Nadal wysoki popyt na biura w Krakowieźródło: pixabay.com

Nadal wysoki popyt na biura w Krakowie

Orzech
Orzech
REKLAMA
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy w Krakowie" firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych między styczniem a wrześniem 2021 r. osiągnął poziom 104 800 mkw., co stanowiło 53,5% średniej rocznej z lat 2015-2020.
– Kraków jest stabilnym rynkiem biurowym z dużym potencjałem wzrostu i drugim największym po Warszawie ośrodkiem biznesowym w kraju. Nadal przyciąga wielu inwestorów, szczególnie z sektora BPO/SCC, głównie ze względu na duże zaplecze akademickie. Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców nowymi inwestycjami biurowymi, a towarzyszy temu wysoki poziom aktywności deweloperskiej. Ostatni kwartał charakteryzował się zmianą w strukturze popytu, w którym zaczęły przeważać nowe umowy. Firmy szybciej podejmują decyzje dotyczące wynajmu powierzchni i wznawiają procesy dotyczące renegocjacji umów. Ponadto coraz śmielej myślą o relokacjach, szukając nowych funkcjonalności biur w postpandemicznej rzeczywistości – mówi Łukasz Dreger, Senior Associate, Cresa Polska.
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. powiększyły się o ok. 5,5% i wyniosły 1,6 mln mkw. W okresie od lipca do września do użytku oddano tylko jeden budynek biurowy – Ocean Office Park A2 (5 200 mkw., Cavatina).
Wolumen transakcji zawartych między styczniem a wrześniem 2021 r. osiągnął poziom 104 800 mkw. – to o 46% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei w trzecim kwartale popyt brutto wzrósł o 24% w ujęciu rok do roku. W tym czasie najemcy wynajęli łącznie prawie 30 700 mkw. powierzchni biurowej, z czego najwięcej wynajęto w ramach nowych umów (84%), a następnie renegocjacji i ekspansji (po 8%). Spośród wszystkich miast regionalnych Kraków nadal cieszy się największym zainteresowaniem najemców, ale dotychczasowy tegoroczny popyt stanowi zaledwie 53,5% średniej rocznej wolumenu transakcji z lat 2015-2020.
Największe transakcje najmu w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku obejmują: renegocjację umowy najmu w budynku Kapelanka 42a (15 600 mkw., poufny najemca), renegocjację umowy najmu w Centrum Biurowym Kazimierz (12 800 mkw., poufny najemca) oraz renegocjację umowy najmu w budynkach Galileo, Newton, Edison (11 300 mkw., poufny najemca).
REKLAMA
Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 21 800 mkw., czyli o 68% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Wskaźnik pustostanów na koniec września 2021 r. wyniósł 15,2%, co oznacza spadek o 0,3 p.p. w odniesieniu do poprzedniego kwartału oraz wzrost o 2,8 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r.
Czynsze pozostają na stabilnym poziomie – od 10 EUR/mkw./miesiąc w południowych częściach miasta do 15,5 EUR/mkw./miesiąc w centralnych lokalizacjach.
Źródło: Cresa Polska

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Quintin25(gość)
Your article content is being very much interested, I am very impressed with your post. I hope to receive more great posts. https://www.prepaidcardstatus.bid/
REKLAMA