We Wrocławiu trwa budowa Alei Stabłowickiej i przebudowa ulicy Kosmonautów źródło: Materiały inwestora

We Wrocławiu trwa budowa Alei Stabłowickiej i przebudowa ulicy Kosmonautów

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
REKLAMA
Trwają zaawansowane prace na budowie Alei Stabłowickiej i przebudowie kolejnego odcinka ul. Kosmonautów we Wrocławiu. Jest to aktualnie największa inwestycja drogowa realizowana w tej części Wrocławia.
REKLAMA
Przedsięwzięcie składa się z dwóch projektów Osi Zachodniej: przebudowie ul. Kosmonautów na odcinku od kąpieliska Glinianki do skrzyżowania z ul. Fieldorfa (2,2 km) oraz budowie Alei Stabłowickiej, gdzie właśnie ruszyły prace przy realizacji kluczowego odcinka tej trasy czyli 143-metrowego wiaduktu, jaki pojawi się nad torami kolejowymi, na wysokości działek od ul. Jerzmanowskiej

Na placu budowy działa już palownica, której zadaniem jest wydrążenie specjalnych otworów w gruncie i uformowanie w nim pali.

– Wiadukt będzie kolejnym obiektem inżynierskim w mieście, który pozwoli bezkolizyjnie przejechać nad ruchliwą trasą kolejową. Używając palownicy wykonawca tworzy podstawę pod mury oporowe. Musimy wzmocnić grunt – podkreśla Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.



Powstają także fundamenty pod budowę nowego torowiska w ciągu ul. Kosmonautów.

– Są bardzo duże postępy przy budowie nasypu pod torowisko tramwajowe przy ul. Kosmonautów. Po przeniesieniu tramwajów ruszy rozbiórka istniejącego torowiska, tak aby wybudować tam nową jezdnię na odcinku od Glinianek do ul. Fieldorfa. Kolejnym etapem będzie przeniesienie na nią ruchu samochodowego i przebudowa wykorzystywanego dziś odcinka ulicy Kosmonautów – dodaje Świercz. Mowa o jezdni po stronie północnej.

Nowe, zielone torowisko, które powstanie na przebudowywanym odcinku ul. Kosmonautów będzie łącznie liczyć 2,2 km długości. W czasie przenoszenia ruchu ze starego torowiska na nowe przez kilka tygodni tramwaje nie będą jeździć trasą w kierunku Leśnicy. Te zmiany czekają jednak pasażerów dopiero za kilka miesięcy. Ukończenie budowy torowiska pozwoli jednak na ponowne uruchomienie kursów tramwajów do Leśnicy i kierunku centrum miasta podczas prowadzonych wokół prac budowlanych. Nie będzie także potrzeby wprowadzania zmian w MPK na wiele miesięcy, jak to często bywa w przypadku tego typu inwestycji.

W ramach przedsięwzięcia zadbano także o zieleń i wody opadowe. Tylko przy Al. Stabłowickiej oraz ul. Kosmonautów posadzonych zostanie ponad 900 drzew. Na tej drugiej ulicy sadzone będą klony, lipy i brzozy o obwodach min. 30 centymetrów, a więc znacznie grubsze niż zazwyczaj. 







Ponad cztery kilometry nowych dróg

Zamówienie jest podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje utworzenie jednojezdniowej Alei Stabłowickiej łączącej węzeł na skrzyżowaniu al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i ul. Zbigniewa Brzezińskiego z Kosmonautów. Wykonawca zajmie się m.in. stworzeniem ronda w rejonie ul. Halickiej143-metrowego wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi, zatok autobusowych, przystanków oraz ścieżek dla pieszych i rowerzystów. 

Drugim zadaniem będzie rozbudowa części ul. Kosmonautów do układu dwujezdniowego w zakresie m.in. przebudowy skrzyżowań (z ul. Lewą, Grabową, Trójkątną i Fieldorfa), torowiska, a także ścieżek, zatok i przystanków. Ponadto zwycięzca przetargu utworzy nową ulicę (na terenie przewidzianym pod budowę szpitala) wraz z pętlą autobusową, przystankami i oświetleniem.

Ulica Kosmonautów ma mieć dwa pasy w obu kierunkach na odcinku od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Wzdłuż drogi powstanie 2,2 km zielonego torowiska. Inwestycja zakłada, zgodnie z decyzją środowiskową, postawienie ekranów akustycznych.

– Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK – zapewniał Jacek Sutryk, prezydent miasta. – W sumie wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych.

Wykonawcą całej inwestycji wartej ponad 181 mln zł jest konsorcjum Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech. Prace zakończą się w 2023 r.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
Astra(gość)
czemu nigdzie nie ma informacji na temat skrzyżowania z Jerzmanowską? Jak tam zostanie zorganizowany ruch?
Agnieszka(gość)
A stara droga będzie przebudowana na trasę rowerową i chodnik plus ekrany akustyczne?
Rafał(gość)
Jak zrobią rondo turbinowe to nie będzie problemu. Ale fakt- trzeba pomyśleć :) Niektóre rozwiązania powinny być już standardem - ale jak widać nie są.
Krzyś(gość)
Piękna trasa, fajne ronda, tylko czy żaden projektant nie pomyśli aby prawoskręt zrobić bez kolizyjnie i bez wjeżdżania na rondo? Miejsca jest dużo jak widać na wiskach bo nawet wtym miejscu wrysował ścieżkę rowerową i trawnik.
REKLAMA