[Wrocław] Do końca 2019 roku przybędzie ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej we Wrocławiu

Orzech
Według raportu "Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu I kw. 2019" firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o ponad 13% i aktualnie wynoszą 1,07 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach do użytku oddano tylko jeden projekt: City Forum: City One (11 200 mkw., Archicom), jednak w stolicy Dolnego Śląska jeszcze w tym roku ukończonych zostanie 9 budynków biurowych.
– Zainteresowanie najemców Wrocławiem utrzymuje się na wysokim poziomie. Deweloperzy także chętnie rozpoczynają tu nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta – w szczególności jego południowej części. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a niewielki wzrost dotyczy jedynie najlepiej zlokalizowanych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Oprócz rynku tradycyjnej powierzchni biurowej, dynamicznie rozwija się także sektor biur serwisowanych, z których coraz częściej korzystają mniejsi najemcy – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.
Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 31 900 mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 30% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nowe umowy najmu stanowiły większość zawartych transakcji (65%), natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 30% i 5%.
Największymi transakcjami pierwszego kwartału we Wrocławiu były: wynajęcie 6 200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, drugą co do wielkości była nowa umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4 400 mkw. w biurowcu CU Office B, trzecie miejsce zajmuje renegocjacja umowy we Wrocławskim Parku Biznesu II przez firmę Atos (4 000 mkw.).
– Do końca roku we Wrocławiu zostanie oddanych kolejne 100 tys. mkw., głównie w zachodniej części miasta (okolic ulicy Strzegomskiej i Legnickiej). Obiekty te cieszą się dużym zainteresowaniem najemców – dla przykładu planowany do oddania w trzecim kwartale biurowiec Nowy Targ, który jest już niemal cały wynajęty – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału 2019 roku wyniósł 8,5% i był niższy o 0,6 p.p. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5-14,5 euro/mkw./mc. Za powierzchnię niższej klasy należy zapłacić między 11-12,5 euro/mkw./mc.
Źródło: materiały prasowe