Kopia figury Madonny z Dzieciątkiem została dzisiaj odsłonięta na fasadzie polskokatolickiej katedry pw. św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. Oryginał późnogotyckiej rzeźby będzie można już wkrótce oglądać w Muzeum Narodowym. http://www.wroclaw.pl/madonna-powrocila-na-fasade-katedry
W trakcie konferencji prasowej Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, opowiadał o wyjątkowej rzeźbie Madonny z Dzieciątkiem, zniszczonej podczas wojny, którą udało się odzyskać. Wkrótce oryginał będzie można podziwiać z muzeum, a kopia wróci w miejsce swojego pochodzenia, czyli na elewację kościoła św. Marii Magdaleny. http://tuwroclaw.com/wywiady,wroclaw-odzyskal-wyjatkowa-rzezbe-wkrotce-bedziemy-ja-podziwiac,wyw4-2791.html
Po długich staraniach Muzeum Narodowe odzyskało figury składające się kiedyś na ołtarz w kościele św. Marii Magdaleny. To efekt trwających od lat negocjacji między muzealnikami z Wrocławia i Warszawy, które mają doprowadzić do połączenia rozrzuconych po całym kraju elementów średniowiecznych ołtarzy.
140 tys. zł za figurki z kościoła Marii Magdaleny we Wrocławiu. Co stanie się z rzeźbami?
Zabytkowe figurki z kościoła Marii Magdaleny nie zostały sprzedane na środowej licytacji w warszawskim Domu Aukcyjnym "Rempex". Choć pojawił się chętny, który oferował za nie 140 tysięcy złotych. To niemal połowa ceny wywoławczej, która wynosiła 290 tysięcy złotych. Ale czy dojdzie do tej transakcji, czy nie - dowiemy się najwcześniej w czwartek.
Zabytkowe aniołki czekają na wyjaśnienie sporu o ich własność. Prokuratura nic nie zrobi
Zabytkowe figurki aniołków – pochodzące z ambony wrocławskiego kościoła św Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej – nie zostaną sprzedane dopóki nie wyjaśni się sprawa roszczeń Ministerstwa Kultury do rzeźb. Tymczasem wrocławska prokuratura odmówiła wszczęcia na nowo śledztwa dotyczącego figurek.
Zaginione aniołki z Kościoła Marii Magdaleny na aukcji w Warszawie
W przyszłym tygodniu w warszawskim Domu Aukcyjnym zlicytowane zostaną trzy XVI-wieczne figurki aniołków pochodzące z wrocławskiej polskokatolickiej katedry Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. – Nie staniemy do licytacji. Nie będziemy kupować naszej własności od paserów – denerwuje się ksiądz Piotr Mikołajczak z Kościoła Polskokatolickiego.
Na piątkowe spotkanie z dziennikarką "Gazety" Beatą Maciejewską przyszli wrocławianie, którzy miasto znają, kochają i chcą chronić przed tymi, którzy nie szanują jego historii. Zaproponowali organizację społecznej zbiórki wrocławian na odtworzenie Dzwonu Grzesznika, który do 17 maja 1945 roku zdobił południową wieżę kościoła św. Marii Magdaleny.
Sąd zdecydował: skradzione aniołki nie wrócą do kościoła
Do kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny wróciła drewniana, rzeźbiona kolumna z XVII-wiecznego epitafium. Taki sam los miał spotkać alabastrowe anioły z baldachimu kościelnej ambony, ale sąd zdecydował, że figurki - skradzione prawdopodobnie w latach 70. - wrócą do kolekcjonera.
Jest ratunek dla wrocławskiego kościoła Marii Magdaleny
Konserwatorzy z Uniwersytetu Toruńskiego odrestaurują za darmo dwa epitafia z kościoła Marii Magdaleny, a miasto przyznało właśnie na remont wieży 700 tys. zł. Najważniejszej niegdyś świątyni Wrocławia rzucono koło ratunkowe.