[Wrocław] Wrocław chce być drugim największym rynkiem biurowym w kraju!

[Wrocław] Wrocław chce być drugim największym rynkiem biurowym w kraju!

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Zdecydowanym liderem wśród polskich miast pod względem podaży nowoczesnej powierzchni biurowej jest Warszawa. Póki co drugie miejsce zajmuje Kraków. Fakt może się wkrótce zmienić, gdyż po piętach depcze mu stolica Dolnego Śląska. W ostatnim czasie inwestorzy biurowi są szczególnie aktywni na rynku wrocławskim, a plany na przyszłość są jeszcze bardziej ambitne. Mocno trzyma się nie tylko działalność deweloperska, ale również rynek inwestycyjny rozumiany jako obrót obiektami biurowymi.


W bieżącym roku Wrocław dołączył do Warszawy oraz Krakowa jako trzecie polskie miasto, w którym podaż nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyła 0,5 mln mkw. Na tym rynku znajduje się obecnie około 505 tys. mkw. W stolicy Małopolski podaż biurowa nieznacznie przekroczyła już 550 tys. mkw. Warto jednak podkreślić, że dystans między Wrocławiem a Krakowem jest coraz mniejszy – w ciągu dwunastu miesięcy zmniejszył się o połowę.


Zmniejszenie dystansu do Krakowa możliwe było dzięki świeżo zakończonym inwestycjom. W I połowie bieżącego roku na wrocławskim rynku pojawiło się około 40-45 tys. mkw. nowej powierzchni. Do największych obiektów wybudowanych w ostatnim czasie należą Sky Tower, budynek B kompleksu Green Towers oraz będący na ukończeniu drugi budynek Aquarius Business House. Wysoka nowa podaż to odpowiedź deweloperów na rosnący popyt. Tym niemniej nowa podaż nie pozostała bez wpływu na stopę pustostanów, która wzrosła do poziomu około 10-11%.


Jak wynika z szacunków analityków Działu Badań i Analiz Emmerson w całym kraju w budowie znajduje się obecnie około 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Niecałe 55% powierzchni powstaje w największej biurowej lokalizacji tj. Warszawie. Na kolejnym miejscu sklasyfikowany jest Wrocław, gdzie w realizacji znajduje się około 122 tys. mkw. powierzchni, co stanowi 11% całej powstającej podaży. Największe obecnie realizowane inwestycje to: Biurowiec Dominikański oraz Green Day spółki Skanska, wielofunkcyjny kompleks spółki Wisher Enterprise przy Placu Konstytucji 3 Maja a także West Gate realizowany przez Echo Investment.


W kontekście wrocławskiego rynku biurowego warto również podsumować ambitne plany inwestycyjne na przyszłość. Dalszą rozbudowę kompleksu Promenady Wrocławskie planuje spółka Vantage Development. Jeszcze w III kwartale bieżącego roku rozpocznie się budowa drugiego budynku – Zita. Docelowo na Kleczkowie powstanie 80 tys. mkw. nowoczesnych biur. Jako największe centrum biznesowe Wrocławia reklamowany jest kompleks West Forum spółki Archicom, w którym docelowo znaleźć się ma aż 100 tys. mkw. biur klasy A. Należy również wspomnieć o pojedynczych inwestycjach biurowych. Przykładowo w ścisłym centrum miasta (ul. Św. Mikołaja) planowana jest budowa sześciokondygnacyjnego budynku, który pomieści 14 tys. mkw. powierzchni.


Wrocławski rynek biurowy jest bardzo dobrze postrzegany nie tylko przez obecnych i przyszłych najemców ale również zagranicznych inwestorów, którzy chętnie finalizują duże transakcje nowoczesnymi obiektami. Warto podkreślić występowanie transakcji biurowcami, których budowa jeszcze się nie zakończyła. Dotychczas takie transakcje były głównie domeną rynku warszawskiego. W ostatnich miesiącach „łupem” inwestorów padły m.in. dwa dwubudynkowe kompleksy biurowe Green Towers i Aquarius Business House a do sprzedaży szykowany jest już pierwszy budynek powstały w ramach kompleksu Promenady Wrocławskie – Epsilon.

 

 

Emmerson Realty S.A.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...