Nie będzie unijnych pieniędzy na Aleję Wielkiej Wyspy. Miasto wraca do poszukiwań partnerafot. Jan Augustynowski

Nie będzie unijnych pieniędzy na Aleję Wielkiej Wyspy. Miasto wraca do poszukiwań partnera

Wrocław
REKLAMA
Magistrat znów będzie szukać partnera prywatnego, z którym wspólnie zbuduje Aleję Wielkiej Wyspy, łączącą ulicę Krakowską z ulicą Mickiewicza.
Jeszcze niedawno urzędnicy z wrocławskiego ratusza mówili, że budowa Alei Wielkiej Wyspy ma szansę na unijne dofinansowanie.
Zadanie ujęte jest w WPI Miasta z realizacją zaplanowaną na lata 2019-2020. Warunkiem realizacji jest uzyskanie dofinansowania UE. 29 kwietnia 2016 roku został złożony do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie projektu ze środków UE. Obecnie wniosek znajduje się w trakcie oceny formalnej i merytorycznej. Jeżeli nie uda się uzyskać dofinansowania unijnego – będziemy rozważać realizację inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – tłumaczył portalowi InvestMap.pl Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy wrocławskiego magistratu.

Dziś wiemy, że Unia Europejska do całej inwestycji się nie dołoży.
– Mieliśmy nadzieję na finansowanie z pieniędzy europejskich. Musimy przejść całą procedurę PPP, ponieważ nie będzie środków europejskich. Będziemy realizować to przedsięwzięcie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – zdradził na antenie telewizji Echo24 prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Miasto wraca do pierwotnego pomysłu

REKLAMA
Wrocławscy urzędnicy niemal od samego początku zapowiadali, że będą chcieli przeprowadzić budowę Alei Wielkiej Wyspy w partnerstwie publiczno-prywatnym.  – Prawdopodobnie będziemy chcieli ją budować w partnerstwie publiczno-prywatnym, z zastrzeżeniem, że jeśli pojawią się środki europejskie, to w pierwszej kolejności będziemy chcieli skorzystać z unijnych dotacji – mówił w 2014 roku wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.
Koszt inwestycji szacowany jest na około 330 mln złotych. To przedsięwzięcie zostało wpisane do zaktualizowanej wersji planu transportowego Wrocławia.

Inwestycja zapowiadana od lat

O budowie Alei Wielkiej Wyspy mówi się we Wrocławiu od dawna.

Jednak na przeszkodzie realizacji tego przedsięwzięcia przez długi czas stały protesty przeciwników inwestycji – ich zdaniem zagrozi ona zabytkom (m.in. Hali Stulecia) i może zdegradować środowisko na Wielkiej Wyspie.

Dopiero wiosną bieżącego roku Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie odrzucił skargę stowarzyszenia "Akcja Park Szczytnicki" i "Przyjazna Wyspa".

Aleja Wielkiej Wyspy połączy ul. Krakowską, przez mosty na Oławie i Odrze oraz trasę przecinającą ul. Olszewskiego i biegnącą wzdłuż ul. 9 maja z ul. Mickiewicza.

Początkowo urzędnicy planowali, że trasa będzie miała po dwa pasy w każdą stronę. W 2012 roku uznali jednak, że zaoszczędzą 30 proc. planowanej kwoty, jeśli będzie o połowę węższa.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA