Rynek biurowców trzyma się mocno

Rynek biurowców trzyma się mocno

Godfath3r
Godfath3r
REKLAMA

Segment biurowy rynku nieruchomości komercyjnych pozostaje w gronie najbardziej prężnych niezależnie od zapowiedzi pogorszenia sytuacji makroekonomicznej i trudniejszych czasów dla polskiego biznesu. Mocno trzyma się nie tylko działalność deweloperska, ale również rynek inwestycyjny rozumiany jako obrót obiektami biurowymi.

Deweloperzy biurowi są przekonani, że ten segment rynku należy do najbezpieczniejszych. Nie dziwi zatem fakt, iż realizują oni kolejne inwestycje. Jak wynika z szacunków analityków Działu Badań i Analiz Emmerson w budowie znajduje się obecnie około 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Niecałe 60% powierzchni powstaje w największej biurowej lokalizacji tj. Warszawie. Na kolejnym miejscu sklasyfikowany jest Wrocław, gdzie w realizacji znajduje się około 135 tys. mkw. powierzchni, co stanowi 13% całej powstającej podaży. Drugie największe polskie miasto tj. Kraków wyprzedzają nie tylko Warszawa i Wrocław, ale również Gdańsk, w którym powstaje około 95 tys. mkw.

Wysoka nowa podaż to odpowiedź deweloperów na rosnący popyt. Zgodnie z szacunkami około 300 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni zostało wynajętych w I półroczu br. Powierzchniowo nowe umowy stanowiły dwie trzecie popytu, z których połowa dotyczyła obiektów jeszcze niewybudowanych.

REKLAMA

Perspektywy polskiego rynku biurowego są pozytywnie odbierane przez zagranicznych inwestorów, którzy chętnie finalizują duże transakcje nowoczesnymi obiektami. W I półroczu wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości biurowych wyniósł ponad 850 mln euro. Do największych transakcji biurowych zawartych w tym czasie należała sprzedaż kompleksu Harmony Office Center II. Półtora miesiąca obecnego półrocza dowodzi, że druga połowa 2012 r. może być pod tym względem jeszcze lepsza, ponieważ w jednej tylko transakcji za kwotę 210 mln euro sprzedany został biurowiec Warsaw Financial Center.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA