze rejestrowane są w Lublinie (11-12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe we Wrocławiu (14-14,5 euro za mkw. miesięcznie).
W I-III kw. 2016 r. zespół ekspertów JLL doradzał przy transakcjach najmu biur na łączną powierzchnię ponad 200 000 mkw. w całej Polsce, co daje najwyższy – 27% – udział w rynku wśród wszystkich firm doradczych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...