[Polska] Podsumowanie 2014 r. na rynku nieruchomości

[Polska] Podsumowanie 2014 r. na rynku nieruchomości

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Styczeń to czas podsumowań. Jakie najważniejsze tendencje charakteryzowały rynek nieruchomości w minionym roku?

 

Sytuacja na pierwotnych rynkach mieszkaniowych nie była jednolita. Na niektórych rynkach średnie ceny jeszcze spadły, na części z nich pozostały stabilne. Zapasy deweloperów (czyli liczba gotowych niesprzedanych mieszkań) z nielicznymi wyjątkami uległy dalszemu zmniejszeniu. Tymczasem dostępna oferta generalnie wzrosła, co było zasługą masowego uruchamiania zamrożonych dotąd projektów. Optymizm deweloperów nie brał się znikąd. Sprzedaż oferowanych przez nich mieszkań pozostawała na bardzo wysokim poziomie, a na niektórych rynkach bite były wręcz rekordy. Klientów do biur deweloperskich napędziła głównie lepsza dostępność kredytowa, będąca pochodną rekordowo niskich stóp procentowych. Nie bez znaczenia było także wsparcie sektora przez rządowy program MdM, chociaż trzeba przyznać, iż wpływ tego czynnika był mocno zróżnicowany geograficznie ze względu na dużą bądź mocno ograniczoną dostępność kwalifikujących się do niego lokali. Na rynku uaktywnili się także kupujący mieszkania w celach inwestycyjnych, którzy niezadowoleni ze znikomego oprocentowania depozytów szukali korzystniejszych miejsc do pomnożenia swoich oszczędności. Warto podkreślić, iż mieszkania oferowane we wprowadzanych na rynek inwestycjach sprzedają się bardzo dobrze, co oznacza, iż deweloperzy skutecznie dostosowali już swoją ofertę do aktualnych możliwości nabywców.


W ubiegłym roku ruszył także Fundusz Mieszkań na Wynajem. Stojący za nim BGK zamierza w najbliższych latach przeznaczyć 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Celem Funduszu jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem. W minionym roku Fundusz nie zdążył jeszcze przedstawić zainteresowanym żadnej konkretnej oferty. Pierwszy budynek został zakupiony dopiero w listopadzie, co oznacza, iż mieszkania będą w nim dostępne najwcześniej na wiosnę.


Na progu 2015 r. pierwotne rynki mieszkaniowe dysponują więc bogatą i adekwatną ofertą. Liczni klienci mogą z kolei korzystać z rekordowo niskich stóp procentowych, a osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie dodatkowo ze wsparcia Państwa. To wszystko sprawia, iż uczestnicy rynku nieruchomości mogą spoglądać w przyszłość z optymizmem.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA