Rusza budowa Alei Stabłowickiej. Podpisano umowę z wykonawcą inwestycji źródło: Materiały inwestora

Rusza budowa Alei Stabłowickiej. Podpisano umowę z wykonawcą inwestycji

WIZUALIZACJE
REKLAMA
W czwartek, 29 kwietnia miasto podpisało wartą blisko 181,5 mln złotych umowę na budowę Osi Zachodniej. W ramach inwestycji powstanie Aleja Stabłowicka, a ulica Kosmonautów zostanie poszerzona na kolejnym odcinku w kierunku Leśnicy.

 Oś Zachodnia to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych w ostatnich latach, która pozwoli połączyć obwodnicę Leśnicy z ulicą Kosmonautów poprzez nową Aleję Stabłowicką oraz rozbudować o kolejne dwa pasy ruchu ulicę Kosmonautów od ul. Fieldorfa do wysokości kąpieliska Glinianki – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  Na wschodzie miasta budujemy Aleję Wielkiej Wyspy, na która wydamy 234 miliony złotych. Tutaj w pobliżu wykonamy Oś Zachodnią za 181,5 miliona złotych. A dodam tylko, że za wykonaną obwodnicę Leśnicy zapłaciliśmy już ponad 147 milionów złotych!

Podpisana dziś umowa z konsorcjum, którego liderem jest Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o., to kontrakt w wysokości blisko 181,5 miliona złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej

 Dzięki tej inwestycji układ komunikacyjny w tej części miasta zmieni się nie do poznania w 2023 roku. Wykonawca od dziś będzie miał bowiem 24 miesiące na realizację tej wielkiej budowy – komentuje Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji nadzorujących to zadanie. 

W ramach przedsięwzięcia zadbano także o zieleń i wody opadowe. Tylko przy Al. Stabłowickiej oraz ul. Kosmonautów posadzonych zostanie ponad 900 drzew. Na tej drugiej ulicy sadzone będą klony, lipy i brzozy o obwodach min. 30 centymetrów, a więc znacznie grubsze niż zazwyczaj. 

 - Ta inwestycja to wyzwanie, a my się nie boimy wyzwań. Jako wykonawca tej wielkiej inwestycji zrobimy wszystko, aby ograniczyć utrudnienia dla mieszkańców. Dlatego też najpierw planujemy budować m.in. torowisko na ul. Kosmonautów, aby potem przerzucić tam ruch tramwajów i rozpocząć budowę nowej jezdni południowej. Z kolei Aleja Stabłowicka to głównie tereny niezabudowane – mówi Piotr Wilkosz, z Bickhardt Bau Polska, przedstawiciel wykonawcy na kontrakcie.Ponad cztery kilometry nowych dróg

Zamówienie jest podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje utworzenie jednojezdniowej Alei Stabłowickiej łączącej węzeł na skrzyżowaniu al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i ul. Zbigniewa Brzezińskiego z Kosmonautów. Wykonawca zajmie się m.in. stworzeniem ronda w rejonie ul. Halickiej143-metrowego wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi, zatok autobusowych, przystanków oraz ścieżek dla pieszych i rowerzystów. 

Drugim zadaniem będzie rozbudowa części ul. Kosmonautów do układu dwujezdniowego w zakresie m.in. przebudowy skrzyżowań (z ul. Lewą, Grabową, Trójkątną i Fieldorfa), torowiska, a także ścieżek, zatok i przystanków. Ponadto zwycięzca przetargu utworzy nową ulicę (na terenie przewidzianym pod budowę szpitala) wraz z pętlą autobusową, przystankami i oświetleniem.

Ulica Kosmonautów ma mieć dwa pasy w obu kierunkach na odcinku od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Wzdłuż drogi powstanie 2,2 km zielonego torowiska. Inwestycja zakłada, zgodnie z decyzją środowiskową, postawienie ekranów akustycznych.

– Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK – zapewniał Jacek Sutryk, prezydent miasta. – W sumie wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych.
REKLAMA

Komentarze (4)

Napisz komentarz
kuba5123
czy to już jest wybudowane?
ja(gość)
@
ja
(gość)
Pardon, dopiero teraz zauważyłem zdanie o terminie - 24 miesiące.
wybaczam
ja(gość)
Pardon, dopiero teraz zauważyłem zdanie o terminie - 24 miesiące.
ja(gość)
Ale o terminie zakończenia i oddania do użytku ani słowa.
REKLAMA