Muchobór Wielki walczy o tramwaj. Trasa zniknęła z planu transportowego

Muchobór Wielki walczy o tramwaj. Trasa zniknęła z planu transportowego

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
O budowie linii tramwajowej na Muchobór Wielki mówi się od lat. Niedawno urzędnicy zapowiedzieli, że taka trasa powstanie po 2022 roku. Jednak tej inwestycji próżno szukać w zaktualizowanym planie transportowym Wrocławia.
W zaprezentowanym we wrześniu Wrocławskim Programie Tramwajowym linia tramwajowa na Muchobór Wielki znalazła się wśród najpilniejszych inwestycji przewidzianych do realizacji po 2022 roku.
Tymczasem w zaktualizowanej wersji planu transportowego Wrocławia, którego pierwsze czytanie odbyło się w trakcie listopadowej sesji rady miejskiej, o trasie tramwajowej na Muchobór Wielki nie ma już ani słowa.
To zbulwersowało osiedlowych radnych, którzy wnieśli stanowczy sprzeciw w sprawie planu transportowego. Tłumaczą, że Muchobór Wielki to jedno z najszybciej rozwijających się osiedli w stolicy Dolnego Śląska, na którym mieszka około 15 tys. osób.
Niestety rozwój demograficzny Muchoboru Wielkiego nie pociągnął za sobą proporcjonalnego rozwoju komunikacji miejskiej łączącej osiedle z innymi częściami miasta. Z tego powodu duża część mieszkańców korzysta z komunikacji indywidualnej co generuje na osiedlu korki i zatory drogowe – tłumaczy w piśmie do wrocławskiej rady miejskiej Jarosław Góral, przewodniczący zarządu osiedla.
UM Wrocławia
REKLAMA
We Wrocławskim Programie Tramwajowym, wśród najpilniejszych inwestycji po 2022 roku, są trasy tramwajowe na Psie Pole, wzdłuż ulicy Borowskiej, na Jagodno, Muchobór Wielki, Maślice i Bartoszowice.
– Z treści Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Wrocławia zapis o osiedlu Muchobór Wielki został wykreślony. Wzmiankuje się tam o trasach tramwajowych dotyczących osiedli Psie Pole, Jagodno, Maślice, Oporów, Poświętne i Polanowice – wyjaśnia Jarosław Góral.
Radni osiedlowi zwracają uwagę, że w zamian za Muchobór Wielki pojawiły się osiedla Oporów, Poświętne i Polanowice. I apelują o dopisanie do planu transportowego budowy linii tramwajowej na Muchobór Wielki, jako zadania przewidywanego do realizacji po roku 2020.
 Najlepszym rozwiązaniem spełniającym oczekiwania mieszkańców osiedla jest powstanie w przyszłości linii tramwajowej łączącej centrum Wrocławia i Muchobór Wielki, przez Nowy Dwór i Muchobór Mały. Urząd Miasta oraz lokalni politycy od wielu lat obiecują mieszkańcom Muchoboru Wielkiego realizację takiej linii – podkreśla Jarosław Góral.
Dodajmy, że budowa linii tramwajowej na Muchobór Wielki jest zapisana w studium Wrocławia, uchwalonym w maju 2010 roku, a trasa tramwajowa wraz z pętlą są uwzględnione także w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla Muchoboru Wielkiego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA