Na Wyspie Słodowej powstanie miodowa łąka?fot. Tomasz Matejuk

Na Wyspie Słodowej powstanie miodowa łąka?

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławscy aktywiści chcą, by na Wyspie Słodowej powstała miodowa łąka. – Namawiamy do głosowania na nasz projekt z nadzieją, że będzie to pierwsza z wielu kolejnych miodowych łąk, jakie powstaną we Wrocławiu do 2019 roku – zachęcają.
Niedawno donosiliśmy, że Wrocław ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku. Do tej inicjatywy dołączyli właśnie członkowie grupy Wyspa Słodowa 7, którzy zaproponowali stworzenie miodowej łąki na Wyspie Słodowej.
Społecznicy chcą posadzić kwiaty (m.in. niecierpki, berberysy, maki, nieśmiertelniki, azalie czy niezapominajki), w miejscu dwóch płaskich poletek trawy na południowo-wschodnim brzegu wyspy (obok Kładki Piaskowej). 
– Powstała w tym miejscu łąka pomogłaby zachować różnorodność zieleni, oraz zapoczątkowałaby ochronę w przestrzeni miejskiej cennych owadów zapylających w tym pszczół miodnych, które w zatrważającym tempie giną, prowadząc do braku różnorodności roślinnej i produktowej. Dzięki odpowiedniemu ukształtowanie terenu i dobraniu wspomnianej roślinności kwietnej, owady miałyby stały dostęp do zapylania w okresie kwitnienia, a sama łąka uatrakcyjniłaby teren wyspy w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym – wyjaśniają członkowie grupy WS7.


Aktywiści zamierzają współpracować przy tym projekcie ze studentami ze Studenckiego Koła Naukowego Pszczelarzy "Apis" z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 
REKLAMA
– Ich fachowa wiedza dotycząca roślin oraz owadów pomogłaby w stworzeniu łąki. Jednocześnie sami mogliby potem na tej przestrzeni realizować cele naukowe – wyjaśniają społecznicy.
Na projekt miodowej łąki można zagłosować do 7 listopada w ogólnopolskim konkursie Społecznik 2.0. Najpopularniejsze pomysły przejdą do finału i zostaną poddane ocenie komisji konkursowej. 
– Jeżeli miodowa łąka znajdzie się wśród zwycięskich projektów, na pewno łatwiej będzie nam przekonać władze Wrocławia do realizacji tego pomysłu. Tym bardziej, że nasz pomysł wpisuje się w starania Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku i na pewno zainspirowałby wielu wrocławian, żeby stworzyć podobne miejsca w innych częściach miasta, a na pewno zwróciłaby uwagę na temat ochrony przyrody – zachęcają aktywiści.


Co dalej z kamienicą na Wyspie Słodowej?

Miodowa łąką miałaby powstać nieopodal kamienicy na Wyspie Słodowej. Jak donosiliśmy w październiku, w budynek chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu.

Członkowie WS7 podpisali list intencyjny z Concordia Design (to poznańskie centrum designu założone przez rodzinę Voelkelów) w sprawie współpracy nad nowym zagospodarowaniem kamienicy.Aktywiści wyznaczyli sobie czas do końca tego roku na wypracowanie kompromisowego modelu współpracy między przestrzeniami komercyjnymi i społecznymi w budynku. 

– Mamy nadzieję, że ewentualna działalność Concordii Design wpłynie ożywczo na otoczenie kamienicy. Liczymy, że przedstawiciele urzędu miasta podejdą odpowiedzialnie do kolejnej odsłony prawie dwuletniej batalii, której głównym celem jest zachowanie unikalnego charakteru Wyspy Słodowej – dodają członkowie stowarzyszenia.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA